تشخیص و درمان قفل شدن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی روش های تشخیص و درمان قفل شدن زانو

در برخی موارد، گرفتگی زانو و درد ایجاد شده در آن به اندازه‌ای شدید است که باعث می‌شود زانو نتواند حرکات عادی را انجام دهد. این شرایط معمولا زمانی به ‌وجود می‌آید که مکانیسم حفاظتی بدن فعال می شود و با محدود کردن حرکات بدن، سعی می‌کند که از هرگونه آسیب احتمالی در امان بماند. غالبا در این شرایط، اسپاسم و گرفتگی ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود که به ‌واسطه آن، پا در یک موقعیت خاص نگه داشته می شود. این شرایط با نام قفل شدن کاذب زانو شناخته می‌شود. در این مطلب سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک تشخیص و درمان قفل شدن زانو را مورد بررسی قرار می دهیم.

در نوع کاذب قفل شدن زانو، مانعی درون مفصل زانو گیر نمی‌کند و پس از مدت کوتاهی می‌توان مجددا پا را حرکت داد. درواقع، این شرایط یک حالت ناگهانی محسوب می‌شود که باعث محدود شدن حرکت فرد در لحظه شده و به ‌سرعت از بین خواهد رفت. قفل شدن کاذب زانو می تواند دلیل صاف نشدن زانو و خم نشدن زانو باشد. با این حال، باز هم قفل شدن کاذب زانو اتفاق ناخوشایندی است که افراد دوست ندارند آن را تجربه کنند.

درمان مشکل قفل شدن زانو

قطعا با مراجعه به پزشک متخصص زانو شما می توانید مشکل خود را با پزشک فوق تخصص در میان بگذارید تا در درجه اول دلیل دردناک شدن زانوی شما تشخیص داده شود و در مرحله بعد، بهترین روش درمان قفل شدن زانو.

دوره درمانی پارگی منیسک بدون جراحی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

روشهای مختلف برای درمان قفل شدن زانو

روش مورد استفاده در درمان قفل شدن زانو کاملا به دلیل بروز این عارضه و شرایط فرد بستگی دارد. برای درمان قفل شدن زانو در فرد از روش‌های زیر استفاده می شود:

  • استفاده از روش یخ ‌درمانی، دارو درمانی، تزریق پی آر پی در زانو (PRP) و استفاده از روش فیزیوتراپی، در صورت قفل شدن زانو به ‌دلیل پارگی مینیسک آن از این روشها استفاده می شود.
  • جراحی منیسکتومی، برای برداشتن تمام قطعه های پاره منیسک زانو
  • ترمیم سرپایی مینیسک، زانو برای ترمیم غضروف پاره شده زانو
  • استفاده از زانوبندهای طبی برای اصلاح حرکت زانو، گرم ثابت نگه داشتن زانو
  • استفاده از پدهای گرم ‌کننده، حوله و کیسه آب ‌گرم روی زانو
  • استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی و حرکات ورزشی برای باز کردن قفل زانو و تقویت عضلات مهم اطراف زانو از جمله عضله چهار سر ران، عضلات خارج از ران، عضلات نزدیک کننده و خم کننده ران‌ها
  • استفاده از یک‌ سری داروهای مخصوص قفل شدن زانو طبق توصیه پزشک
  • عمل آرتروسکوپی زانو برای برداشتن قطعه گیر کرده داخل مفصل زانو و درمان قفل شدن زانو

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

برای افرادی که نگران سلامتی زانوهایشان هستند و از قفل شدن زانوهای خود کلافه شده اند. باید گفت که در مرحله اول باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا با توصیه پزشک بتوانند این مشکل را برطرف کنند. درمان قفل شدن زانو گاهی اوقات ساده است و و تنها در برخی موارد شدید، به انجام عمل جراحی نیاز دارد. به همین دلیل باید بهترین پزشک متخصص را برای درمان قفل شدن زانو انتخاب کنید تا از روش درمانی خود بهترین نتیجه را بگیرید.

نکات مراقبتی در درمان سریع و قطعی قفل شدن زانو

اگر زانوهای شما هنگام راه رفتن و حرکت دادن قفل می شود و درد شدیدی در زانوهایتان حس می کنید. لطفا از ورزش کردن، بلند کردن اجسام سنگین، انجام کارهای خانه، بالا رفتن یا پایین آمدن از پله، دویدن و نشستن روی زانوهایتان خودداری کنید. زیرا این کارها درد زانوهایتان را چند برابر می کند و فشار زیادی به پاهایتان وارد می کند. سپس سرما درمانی را انجام دهید. یعنی با گذاشتن چند تکه یخ روی زانوهایتان، دردش را کاهش دهید و سپس حوله گرم را روزی زانوها قرار دهید تا گرم شوند. سپس در اولین فرصت به پزشک متخصص زانو مراجعه کنید. با مراجعه سریع به پزشک متخصص زانو، شاید برای درمان مشکل قفل شدن بتوانید از داروهای ساده و حرکات فیزیوتراپی استفاده کنید تا مشکلتان برطرف شود. اما اگر این موضوع حاد شود، ممکن است مجبور شوید به عمل جراحی زانو تن دهید.

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

مراقبت های قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل آرنج

دوره درمانی پارگی منیسک بدون جراحی

راه های درمان آرتریت مچ دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *