انواع جراحی دوطرفه مفصل زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی انواع جراحی دوطرفه مفصل زانو

آرتریت، التهاب مفاصل است. این بیماری می تواند یک مفصل یا چند مفصل را درگیر کند و باعث درد و سفتی در نواحی آسیب دیده شود. هنگامی که این علائم در یک یا هر دو زانو رخ می دهد، معمولاً نشان می دهد که غضروف مفاصل فرسوده شده است. این مرحله ممکن است برای جایگزینی مفاصل آسیب دیده و تسکین علائم، جراحی تعویض مفصل زانو انجام شود. در این مطلب از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک انواع جراحی دوطرفه مفصل زانو را مورد بررسی قرار دهیم.

در طی جراحی تعویض مفصل زانو، جراح نواحی آسیب دیده مفصل زانو را با زانویی مصنوعی به نام پروتز جایگزین می کند. پروتز از فلز، پلاستیک و سرامیک ساخته شده است. می تواند تقریباً تمام عملکرد زانوی آسیب دیده را بازیابی کند و درد آرتریت را تسکین دهد. اگر درد زانو در فعالیت‌های روزانه‌تان اختلال ایجاد کند و بر کیفیت زندگی‌تان تأثیر منفی بگذارد، معمولاً پزشک جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه می‌کند. در بیشتر موارد، این نوع جراحی در افراد بالای 60 سال انجام می‌شود، زیرا افراد جوان ‌تر معمولاً زودتر زانوهای مصنوعی خود را فرسوده می کنند. هنگامی که آرتریت شدید، هر دو زانو را درگیر می کند، پزشک ممکن است جراحی تعویض مفصل هر دو زانو را پیشنهاد دهد. با این حال، خطر بیشتری در این نوع جراحی وجود دارد، بنابراین معمولاً فقط به کسانی توصیه می شود که:

  • از لحاظ فیزیکی متناسب هستند
  • سلامت کلی دارند
  • انگیزه انجام فیزیوتراپی و توانبخشی پس از جراحی برای بازیابی تحرک خود را دارند

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است شامل یک یا دو عمل جراحی باشد. هنگامی که هر دو زانو به طور همزمان تعویض می شوند، این جراحی به عنوان تعویض مفصل همزمان دو طرفه زانو شناخته می شود. هنگامی که هر زانو در زمان متفاوتی تعویض می شود، به آن تعویض مفصل دوطرفه زانو می گویند. هر یک از جراحی ها ممکن است شامل هر ترکیبی از تعویض کامل مفصل زانو یا تعویض جزئی زانو باشد.

انواع آلیاژ برای ساخت پروتز زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

تعویض مفصل همزمان دو زانو

با تعویض مفصل همزمان دو طرفه ، هر دو زانوی شما در طول یک عمل جراحی تعویض خواهند شد. مزیت اصلی روش همزمان این است که فقط یک دوره بستری در بیمارستان و یک دوره توانبخشی برای بهبودی هر دو زانو لازم است. با این حال، توانبخشی ممکن است کندتر باشد، زیرا استفاده همزمان از هر دو زانو دشوارتر است. در واقع، بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی دو طرفه همزمان زانو قرار می‌گیرند، در زمان بهبودی در خانه نیاز به کمک دارند.

تعویض همزمان دو طرفه زانو همچنین به زمان بیشتری برای انجام نیاز دارد. این روش معمولاً سه تا چهار ساعت طول می کشد، در حالی که تعویض مرحله ای دو طرفه زانو حدود دو ساعت طول می کشد. از آنجایی که تعویض همزمان دو طرفه زانو مستلزم زمان بیشتر و دوزهای سنگین تری از داروی بیهوشی است، خطر بروز عوارض افزایش می یابد. این جراحی برای کسانی که بیماری قلبی یا بیماری ریوی دارند توصیه نمی شود. این گروه های پرخطر ممکن است مشکلات قلبی یا از دست دادن خون بیش از حد را در حین جراحی و بعد از آن تجربه کنند.

تعویض مرحله ای دو طرفه زانو

در تعویض مرحله ای دو طرفه زانو، هر دو زانو در طی دو عمل جراحی جداگانه تعویض می شوند. این جراحی ها با فاصله چند ماه انجام می شوند. هر عمل جراحی حدود دو ساعت طول می کشد. روش مرحله‌ای به زانوی اول اجازه می‌دهد تا قبل از جراحی زانوی دوم بهبود یابد. مزیت اصلی روش مرحله ای کاهش خطر عوارض است. همچنین به بستری کوتاه تری در بیمارستان نیاز دارد. با این حال، از آنجایی که این روش به دو عمل جراحی نیاز دارد، دوره توانبخشی کلی می تواند بسیار طولانی تر باشد. این ممکن است بازگشت شما به برخی از فعالیت های روزانه را به تاخیر بیندازد.

عوارض و خطرات تعویض مفصل زانو

خطرات مرتبط با جراحی های همزمان و مرحله ای تعویض مفصل دو زانو عبارتند از:

  • عفونت
  • لخته شدن خون
  • حمله قلبی
  • سکته
  • آسیب عصبی
  • جواب ندادن مفصل مصنوعی
  • نیاز بالقوه برای تزریق خون

افراد بالای 65 سال بیشتر احتمال دارد که عوارض ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو را تجربه کنند. مردان نیز نسبت به زنان در معرض خطر بیشتری برای عوارض هستند.

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

مراقبت های بعد از فیزیوتراپی زانو

مشکلات انحراف مچ پا به داخل در کودکان

روش تشخیص گودی کمر با دیوار

One thought on “انواع جراحی دوطرفه مفصل زانو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *