تسکین درد با روش کشش ستون فقرات | بهترین متخصص کایروپراکتیک

تسکین درد با روش کشش ستون فقرات

کشش ستون فقرات یا تراکشن نوعی روش درمانی در فیزیوتراپی است. که با هدف کمک به تسکین دردهای ستون فقرات و درمان مشکلات ستون فقرات انجام می گیرد. آسیب‌ دیدگی‌های دیسک کمر ، وارد شدن فشار ناشی از فعالیت های روزمره بر دیسک ها ، خستگی و ضعف عضلات و … از مهم ترین دلایل بروز کمک درد هستند. تراکشن ستون فقرات در کنار سایر متدها و مدالیته های فیزیوتراپی می تواند. به درمان مشکلات ستون فقرات در افراد کمک کند.

کشش ستون فقرات به عنوان یک روش موثر در درمان مشکلات دیسک کمر از جمله بیرون زدگی دیسک کمر شناخته می شود. و به عنوان یکی از روش های درمان غیرجراحی دیسک کمر شناخته می شود.

| دکتر مسعود اعتدالی | بهترین متخصص کایروپراکتیک |

تسکین درد با روش کشش ستون فقرات | بهترین متخصص کایروپراکتیک

فیزیوتراپیست برای درمان و کاهش فشار وارده بر ستون فقرات و نخاع از این روش درمانی بهره می برد که در بسیاری از موارد موثر واقع شده و نیاز به انجام اعمال جراحی پرخطر و پرهزینه را به حداقل می رساند. هدف از این روش درمانی اعمال نیرو به دو استخوان متصل به هم است تا با ایجاد فاصله بین دو استخوان به افزایش فضا و کاهش فشار بین آن ها کمک کند.

کشش ستون فقرات همچنین می تواند سبب کشش بافت نرمی که اطراف مفصل را احاطه کرده، شود ترکشن را می توان به طور دستی و یا با استفاده از دستگاه انجام داد. رایج ترین نواحی از ستون فقرات که تحت درمان با ترکشن یا کشش قرار می گیرند، شامل گردن (تراکشن گردنی) و کمر (تراکشن کمر) هستند.

از این روش درمانی کمک به کاهش درد ناشی از فتق دیسک کمر، دیسک‌های دیژنراتیو و روبه‌زوال و سندرم‌های مفصل فاست استفاده شده و فشار وارده بر نخاع را به حداقل می رساند. تراکشن بر اساس به کار گیری نیروی دستی یا مکانیکی طولی بر محور ستون فقرات انجام می گیرد و در طی آن قسمت ‌های مختلف ستون فقرات در جهت های مخالف کشیده می‌شوند تا موقعیت آسیب‌دیده تغییر یافته و تثبیت شود.

موارد کاربرد کشش ستون فقرات

بیرون زدگی دیسک کمر
دیسک کمر بالشتک های لاستیکی بین استخوان های ستون مهره ها هستند که دور نخاع میپیچند.
دیسک ها بشکلی محکم بین ستون فقرات قرار گرفته و توسط رباطهای متصل کننده استخوان های نخاع به هم متصل می شوند. دیسک کمر وظیفه ی جذب فشار و شک به کمر را نیز بر عهده دارد.
با گذشت زمان و افزایش سن این دیسک ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر می شوند.

پارگی‌ و بیرون‌ زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در اثر از هم‌ گسیختگی‌ ناگهانی‌ یا تدریجی‌ رباط ها و بافت های‌ حمایتی‌ اطراف‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ ایجاد می‌شود.
حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است موجب آسیب به این ناحیه و فتق دیسک بین مهره‌ای شود.
تراکشن یا کشش ستون فقرات ار مهم ترین روش ها در درمان دیسک کمر است.
فشردگی و درد سیاتیک
بیماری‌های دیژنراتیو ( تخریبی ) دیسک
کمک به تسکین دردهای پس از عمل جراحی

سندرم مفصل فاست

سندرم مفصل فاست ( آرتروز و تخریب مفاصل فاست ) نوعی عارضه مرتبط با ستون فقرات است. که سبب بروز درد در ستون فقرات کمری و گردنی ( بسته به محل ایجاد شده ) می شود. ایجاد تغییرات دژنراتیو مفاصل میان مهره های ستون فقرات سبب بروز این آسیب می شود. مفاصل فاست نقش مهمی در پایداری و ثبات ستون فقرات دارد و حرکات مهره ها را در دامنه مشخصی محدود می کند.

غضروف مفصلی نیز این مفاصل را پوشانده و کپسول‌های روان ‌کننده نیز آن ها را احاطه کرده اند. که این خصوصیات سبب می شود تا مهره ‌ها بتوانند به راحتی چرخیده و خم و راست شوند. شیوع این آسیب در دهه های 5 و 6 زندگی بیشتر است و امکان بروز آن در افرادی که سابقه بروز آرتروز در خانواده آن ها وجود داشته بیشتر است. کشش ستون فقرات یکی از روش های موثر در درمان سندرم مفصل فاست است.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی عارضه ای است که ممکن است بطور مادرزادی و به دلیل کم بودن قطر کانال نخاعی مادرزادی رخ دهد. و یا ممکن است بطور اکتسابی و در نتیجه مشکلاتی همچون بیرون زدگی دیسک کمر و یا لغزش مهره ها رخ دهد. کاهش فضایی که نخاع از آن عبور می کنند سبب وارد شدن فشار به نخاع و ریشه های عصبی شده و منجر به بروز علائمی همچون درد و بی حسی اندام ها و گزگز کردن پاها می شود. علائم این بیماری بسته به این که تنگی کانال نخاعی در کدام قسمت از مهره ها رخ داده متفاوت است. در صورتی که کاهش فضای نخاعی در مهره های گردنی رخ دهد سبب بروز علائمی همچون گردن درد و انتشار درد به دست ها و در صورتی که در قسمت مهره های کمری رخ دهد سبب کمردرد و انتشار آن به پاها می شود.

| جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک کلیک کنید. |

مکانیسم درمان

برای انجام پروسه درمان با روش کشش ستون فقرات بیمار بر روی تخت تراکشن دراز کشیده. سپس سیستم کنترل کامپیوتری پیشرفته به صورت اتوماتیک زاویه کشش مناسب را تنظیم کرده. و به طور کنترل شده به برداشتن فشار از روی دیسک های مو نظر کمک می کند.

نیروهای مخرب با استفاده از نمودار لگاریتمی کنترل شده کامپیوتری از واکنش‌های غیرارادی که موجب اسپاسم عضلات می‌شوند. جلوگیری می‌کند. تخت تراکشن به صورت دوبخشی طراحی شده تا اصطکاک را کاهش داده و باعث رفع فشار از روی دیسک ستون فقرات شود.

روش های کشش ستون فقرات

روش‌هایی که در این روش درمانی به کار برده می‌شوند. به شرایط فیزیکی بیمار، قدرت تحمل فرد ، نوع بیماری و ناحیه تحت درمان در ستون فقرات بستگی دارد. ایجاد کشش می‌تواند دستی ، وضعیتی یا مکانیکی باشد. تراکشن می تواند به وسیله اعمال یک نیروی مداوم یا یک نیروی متناوب انجام شود.

کشش چند بعدی ستون فقرات نیز یکی از تکنیک های درمانی در این روش است. برای انجام این روش، بیمار بر روی یک تخت مخصوص که در طول آن تعدادی غلتک قرار دارد. به پشت خوابیده ، سپس این غلتک‌ها به آرامی حرکت می‌کنند. و قسمت های مختلف ستون فقرات را به حرکت در می‌آورند و سبب می شوند خون بیشتری به سمت ناحیه آسیب دیده برود.

تعداد جلسات درمانی با این روش عدد مشخصی ندارد. و با توجه به شرایط هر بیمار توسط فیزیوتراپیست تعیین می شود.

 


مطالب پیشنهادی:

لیزر درمانی و موارد استفاده از آن

کیفوز چیست ؟

بیرون زدگی دیسک کمر عوامل و درمان

عوامل و درمان آرتروز مچ پا

الکتروتراپی با دستگاه تنس ، روشها و نکات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *