درمان جراحت ها و آسیب های انگشت | بهترین متخصص کایروپراکتیک

درمان جراحت ها و آسیب های انگشت

درمان اختصاصی جراحت ها و آسیب های انگشت

رگ به رگ شدن انگشت:

در مواردی که درد و تورم کم باشد نیازی به درمان وجود ندارد. در موارد شدیدتر انگشت آسیب دیده با چسب به انگشت کناری بسته میشود. چسب مرغوبی را تهیه کنید که سبب حساسیت پوستی نشود. همچنین چسب نباید محکم به دور انگشت چسبانده شود.

آسیب تاندون های خم کننده و باز کننده:

بسته به اینکه محل آسیب کجا باشد، نوع آسیب چگونه باشد ( در اثر ضربه دچار آسیب شده و یا با جسم تیز مثل چاقو بریده شده باشد) و چه مدت زمانی ازآسیب گذشته باشد، روش های درمانی متفاوتی وجود دارد و البته در اغلب موارد اقدامات جراحی لازم است.

انگشت ماشه ای:

از آتل جهت بی حرکتی انگشت استفاده می شود. یکی از بهترین درمان ها انجام تزریقات تخصصی در ناحیه درگیر می باشد. بیماران دیابتی و بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی احتمال پاسخ به درمان کمتر است و در موارد مقاوم جراحی توصیه می شود.

  • استراحت دادن به دست­ها و پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و کارهای تکراری با دست
  • نگه داشتن دست ها بالاتر از سطح قلب تا تورم دست ها کاهش یابد
  • گذاشتن یخ بر روی انگشت تان. جهت کاهش ورم ایجاد شده، کمپرس یخ در ناحیه پارگی هر 1 تا 2 ساعت به مدت 15 دقیقه بگذارید. بر روی پوست تان یک حوله نازک قرارداده و سپس کمپرس یخ را قرار دهید. شما باید از کمپرس یخ حداقل به مدت 6 ساعت بعد از ایجاد آسیب استفاده کنید.
  • بعضی از افراد این کار را موثر دانسته و تا دو روز بعد از آسیب ایجاد شده نیز از آن استفاده می­کنند.
  • با یک باند نواری الاستیکی قسمت آسیب دیده را ببندید.

درمان جراحت ها و آسیب های انگشت | بهترین متخصص کایروپراکتیک

نوارها و چسب های متصل کننده انگشتان به هم

این نوارها که انگشتان آسیب دیده را درکنار هم قرار داده و آن­ها را محکم بهم متصل می­کند، بسیار پرکاربرد بوده و در اختلالاتی چون رگ به رگ شدن انگشتان مورد استفاده قرار می­گیرند اما در درمان آسیب­ های تاندونی یا انگشت ماشه­ای نقشی ندارد.

استفاده از اسپلینت یا آتل حمایتی

اسپلینت­ها معمولاً جهت درمان آسیب­های ایجاد شده در رباط ها و یا انگشت ماشه ای استفاده می­شوند. در برخی از صدمات مانند انگشت ماشه ای به آن­ها توصیه می­شود که به طور مداوم اسپلینت بپوشند. بعد از چند روز و فروکش کردن التهاب اولیه می توانید از حوله گرم و یا کیسه اّب گرم استفاده کنید. گرما با افزایش جریان خون منطقه و دور کردن فاکتورهای التهابی از محل آسیب به کاهش درد و التهاب و افزایش سرعت روند ترمیم کمک می کند. کیسه گرم را می توانید به مدت 10 تا 20 دقیقه در موضع قرار دهید و هر 3 تا 4 ساعت تکرار کنید. تا زمانی که درد دارید می توانید از این روش استفاده کنید.

عمل جراحی:

برخی افراد جهت ثابت نگه داشتن رباط ها نیاز به انجام عمل جراحی خواهند داشت. جراحی دست در این افراد توسط یک جراح انجام می­شود.

ورزش درمانی:

بعد از بهبودی ممکن است پزشک به شما توصیه ورزشی کند. پزشک تان می­تواند ورزش­ های لازم جهت تقویت انگشتان را به شما آموزش دهد و کمک کند تا بتوانید آن­ها را به راحتی حرکت دهید. گاهی ممکن است چندین جلسه فیزیوتراپی نیز جهت شما تجویز شود. در جلسات فیزیوتراپی ابتدا مدالیته های گرمایی مثل کیسه آب گرم و یا اولتراسوند ( گرمای عمقی) برای شما گذاشته می شود و سپس حرکات ورزشی مخصوص با شدت و تعداد کم برای شما شروع می شود و به تدری[ افزایش می یابد. از حرکات ناگهانی و شدید پرهیز کنید چون می تواند منجر به افزایش درد و یا حتی آسیب مجدد گردد.

چه مدت طول می­کشد تا انگشت تان درمان شود؟

درمان انگشت بسته به نوع آسیب ایجاد شده، می­تواند هفته ­ها و یا ماه­ ها به طول انجامد که البته این موضوع هم بستگی به خود شخص دارد. بچه­ها معمولاً سریع­تر درمان می­شوند درحالی که افراد سالخورده و بزرگسالان به دلیل داشتن مشکلات زمینه ایی بسیار، درمان شان طولانی­تر خواهد بود.

آیا شخص می­تواند جهت بهبود فرآیند سلامتی کاری انجام دهد؟

بله. گفته ­های پزشک را به دقت گوش داده و عمل کنید. برای مثال ممکن است اجازه نداشته باشید انگشت تان را برای مدت معینی خم و یا راست کنید و همچنین ممکن است به شما پرهیز از انجام فعالیت­های خاصی را توصیه کند. حتما دوره درمان خود را کامل کنید. بازگشت زودتر از موعد به فعالیت ها و استفاده مجدد از انگشت آسیب دیده نه تنها سبب افزایش درد می شود حتی ممکن است سبب توقف روند ترمیم گردد. با توجه به اینکه تاندون ها و رباط های شما آسیب دیده اند ممکن است با یک فشار و یا کشش ناگهانی آسیب مجدد با شدت بیشتری اتفاق بیافتد.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

علائم و درمان آرتروز مفصل شست

بررسی علل جراحت انگشت

علل و علائم بیماری دوپویترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *