تعویض مفصل زانو در سالمندان | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی تعویض مفصل زانو در سالمندان

جراحی تعویض مفصل زانو برای همه سنین راهکار مناسبی نیست. پزشک متخصص به‌طور معمول به کسانی ایمپلنت زانو را توصیه می‌کند که ۵۰سالگی را گذرانده‌اند. البته سبک زندگی و وضعیت کلی سلامت بیمار، آسیبی که به زانو وارد شده، میزان درد و مقدار تحرک زانو، همگی روی انتخاب بهترین روش درمان زانو درد تأثیر دارند. در این مقاله از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به توضیح تعویض مفصل زانو در سالمندان می‌پردازیم.

جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر در چه سنی صورت می گیرد؟

بیشترین جراحی تعویض مفصل زانو یا ایمپلنت زانو در سنین بالای ۵۰ سال انجام می‌شوند. هرچه سن بالاتر می‌رود، امکان اثربخشی درمان‌های جایگزین کاهش یافته و تعویض مفصل زانو در سالمندان ضروری‌تر می‌شود. البته شیوع آرتروز، به‌عنوان شایع‌ترین دلیل تعویض مفصل زانو، با افزایش سن بیشتر هم می‌شود. خانم‌ها در سنین ۴۵ تا ۵۰ سال، و آقایان در سنین ۵۵ تا ۶۰ سال علائم اولیه آرتروز را نشان می‌دهند.

نکته مهم اینکه درد هنگام راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو و انجام حرکت‌های ورزشی، طبیعی است. شاید پاهای بیمار متورم هم بشوند. اما کاهش درد، بازیابی توان و دامنه حرکتی و کاهش وابستگی به دیگران، مهم‌ترین مزایای جراحی تعویض مفصل زانو در سالمندان هستند. دیگر اینکه روش جراحی، جنس پروتز زانو و مراقبت‌های بعد از عمل، برای بیمارانی که سن‌وسال بیشتری دارند، باید به‌دقت برنامه‌ریزی شوند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم به پزشک مجرب مراجعه کنید.

چگونگی تشخیص آرتروز زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

بعد از تعویض مفصل زانو در سالمندان چقدر طول می‌کشد تا بهبودی به دست آید؟

بهبودی بعد از ایمپلنت زانو بسته به روش جراحی و آسیبی که به زانو وارد شده، ممکن است بلافاصله بعد از به هوش آمدن باشد یا چند روزی طول بکشد. فیزیوتراپ به بیمار کمک می‌کند تا توان حرکتی خود را خیلی سریع به دست بیاورد. مرخصی از بیمارستان هم به‌طور معمول دو یا سه روز بعد از عمل جراحی است. بیمار بعد از رفتن به خانه، باید برنامه فیزیوتراپی را زیر نظر فیزیوتراپ انجام بدهد؛ داروهایش را به‌موقع مصرف کند، و توصیه‌های پزشک خود را موبه‌مو اجرا نماید.

دوره بهبودی جراحی تعویض مفصل زانو در سالمندان حدود سه ماه است. بسیاری از بیماران طی دو تا سه هفته اول، به عصا یا واکر نیاز دارند. طی یک تا یک‌ونیم ماه بعد از عمل، درد و تورم کاهش زیادی یافته، و دامنه حرکتی زانوی بیمار خیلی بهتر می‌شود. در این دوره، باید جلسه‌های فیزیوتراپی بسیار جدی گرفته شوند.

در نهایت اینکه بهبودی کامل و راه افتادن مفصل زانوی جدید حدود دو سال طول می‌کشد. طی این مدت، بافت زخم هم خوب شده، و ماهیچه‌ها با ورزش و حرکات فیزیوتراپی ترمیم می‌شوند.

 

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرید.


مطالعه بیشتر:

مراقبت های بعد از فیزیوتراپی

نکاتی جهت یافتن کفش مناسب پیاده‌روی

درمان آرتروز زانو با تزریق ژل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *