آرتروز گردن چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن

ساییدگی یا پارگی در ناحیه ستون فقرات گردنی تحت عنوان آرتروز گردن یا آرتریت گردن شناخته می‌شود. با افزایش سن، دیسک‌هایی که نقش بالشتک بین مهره‌ها را ایفا می‌کنند در این بیماری دچار برآمدگی، کوچک شدن یا ضعیف شدن می‌شوند. در نهایت منجر به فرو ریختن مهره‌ها بر روی یکدیگر می‌شوند که این اتفاق باعث بروز علائم بسیار مشهود‌تری در بدن فرد درگیر شده می‌شود. از مهم‌ترین نشانه‌های بروز این عارضه می‌توان به سفتی و احساس درد شدید و گاها‌ در موارد شدیدتری اختلال در عملکرد بدن فرد اشاره کرد. چرا که این مشکلات با رشد استخوان‌های این ناحیه بیشتر می‌شود.

علائم آرتروز گردن

شایع‌ترین نشانه‌های بروز آرتریت در ناحیه گردنی به شرح زیر می‌باشد:

  • احساس درد و سفتی در ناحیه گردن

با توجه به مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، دریافته‌ایم، از جمله شاخص‌ترین علامت‌های مشترک بین افرادی که درگیر این عارضه هستند، همین احساس درد و سفتی در ناحیه مورد نظر است. این شرایط ممکن است در وسط یا دو طرف گردن تا شانه یا بالای قفسه سینه نیز ایجاد شود. علاوه بر آن افرادی که این علائم را تجربه کرده‌اند اظهار داشتند که چنین علامت مهمی را در ناحیه بازوهای خود گاهی به شکل درد و گاهی به شکل بی‌حسی یا ضعف داشته‌اند.

نکته بعدی که در مورد این علامت شایع حائز اهمیت است نزدیکی گردن به سر بدن است که ممکن است با سردرد تنشی شروع و به پشت سر و گاهی به داخل گوش یا پشت چشم شما برسد. در چنین وضعیتی حرکت دادن گردن دردناک و عضلات نواحی درگیر سفت شوند، به خصوص اگر برای مدت طولانی در یک حالت نشسته یا خوابیده باشید ممکن است متوجه شوید که گردن شما به اندازه معمول و مثل همیشه نمی‌چرخد، به عنوان مثال شما در هنگام رانندگی برای دنده عقب گرفتن به پشت سر می‌چرخانید این شرایط را تجربه می‌کنید که دیگر گردن شما مثل قبل نمی‌چرخد و این خاصیت خود را به تدریج از دست می‌دهد.

البته لازم به ذکر است که هر نوع احساس درد و تجربه مشابهی از این موارد صرفا نشانه بروز این بیماری نیست و احتمال دارد که ناشی از بیماری دیگری در این ناحیه باشد.

آرتروز گردن چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

  • بی‌حسی یا گزگز در گردن

زمانی که عضلات، استخوان‌ها یا بافت‌های اطراف آن فشار زیادی وارد می‌کنند، عصب ممکن است تحت فشار قرار گیرد. در نتیجه، احساس بی‌حسی، سوزن سوزن شدن را تجربه خواهید کرد. که می‌تواند در بازو، گاهی تا انگشتان‌تان احساس شود. با این حال، اگر علائم شما شدید است، با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها ممکن است بتوانند داروهایی مانند: گاباپنتین یا پرگابالین را تجویز کنند که عصب تحت فشار را هدف قرار می‌دهد.

  • سر و صدا در ناحیه استخوانی گردن

در چنین وضعیتی احتمال دارد هنگام حرکت سر خود صدای کلیک یا رنده شدن را بشنوید یا احساس کنید. این شرایط را کریپتوس می‌نامند. می‌تواند در اثر ترکیدن حباب‌های هوا یا حرکت بافت‌ها و استخوان‌ها روی یکدیگر در مفصل ایجاد شود. مفاصل دیگر نیز اغلب این کار را انجام می‌دهند، اما صداهای گردن شما معمولاً بلندتر به نظر می‌رسند به دلیل این‌که به گوش شما نزدیک‌تر می‌شوند. هم‌چنین ممکن است متوجه شوید که آن‌ها در شب بیشتر قابل توجه هستند. در حالی که این یک علامت رایج است و می‌تواند هشدار‌دهنده به نظر برسد.

  • اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی سفت شدن ناگهانی یک عضله یا گروهی از عضلات بدن شما است. اغلب هیچ علت شناخته شده‌ای وجود ندارد و می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. هنگامی که در گردن رخ می‌دهد معمولاً باعث درد و سفتی در یک طرف می‌شود که می‌تواند چرخاندن سر را دشوار کند. معمولاً فقط چند ساعت یا چند روز طول می‌کشد، اگرچه به ندرت ممکن است چند هفته ادامه یابد. می‌توانید درد را در خانه با کشش‌های ملایم، مسکن‌های بدون نسخه و هم‌چنین گرما یا کمپرس یخ کاهش دهید. افراد مبتلا به اسپاسم عضلانی گزارش می‌دهند که استفاده از گرما به ویژه تسکین دهنده است.

سایر علائم عبارتند از:

  1. اختلال خواب
  2. احساس خستگی شدید
  3. کم خلقی و گاهی عصبانیت بابت دردی که دارید. که در این مورد صحبت کردن از وضعیت خودتان با دوستان، خانواده یا پزشک ممکن است برای‌تان کمک کننده باشد.

 


مطالعه بیشتر:

عوامل ایجاد سردرد گردنی

۱۰ راه کلیدی جلوگیری از بروز درد گردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *