جراحی مینیسک زانو با لیزر | بهترین متخصص کایروپراکتیک

جراحی مینیسک زانو با لیزر

جراحی مینیسک زانو با لیزر یکی از روش های درمانی موثر برای درمان کشیدگی و پارگی منیسک می باشد. و فواید آن هنوز به طورکامل کشف نشده است. بیمار پس از جراحی درد کمتری را تجربه خواهد کرد و در این روش فشار وارد شده به اعصاب مفصل نیز بسیار کم می باشد. میزان خونریزی در لیزر درمانی بسیار کم بوده و انجام جراحی از طریق آن دقیق تر می باشد و اغلب بیماران واکنش خوبی نسبت به این روش درمانی از خود بروز می دهند و درد آن ها پس از چند جلسه تسکین پیدا می کند.

لیزر درمانی زانو یک روش درمانی کلیدی در ترمیم پارگی مینیسک به شمار می رود. این روش بسیار ایمن، غیر تهاجمی، بدون درد و عارضه جانبی می باشد و در بهبودی بیمار تاثیر بسزایی دارد. این روش به این صورت عمل می کند که موج لیزر از طریق نفوذ به عمیق ترین لایه های بدن باعث تحریک سلول های آسیب دیده می شود. با افزایش متابولیسم سلولی، زاد و ولد سلول های جدید آغاز می شود. و این سلول های جدید جایگزین بافت های آسیب دیده شده و بدین ترتیب ترمیم کامل می شود.

پس از انجام لیزر درمانی و ترمیم

انجام حرکات ورزشی مخصوص پارگی مینیسک زانو به بیمار توصیه می شود. که موجب استحکام زانوی بیمار شده و از وارد آمدن فشار اضافی روی زانو جلوگیری می شود. به تدریج با تکرار این تمرینات زانوی آسیب دیده آمادگی لازم را برای تحمل فشار پیدا می کند. و ریسک آسیب مجدد به زانو و سایر مفاصل اطراف آن در حین انجام فعالیت های سنگین کاهش می یابد.

جراحی مینیسک زانو با لیزر | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دیگر روش های درمان پارگی مینیسک زانو

همچنین پزشک پس از تشخیص پارگی منیسک زانو و نوع آن ، در مراحل اولیه درمان ممکن است دستورالعمل های زیر را به بیمار بدهد :

  • هنگام بروز هر آسیب، با هر درجه و میزانی از درد پزشک بیمار را به استراحت توصیه می کند. و او را از انجام هرگونه فعالیتی که باعث تشدید درد و اعمال فشار بیشتر روی زانو می شود منع می کند. حرکاتی مانند انجام ورزش سنگین ، بالا رفتن از پله ها، پریدن و پیاده روی و بلند کردن اجسام سنگین ممکن است این عارضه را تشدید کند.
  • قرار دادن کیسه یخ روی زانوی متورم و آسیب دیده از درد و التهاب آن می کاهد. این کار را تا هر زمان که نیاز بود انجام دهید.
  • انجام فیزیوتراپی برخی تمرینات ورزشی و نرمش در بهبود پارگی منیسک موثر می باشد.این نوع حرکات باعث تقویت عضلات زانو شده و روند بهبودی منیسک را سرعت می بخشد. اگر پارگی جزئی و خفیف باشد انجام این تمرینات باعث درمان آسیب خواهند شد.
  • با توجه به عوارض جراحی مینیسک زانو تنها در مواردی که پارگی شدید باشد از روش های جراحی استفاده می شود که معمولا در این روش ها منیسک ترمیم می شود.

روش آرتروسکوپی

روش رایج جراحی پارگی مینیسک به شمار می رود که جراح از طریق لوله آرتروسکوپ که مجهز به دوربین می باشد. اقدام به ترمیم مینیسک می کند. از مزایای این روش جراحی کم تهاجم بودن آن و ایجاد برش هایی کوچک روی پوست می باشد و به همین دلیل بهبودی نیز سریع تر اتفاق می افتد.

البته روش جراحی با توجه به میزان پارگی متفاوت خواهد بود.در صورت پارگی جزئی پزشک آن را با بخیه می دوزد. ممکن است پزشک قسمتی از مینیسک آسیب دیده را بردارد. و در صورت پارگی شدید کل مینیسک را برداشته و زانو را از تکه های ایجاد شده منیسک پاره شده تخلیه کند.

مینیسک در کجا قرار دارد؟

منیسک درساختار مفصل زانو بافتی نرم و ارتجاع پذیر میان دو استخوان ساق و ران می باشد. که مانند غضروف و البته مستحکم تر از آن می باشد و باعث کاهش میزان ساییدگی استخوان ها روی هم می شود.

به طور کلی مفصل زانوی انسان دارای دو مینیسک داخلی ( مدیال ) و مینیسک خارجی ( لترال ) است که موجبب پایداری زانو هنگام حرکت به جهت های مختلف شده و هنگام خم شدن از آن حمایت می کند.همچنین مینیسک شوک های وارده به زانو را جذب کرده و نقش ضربه گیر را ایفا می کند.

هنگامی که در حال دویدن هستیم هر بار که کف پای ما به زمین برخورد می کند. استخوان ران و ساق پا به هم کوبیده می شوند که منیسک از شدت این ضربات می کاهد. و باعث نرمی حرکات مفصل می شود. علاوه بر آن منیسک باعث تقسیم یکنواخت وزن انسان به مفاصل زانو شده و مانع اعمال فشار به یک ناحیه از زانو می شود. در صورت عدم وجود منیسک کل وزن بدن انسان به یک نقطه یا نقاطی از مفاصل داخل زانو تحمیل شده. و موجب آرتریت یا آرتروز زودرس زانو می شود.

 اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک 


مطالعه بیشتر:

درمان غیر جراحی سندرم کانال کارپال

علت درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی پای پرانتزی با کمک لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *