قفل‌شدن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

هنگام قفل‌شدن زانو چه باید کرد؟

قفل‌شدن زانو | پس از تشخیص نوع قفل‌شدگی در زانو، باید اقدامات اولیه‌ مناسب را برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر انجام دهیم. لازم به ذکر است که این اقدامات جایگزین درمان پزشکی نیستند و پس از انجام آن‌ها، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اقدامات اولیه برای قفل شدن کاذب زانو

اگر بدانیم که قفل‌شدگی زانوی ما کاذب است، برای کاهش درد و تسریع آزاد شدن آن، اقدامات زیر تأثیرگذار خواهند بود:

 1. انجام پروتکل RICE: اگر نتوانستید نوع قفل‌شدگی زانوی خود را تشخیص دهید، این روش در هر حال به شما کمک خواهد کرد.
 2. مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی: این دسته از داروها به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارند، به قفل‌ شدگی زانو کمک می‌کنند. قبل از مصرف، به دوز مجاز و عوارض جانبی آن دقت کنید. برای مثال، پس از مصرف آن‌ها از رانندگی خودداری کنید و اگر مستعد حمله قلبی هستید، حتماً قبل از مصرف از پزشک مشورت بگیرید.

زمانی که زانوی ما بصورت واقعی قفل‌شده باشد، برای کمترکردن احتمال آسیب‌های جدی‌تر و مدیریت درد، لازم است که کارهای زیر را انجام دهیم:

 • بی‌حرکت نگه‌داشتن زانو: برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، از تلاش برای حرکت‌دادن زانو خودداری کنید. همچنین، سعی کنید با استفاده از وسایل حمایتی مانند آتل، از حرکت ناگهانی زانو جلوگیری کنید.
 • عدم تحمیل وزن بدن بر روی زانو: در صورت نیاز به حرکت، سعی کنید وزن بدن خود را بر روی زانوی آسیب‌دیده نیندازید. برای این منظور، می‌توانید از کمک دیگران یا وسایلی مانند عصا استفاده کنید.
 • انجام پروتکل RICE: از پروتکل چهار مرحله‌ای RICE به‌عنوان درمان اولیه استفاده کنید.

این چهار مرحله به شرح زیر هستند:

 1. استراحت (Rest): به زانوی خود استراحت دهید و از انجام فعالیت‌های غیرضروری خودداری کنید.
 2. یخ (Ice): هر یک تا دو ساعت، برای ۲۰ دقیقه، یخ را بر روی زانوی آسیب‌دیده قرار دهید. این کار باعث کاهش تورم و شروع فرایند بهبود و کاهش درد می‌شود.
 3. فشردن (Compression): از باند مخصوص برای بستن زانو استفاده کنید. مراقب باشید که به‌ اندازه‌ای محل آسیب‌دیده را ببندید که اختلال در جریان خون ایجاد نشود.
 4. بالابردن (Elevation): برای کاهش تورم زانوی قفل شده، پای خود را در مکانی بالاتر از بدن خود قرار دهید تا خون کمتری به‌ پای شما برسد و از خونریزی و تورم جلوگیری شود.
 • مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی که بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها قابل‌ تهیه هستند، می‌توانند در کاهش درد و تورم زانو قفل‌ شده کمک کنند. این داروها برای مقابله با دردهای ملایم تا متوسط، مناسب هستند. از جمله این داروها می‌توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد. پیش از مصرف حتماً دوز مجاز و عوارض جانبی این داروها را از پزشک و یا داروخانه بپرسید.

قفل‌شدن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

 

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

عوارض عدم درمان قفل شدن زانو

باید توجه داشت که تمامی تمرینات و درمان‌های اولیه اشاره شده تنها برای کنترل شرایط و کاهش آسیب‌های وارده است. تشخیص و درمان نهایی برعهده پزشک متخصص می‌باشد. عدم مراجعه به پزشک جهت درمان می‌تواند منجر به عوارض و آسیب‌های جدی‌تر شود. این آسیب‌ها عبارتند از:

 1. درد و ناراحتی: در صورت عدم درمان، درد در زانو شما باقی می‌ماند. این درد باعث ایجاد مشکل در حرکت و اختلال در انجام فعالیت‌های روزانه خواهد شد.
 2. آسیب‌های شدیدتر: اگر این مشکل به دلیل مصدومیت‌های فیزیکی همانند پارگی مینیسک و یا جدا شدن اجزای زانو رخ داده باشد، عدم درمان باعث آسیب‌های جدی‌تر به مفصل خواهد شد.
 3. تخریب و تغییر شکل زانو: عدم درمان زانوی قفل شده می‌تواند منجر به بیماری‌های تخریبی مانند آرتروز شود. این بیماری‌ها می‌توانند شکل زانو را تغییر دهند.
 4. کاهش حرکت پذیری: حرکت پذیری ممکن است به دلیل عدم توانایی در خم و راست کردن زانو کاسته شود. و فعالیت‌های روزانه مانند بالا یا پایین رفتن از پله‌ها دشوار یا غیرممکن شود.
 5. تضعیف و تحلیل عضلات زانو: به دلیل کاهش حرکت زانو، عضلات اطراف زانو ممکن است ضعیف ‌شوند که خود می‌تواند خطر وقوع آسیب‌های ثانویه را افزایش دهد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

حرکات کششی و تقویتی قفل شدن زانو

حرکات ورزشی برای گردن درد

نکات مراقبتی هنگام کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

تشخیص و درمان قفل شدن زانو

علل انواع قفل ‌شدن زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *