آسیب های مینیسک زانو چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی آسیب های مینیسک زانو

پارگی مینیسک از جمله شایع ترین آسیب های مفصل زانو به شمار می رود و همه ی افراد، در هر سنی ممکن است در معرض خطر این آسیب باشند گرچه شیوع آن در میان ورزشکاران بیشتر است. در این مطلب از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک آسیب های مینیسک زانو را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

آناتومی :

سه استخوان ران (فمور) ، درشت نی (تیبیا) و کشکک (پتلا) مفصل زانو را تشکیل می دهند. مینیسک ها بافت تقریبا غضروفی هستند که در بین استخوان های ران و درشت نی قرار گرفته و نقش “ضربه گیر ” را ایفا می کنند لذا در پایداری مفصل زانو موثر هستند.

تعریف :

پارگی مینیسک ها ممکن است به اشکال مختلف روی دهد و در ورزشکاران اغلب همراه با آسیب سایر ساختارهای مفصل زانو مانند لیگامان (رباط) صلیبی قدامی خواهد بود.

آسیب های مینیسک زانو چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

علل :

  • پارگی ناگهانی مینیسک اغلب در حین ورزش رخ می دهد.
  • گرچه پارگی اغلب به دنبال خم شدن و چرخش همزمان مفصل زانو رخ می دهد ولی گاهی ضربات مستقیم به مفصل زانو مانند “تکل” در ورزش فوتبال می تواند عامل آسیب باشد.
  • افراد با سن بالاتر ، پارگی مینیسک به دلیل تخریب تدریجی آن رخ می دهد. در طول زمان , بافت غضروفی به تدریج نازک و ضعیف شده و مستعد پارگی می گردد.
  • این افراد ، گاهی تنها یک چرخش ناگهانی در مفصل زانو مانند زمان برخاستن از روی صندلی می تواند برای پارگی مینیسک کافی باشد.

علائم:

ممکن است حین پاره شدن ناگهانی مینیسک ، صدای “پاپ” مانند شنیده شود. اغلب بیماران پس از پارگی مینیسک همچنان می توانند با پای آسیب دیده راه بروند و اغلب ورزشکاران نیز می توانند به بازی خود ادامه دهند. 2 تا 3 روز پس از آسیب به تدریج به خشکی و تورم مفصل آسیب دیده افزوده می شود.

شایع ترین علائم پارگی مینیسک عبارتند از :

درد
سفتی و تورم مفصل زانو
احساس قفل شدن زانو
احساس خالی کردن زانو
محدود شدن دامنه ی حرکتی مفصل

دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید 


مطالب پیشنهادی:

علل و علائم درد و تورم قدام زانو

علت و علائم بورسیت چیست؟

راه درمان بورسیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *