انواع دستگاه های الکتروتراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

معرفی انواع دستگاه های الکتروتراپی

در این مطلب از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به معرفی انواع دستگاه های الکتروتراپی می پردازیم. دستگاه های مورد استفاده در الکتروتراپی به صورت کلی به چند دسته تقسیم می شود. این دستگاه ها از لحاظ شکل، اندازه و اشعه و موج با هم تفاوت دارند. این تفاوت را برای مطالعه بیشتر شما در ذیل توضیح داده ایم.

خیلی درگیر عناوین دستگاه ها نشوید. ممکن است تعداد زیادی از این اسامی در یک دستگاه قابل استفاده باشد. فقط تنظیمات دستگاه متفاوت باشد، تا طول موج متفاوتی را تولید کند. بنابراین ممکنه شما یک دستگاه مشاهده کنید اما متخصص فیزیوتراپی با تغییر تنظیمات، موج های متفاوتی را برای درمان استفاده کند. نکته را به یاد داشته باشید هر کدام از اسامی، که جریان متفاوتی را تولید می کند، کاربردهای متفاوتی دارند، برخی امواج برای افزایش دامنه حرکتی، برخی برای تقویت عضلات و… می باشد.

مطلب پیشنهادی : علل و علائم صافی کف پا

اشعه مادون قرمز

اشعه مادون قرمز جریانی با طول موج 1000 تا 40000 آنگسترم می‌باشد که وقتی با بدن برخورد می کند به گرما تبدیل شده و باعث افزایش جریان خون در نقطه درمان می‌شود، جریان خون کمک می کند بافت آسیب دیده سریعتر درمان شود.

امواج مافوق صوت

اشعه مافوق صوت با فرکانس بیش از 20000 هرتز و شدت 0.5 تا 3 ولت بر سانتیمتر با عمق نفوذ حدود 5 سانتیمتر که با ایجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزایش گردش خون و نفوذ پذیری غشاء سلولی و نیز تخلیه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود.

امواج دیاترمی

از انواع امواج کوتاه رادیویی است که طول موج SWD مورد استفاده در فیزیوتراپی 11متر و فرکانس آن 12.27 مگاسیکل می‌باشد. طول موج MWD مورد استفاده در فیزیوتراپی 12 متر و فرکانس آن 2450 مگاسیکل می باشد که باعث ایجاد گرمای عمیقی در ناحیه درمان می شود.

نحوه عملکرد الکتروتراپی برای کاهش درد | بهترین متخصص کایروپراکتیک

جریان گالوانیک (Galvanic)

در عضلاتی که به علت قطع عصب و یا ضایعه عصبی قادر به انقباض نیستند ، زمان تحریک بالایی لازم است تا جریان به همه فیبر های عضله برسد و باعث انقباض آن عضله شود و جریان گالوانیک با شدت 0.5 تا 2.5 میلی آمپر ، ولتاژ کمتر از 100 ولت ، زمان تحریک 100 و 300 و 1000 و 3000 میلی ثانیه را انتخاب کرده و باعث انقباض عضله می شوند.

استفاده از جریان فارادیک (FAR : Faradic)

جریانی با زمان تحریک کوتاه است یعنی با زمان تحریک 0.1 و 0.3 و 1 و 3 میلی‌ثانیه و در مواردی که عصب سالم بوده ولی عضله توانایی لازم برای انقباض را ندارد به کار می رود.

جریان های پرفرکانس

در این جریان از تداخل دو جریان پرفرکانس ، یک جریان مدوله شده کم فرکانس ایجاد می شود که امواج 2000 هرتز آن جهت تقویت عضلات عمقی و امواج 4000 هرتز جهت کاهش درد و اسپاسم استفاده می‌شود.

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

استفاده از دستگاه TENS (مخفف:Trance cutaneouse Electrical Never Stimulation)

یعنی با استفاده از جریان الکتریکی از طریق پوست باعث تحریک عصب ناحیه درمان شویم و جریانی با فرکانس 50 تا 150 هرتز می باشد که شدت آن بین 12 الی 30 میلی آمپر می باشد که با اشکال مختلف و به صورت ضربه ای و نرمال طراحی شده است و از طریق بسته شدن دریچه درد و ترشح آندروفین باعث تشکیل درد می شود.

انواع الکتروتراپی

  • تحریک الکتریکی عصب با عبور از پوست (TENS)
  • تحریک الکتریکی عصب از زیر پوست (PENS)
  • تحریک الکتریکی عضله (EMS)
  • جریان مداخله‌ای (IFC)
  • درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی (PEMF)
  • تحریک گالوانیک (GS)

مطالعه بیشتر:

موارد کاربرد الکتروتراپی چیست؟

چگونگی تشخیص آرتروز زانو

مزیت های انجام مگنت تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *