درمان آرتروز شانه | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

با انواع بیماری آرتروز شانه آشنا شوید!

پنج نوع اصلی از بیماری آرتروز، معمولاً شانه را تحت تأثیر قرار می دهند.

1– آرتروز یا ورم مفاصل

آرتروز که به عنوان “ساییدگی و پارگی” هم شناخته می شود، وضعیتی است که در آن، پوشش خارجی صاف استخوان (غضروف مفصلی) از بین می رود. وقتی غضروف مفصلی از بین می رود، ساییده و زبر می شود و فضای محافظ بین استخوان ها هم کاهش می یابد. در حین حرکت، استخوان های مفصل به یکدیگر ساییده می شوند و باعث می شوند تا فرد احساس درد کند. این وضعیت، اغلب به عنوان آرتروز “استخوان روی استخوان” شناخته می شود.

2– روماتیسم مفصلی

روماتسیم مفصلی یک بیماری مزمن است که به مفاصل متعددی در سرتاسر بدن حمله می کند. این بیماری بر بخش های متقارن بدن تاثیر می گذارد؛ یعنی اینکه معمولاً یک مفصل را در هر دو طرف بدن، تحت تأثیر قرار می دهد.

مفاصل بدن شما با پوششی به نام “غشا زلالی” پوشیده شده اند که مفصل را روان کرده و حرکت آن را آسان می کند. روماتیسم مفصلی باعث تورم این پوشش می شود که در نتیجه موجب درد و سفتی در مفصل می شود.

روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است؛ یعنی اینکه سیستم ایمنی به بافت های خود بدن حمله می کند. در روماتیسم مفصلی، سیستم ایمنی که از بدن در برابر عفونت محافظت می کند، به بافت طبیعی (مانند غضروف و رباط ها) آسیب می رسانند و منجر به نرم شدن استخوان می شوند.

روماتیسم مفصلی در هر دو مفصل شانه، به یک اندازه شایع است.

3– آرتریت پس ضربه ای

آرتریت پس ضربه ای، نوعی آرتروز به شمار می آید که پس از آسیبی مانند شکستگی یا دررفتگی شانه ایجاد می شود.

4– پارگی تاندون عضلات گرداننده شانه

روماتیسم می تواند پس از پارگی طولانی مدت تاندون عضلات گرداننده شانه هم ایجاد شود. عضلات گرداننده شانه که پاره شده اند، دیگر نمی توانند سر استخوان بازو را در حفره گلنوئید نگه دارند. و در نتیجه، استخوان بازو می تواند به سمت بالا حرکت کند و در برابر نوک شانه ساییده شود. این وضعیت می تواند به سطوح استخوان هم آسیب برساند و باعث شود تا ورم مفاصل بیشتر شود.

ترکیبی از پارگی بزرگ روتاتور کاف و آرتریت پیشرفته می تواند منجر به درد و ضعف شدید شود و بیمار ممکن است نتواند بازوی خود را از پهلو بلند کند.

5– نکروز آواسکولار شانه

نکروز آواسکولار شانه یک وضعیت دردناک است که زمانی رخ می دهد که خون رسانی به سر استخوان بازو به خوبی انجام نشود. از آنجایی که سلول های استخوانی بدون خون رسانی می میرند، نکروز آواسکولار می تواند در نهایت منجر به تخریب مفصل شانه و ورم مفاصل شود.

نکروز آواسکولار به صورت مرحله به مرحله پیشرفت می کند. با پیشرفت این بیماری، استخوان مرده به تدریج فرو می ریزد که منجر به آسیب رساندن به غضروف مفصلی پوشاننده استخوان شده و در نهایت باعث بروز ورم مفاصل می شود. در ابتدا، نکروز آواسکولار فقط سر استخوان بازو را تحت تاثیر قرار می دهد. اما با پیشرفت نکروز آواسکولار، سر جمع شده استخوان بازو می تواند به حفره گلنوئید آسیب برساند.

علل ایجاد نکروز آواسکولار عبارتند از مصرف دوز بالایی از استروئید، مصرف بیش از حد الکل، بیماری سلول داسی شکل و آسیب های تروماتیک، مانند شکستگی شانه. در بعضی از موارد هم علت ابتلا به این وضعیت، اصلا قابل شناسایی نیست که در واقع، به عنوان بیماری شناخته می شود که علت آن معلوم نیست.

بیماری آرتروز شانه | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

آرتروز شانه چه علائمی دارد؟

شایع ترین علامت ورم مفاصل، درد شانه است. این درد همراه با فعالیت، تشدید می شود و به مرور زمان حتی بدتر هم می شود. با توجه به اینکه کدام مفصل شانه تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته است، محلی که درد احساس می شود هم متفاوت خواهد بود:

  1. اگر مفصل گوی و کاسه ای شانه تحت تأثیر این وضعیت قرار گرفته باشد، درد بیشتر در قسمت پهلو یا پشت شانه متمرکز است. و ممکن است با تغییرات آب و هوا، افزایش پیدا کند. بیماران از احساس درد عمیقی در مفصل خود شکایت می کنند.
  2. درد آرتروز در مفصل آخروی ترقوه ای، در بالای شانه متمرکز است. این درد گاهی اوقات می تواند به گردن هم بزند و در آنجا احساس شود.
  3. اگر هر دو مفصل گوی و کاسه ای و مفصل آخروی ترقوه ای تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته باشند، ممکن است فرد مبتلا به روماتیسم مفصلی در سرتاسر شانه خود احساس درد داشته باشد.

با پیشرفت بیماری، حتی با کوچک ترین حرکتی، در شانه درد احساس می شود. در بیماران، درد شبانه بسیار شایع است و ممکن است این افراد در هنگام خوابیدن دچار مشکل شوند.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر شود:

  • محدوده حرکتی محدود: حرکت محدود یکی دیگر از علائم رایج است. ممکن است بلند کردن بازو برای شانه کردن موهایتان یا بلند کردن دستتان برای برداشتن چیزی از کابینت بالایی برای شما سخت باشد.
  • صدای سایشی: ممکن است هنگام حرکت دادن شانه، صدای خرد شدن، فشار وارد کردن، یا صدای سایش را بشنوید. گاهی اوقات، صدای سایش مفصل بسیار دردناک است و این صدا می تواند آنقدر بلند باشد که اطرافیان شما هم آن را بشنوند.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

شناخت آرتروز زانو با این نشانه ها

بهبودی بعد از عمل جراحی آرتروز شانه

نشانه های بیماری آرتروز را بشناسید ؟ ( بیماری التهاب مفاصل )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *