انواع ورزش جهت کنترل درد

انواع ورزش جهت کنترل درد:


 ورزش‌های دامنه حرکتی

ورزش‌های دامنه حرکتی به حرکت مفاصل جهت جلوگیری خشکی آن ها کمک می‌کنند. علاوه بر این، این ورزش‌ها به عنوان بخشی از برنامه‌ی گرم کردن بدن می‌باشند.

 ورزش‌های تقویتی عضله

ورزش‌های بسیاری وجود دارند که فیزیوتراپیست می‌تواند جهت تقویت عضلات شما آموزش دهد. فارق از میزان قدرت شما (که در تست دستی عضلات تعیین می‌شود)، متخصص می‌تواند به شما کمک کند. برای مثال، اگر دچار ضعف در برخی عضلات باشید، فیزیوتراپیست نحوه انجام ورزش‌های ضد جاذبه را به شما آموزش می‌دهد. با افزایش قدرت عضلانی، می‌توان میزان مقاومت را با استفاده از کش‌های الاستیک یا وزنه افزایش داد.

ورزش‌های تعادلی

ورزش‌های تعادلی می‌توانند به افرادی که دچار مشکلات تعادل هستند برای مثال سکته مغزی داشته‌اند یا افراد دارای ضعف عضلانی کمک کنند. این ورزش‌ها همچنین می‌توانند در پیشگیری از افتادن که مشکل شایع در میان افرد مسن است، موثر باشد. بسته به میزان تعادل، فیزیوتراپیست می‌تواند ورزش‌های تعادلی بر روی میله‌های موازی را آموزش دهد. هنگامی که بتوانید این ورزش‌ها را بدون نگه داشتن میله‌ها انجام دهید، ممکن است متخصص انجام ورزش بدون استفاده از این میله‌ها را توصیه کند. همچنین ممکن است حرکات دشوارتری مانند ایستادن روی یک پا و راه رفتن پاشنه به پنجه نیز در ادامه پیشنهاد شود.

 تمرینات استقامتی

تمرینات استقامتی می‌توانند تنفس و ضربان قلب را افزایش داده و در نتیجه سلامت ریه‌ها و قلب بهبود پیدا کند. علاوه بر این، انجام تمرینات استقامتی می‌تواند موجب بهبود تناسب اندام شود.

تمرینات انعطاف‌پذیری

حرکات کششی می‌توانند موجب افزایش انعطاف‌پذیری و خم شدن بدن گردند. فیزیوتراپیست می‌تواند نحوه انجام این ورزش‌ها را به شما آموزش دهد. شما می‌توانید این حرکات را در خانه نیز انجام دهید.

نمونه‌هایی از ورزش‌های انعطاف‌پذیری و کششی عبارتند از:

  • تمرینات کششی شانه
  • تمرینات کششی عضلات همسترینگ

تمرینات راه رفتن

یکی از اصلی‌ترین اهداف توان‌بخشی با فیزیوتراپی فراهم شدن امکان راه رفتن بدون وابستگی است. متخصص میزان عدم وابستگی در هنگام راه رفتن را بررسی می‌کند.

فیزیوتراپیست بسته به مشکل خاص شما ممکن است تمرینات راه رفتن را با استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر یا عصای زیر بغل آموزش دهد.

دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا

2 thoughts on “انواع ورزش جهت کنترل درد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *