بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease)

بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) وضعیتی است که در آن خونرسانی به یکی از استخوانهای کوچک مچ دست به نام استخوان لونیت (lunate) قطع می شود. استخوان بافتی زنده است که برای تغذیه خود نیاز به خونرسانی منظم دارد.در صورت قطع خونرسانی ،استخوان میمیرد یا به اصطلاح دچار اوستئونکروز(osteonecrosis) می شود. آسیب استخوان لونیت در اثر اختلال خونرسانی باعث درد و خشکی مچ شده. و با گذشت زمان می تواند آرتروز مچ ایجاد کند.

علت

علت این بیماری شناخته شده نیست. بسیاری از افراد مبتلا در ابتدا تصور میکنند که دچار رگ به رگ شدن مچ شده اند. به خصوص که بعضی از آنها سابقه ضربه به مچ دست مانند افتادن را هم دارند. در واقع آن ضربه میتواند باعث اختلال در خونرسانی به لونیت شده باشد.

بعضی عوامل میتوانند ریسک این بیماری را افزایش دهند. به عنوان مثال در اکثر افراد استخوان لونیت توسط دو رگ خونرسانی می شود ولی در بعضی افراد فقط یک رگ مسئول این کار است که این امر باعث کند شدن خونرسانی به استخوان می شود. علاوه بر این، اگرطول دو استخوان ساعد، یعنی استخوانهای رادیوس واولنا،یکسان نباشد در بعضی از حرکات مچ فشار بیشتری بر استخوان لونیت وارد می شود که با گذشت زمان، این فشار اضافه بر استخوان می تواند منجر به بیماری کین باخ شود.

علائم بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease)

شایعترین علائم بیماری کین باخ عبارتند از:

  • درد و گاهی تورم مچ دست
  • محدودیت حرکت مچ دست (خشکی)
  • کم شدن قدرت دست در گرفتن اجسام( grip)
  • ایجاد درد هنگام فشار مستقیم بر روی استخوان لونیت در معاینه )یعنی هنگام فشار بر سمت پشت دست، تقریبا وسط مچ)
  • درد یا سختی هنگام چرخاندن دست رو به سمت بالا

بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) | بهترین متخصص کایروپراکتیک

معاینه پزشک

بیماری کین باخ پیشرفتی آهسته دارد و از این رو بسیاری از بیماران تا ماهها و حتی بیشتر پس از ش روع علائم به پزشک مراجعه نمیکنند.در ویزیت اول پزشک از شما در مورد علائم و سابقه پزشکیتان سوال میکند و سپس دست و مچ شما را معاینه میکند .

تشخیص بیماری کین باخ در مراحل اولیه ممکن است سخت باشد چون علائم آن در ابتدا بسیار شبیه رگ به رگ شدم مچ )کشیدگی تاندونی مچ) است. برای تایید تشخیص ازروشهای تصویربرداری مانند عکس ساده( x-ray) و ام آر آی( MRI) استفاده می شود. بیماری کین باخ ازنظر شدت به چهار مرحله تقسیم می شود وپزشک درمان مناسب را با در نظر گرفتن عوامل مختلف ،به خصوص شدت بیماری انتخاب میکند.

مرحله ۱

در اولین مرحله بیماری علائم شبیه رگ به رگ شدن مچ است.در این مرحله با وجود اختلال خونرسانی به لونیت، عکس ساده مچ هنوز نرمال است. و یا ممکن است یک شکستگی احتمالی را مطرح کند. ام آر آی مچ در تشخیص مرحله ابتدایی بیماری کمک کننده تر است.

مرحله ۲

  • در این مرحله استخوان لونیت به دلیل عدم خونرسانی شروع به سخت شدن یا به اصطلاح اسکلروز (sclerosis) میکند .
  • در عکس ساده مچ دست استخوان لونیت سفیدتر دیده میشود که به این معنی است که استخوان در حال مردن است.
  • برای بررسی بهتر وضعیت استخوان، پزشک شما ممکن است ام آر آی یا سی تی اسکن نیز درخواست کند.
  • شایعترین علائم در این مرحله درد مچ، تورم و دردناک بودن مچ در معاینه است.

مرحله ۳

در این مرحله از بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) استخوان لونیت مرده شروع به فروریختن و قطعه قطعه شدن میکند. همراه با این اتفاق، استخوانهای مجاور لونیت در مچ دچار جابجایی و تغییر پوزیشن می شوند. بیماران معمولا دچار تشدید درد، کاهش قدرت دست در گرفتن اجسام و محدودیت حرکات مچ می شوند.

مرحله ۴

سطح استخوانهای اطراف لونیت نیز دچار آسیب شده و آرتروز مفصل مچ دست ایجاد می شود.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

درمان کیست گانگلیون مچ و دست

روش های درمان تنوسینوویت دکرون

کیست گانگلیون مچ و دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *