درد دنبالچه چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

درد دنبالچه چیست؟

درد دنبالچه یا دنباله در اصطلاح پزشکی با نام کوکسیدینیا شناخته می‌شود.

فرد مبتلا آن را اطراف استخوان مثلث شکل کوچکی در انتهای ستون فقرات، قسمت بالای شکاف باسن احساس می‌کند. اسم دنبالچه به‌دلیل شباهت این استخوان مثلثی به منقار پرنده فاخته انتخاب شده و یک واژه یونانی است.

بررسی آناتومی دنبالچه

برای درک بهتر درد دنبالچه باید ابتدا اطلاعاتی در خصوص آناتومی این استخوان داشته باشید. استخوان دنبالچه که در پایین‌ترین قسمت ستون فقرات قرار دارد، بازمانده ژنتیکی محسوب می‌شود و به‌دلیل مطابقت با محل دم حیوان به آن دنباله یا دنبالچه می‌گویند.

دنبالچه دارای سه تا پنج استخوان مهره شکل است که به‌هم جوش خورده‌اند یا به صورت جداگانه قرار می‌گیرند. این استخوان دارای ماهیچه، تاندون و چندین رباط است. وظیفه اصلی استخوان دنبالچه و ایسکیال (دو استخوان متصل‌کننده قسمت پایینی لگن) تحمل وزن فرد هنگام نشستن خواهد بود.

برخی افراد بزرگسال دارای استخوان دنبالچه به شکل خمیده هستند که به صورت گودی کمر در ظاهر افراد دیده می‌شود. انحنای غیر طبیعی استخوان دنبالچه می‌تواند دردناک باشد.

عوامل موثر بر به وجود آمدن درد دنبالچه

این درد می‌تواند از سطح خفیف تا بسیار شدید همچون ضربه خنجر متغیر باشد. برخی افراد پس از گذشت یک یا دو هفته بهتر خواهند شد اما بعضی دیگر ماه‌ها از این مشکل رنج می‌برند. عوامل موثر بر به وجود آمدن درد دنبالچه عبارتند از:

 1. ترومای خارجی همچون کبودی، شکستگی یا دررفتگی
 2. ترومای داخلی همچون ضربه شدید بر اثر موارد مختلف
 3. سایر موارد همچون عفونت، آبسه یا تومور

عوامل موثر بر به وجود آمدن درد دنبالچه

حتما تاکنون افرادی را در اطرافتان دیده‌اید که بر اثر لیز خوردن یا افتادن از روی بلندی همچون نردبان تا مدت‌ها دچار درد در قسمت پایینی ستون فقرات خود هستند.

اصلی‌ترین علت درد دنبالچه می‌تواند ناشی از سقوط بسیار شدید باشد که استخوان مثلثی ستون فقرات دچار کبودی، شکستگی یا دررفتگی خواهد شد. با این حال می‌توان کوکسیدینیا را ناشی از عوامل دیگری دانست که در زیر آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

1. آسیب‌های فشاری مداوم یا RSI
هنگام انجام ورزش‌هایی مثل قایقرانی یا دوچرخه‌سواری که مدام به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنید، احتمال کشیدگی ستون فقرات وجود دارد. بیش از حد انجام دادن این ورزش‌ها می‌تواند بافت‌های اطراف دنبالچه را تحت فشار قرار دهد.

2. بارداری و زایمان
هورمون‌های ترشح شده در سه ماه سوم بارداری موجب نرمی ناحیه ساکروم و دنبالچه می‌شود. در این مواقع دنبالچه هنگام زایمان حرکت می‌کند که معمولا باعث کشیدگی بیش از اندازه رباط‌ها و ماهیچه آن ناحیه خواهد شد.

وجود فشار زیاد هنگام زایمان موجب عدم محافظت بافت‌های اطراف استخوان دنبالچه به شکل درستی می‌شود که در بلند مدت فرد احساس درد می‌کند.

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

3. اضافه وزن و درد دنبالچه
مهره‌های دنبالچه باید وزن شما را هنگام نشستن تحمل کنند. وجود اضافه وزن زیاد فشار بیشتری به آن ناحیه وارد کرده و موجب به عقب رفتن دنبالچه می‌شود. در صورت خارج شدن استخوان دنباله از جای اصلی خود صدمه و درد ایجاد خواهد شد.

4. کمبود وزن
افراد دارای کمبود وزن از چربی کافی در اطراف دنباله خود برخوردار نیستند. از همین‌رو دنبالچه دچار ساییدگی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها می‌شود. این ساییدگی بافت‌های نرم اطراف استخوان دنباله را ملتهب و دردناک می‌کند.

5. نشستن و درد دنبالچه
یکی از مهمترین علت درد دنبالچه نوع نشستن شما به‌خصوص روی سطح سفت و سخت است. زمانی که شما به مدت طولانی بنشینید و محل نشستن شما از استاندارد کافی برخوردار نباشد، احتمال بروز درد در ناحیه دنباله افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین در فواصل زمانی مشخص بلند شوید و کمی راه بروید. استفاده از صندلی‌های دارای بالشتک مخصوص و نرم می‌تواند از کوکسیدینیا جلوگیری کند.

درد دنبالچه چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

 

علائم درد دنبالچه

افراد زیادی مدت‌ها تحت درمان درد کمر و سیاتیک قرار می‌گیرند اما بهبودی حاصل نمی‌شود. زیرا دلیل اصلی آن دردها ریشه در استخوان مثلثی شکل ستون فقرات دارد. شایع‌ترین علائم درد دنبالچه عبارت است از:

 1. احساس درد شدید هنگام تغییر حالت از نشستن به ایستادن
 2. احساس درد شدید هنگام نشستن به مدت طولانی
 3. احساس درد هنگام لمس کردن آن ناحیه
 4. بروز درد شدید هنگام وارد شدن فشار بر روی دنبالچه
 5. درد هنگام اجابت مزاج
 6. درد هنگام رابطه جنسی

سایر علائم مرتبط با کوکسیدینیا شامل موارد زیر است:

 • بد خوابیدن
 • احساس درد در ناحیه باسن
 • احساس درد در کمر
 • افسردگی
 • اضطراب

 


مطالعه بیشتر:

درمان درد دنبالچه

درد ستون فقرات ؛ از تشخیص تا درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *