درمان آرتروز شانه با جراحی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

درمان آرتروز شانه با گزینه جراحی

اگر درد شانه باعث ناتوانی شما شود و با درمان غیرجراحی تسکین نیابد، ممکن است پزشک گزینه جراحی را برای شما در نظر بگیرد.

  • آرتروسکوپی:

آرتروز خفیف مفصل گوی و کاسه ای را می توان با آرتروسکوپی شانه درمان کرد. در طول آرتروسکوپی، جراح دوربین کوچکی به نام آرتروسکوپ را در مفصل شانه وارد می کند. این دوربین، تصاویری را بر روی مانیتور ویدئویی نمایش می دهد و پزشک از این تصاویر برای استفاده از ابزارهای جراحی بسیار ریز در داخل شانه استفاده می کند.

از آنجایی که آرتروسکوپ و ابزار جراحی بسیار نازک هستند، جراح می تواند به جای برش بزرگی که در جراحی استاندارد و باز استفاده می شود، از برش های بسیار کوچک استفاده کند.

در طول این عمل، پزشک می تواند داخل مفصل را پاکسازی کند. اگرچه این روش باعث تسکین درد می شود، اما آرتروز مفصل را از بین نمی برد. اگر آرتروز پیشرفت کند، ممکن است در آینده به جراحی دیگری نیاز باشد.

  • تعویض مفصل شانه (آرتروپلاستی):

آرتروز پیشرفته مفصل گوی و کاسه ای با جراحی تعویض شانه، قابل درمان است. در این روش، بخش های آسیب دیده شانه برداشته شده و با اجزای مصنوعی ای جایگزین می شوند که “پروتز” نامیده می شود.

درمان آرتروز شانه با جراحی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

گزینه های جراحی جایگزین عبارتند از:

  • آرتوپلاستی یا بازسازی مفاصل: فقط سر استخوان بازو با یک جزء مصنوعی جایگزین می شود.
  • بازسازی کامل شانه: سر استخوان بازو و گلنوئید، جابه جا می شوند. یک کاپ پلاستیکی در گلنوئید گذاشته می شود و یک توپ فلزی هم به بالای استخوان بازو متصل می شود.
  • تعویض کامل شانه به روش معکوس: در تعویض کامل شانه به روش معکوس، حفره و توپ فلزی در خلاف جهت بازسازی کامل شانه به صورت معمولی قرار می گیرند؛ به عبارت دیگر، توپ فلزی به گلنوئید و کاپ پلاستیکی به انتهای بالایی استخوان بازو فیکس می شود. جایگزینی کامل شانه به روش معکوس برای افراد مبتلا به پارگی تاندون عضلات گرداننده شانه بهتر عمل می کند، زیرا برای حرکت دادن بازو به عضلات مختلفی متکی است؛ نه صرفا به عضلات گرداننده شانه.

 

  • بازسازی بخش بری: رایج ترین روش جراحی که برای درمان آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولار استفاده می شود، بازسازی بخش بری است. با توجه به شرایط خاص شما، این روش ممکن است به صورت آرتروسکوپی (انجام عمل جراحی روی مفصل) یا از طریق جراحی باز سنتی انجام شود.

در این روش، پزشک مقدار کمی از استخوان انتهای استخوان ترقوه را برمی دارد و فضایی باقی می گذارد که به تدریج، با بافت زخمگاهی پر می شود.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

درمان آرتروز شانه با گزینه هایی غیر از جراحی

انواع بیماری آرتروز شانه

شناخت آرتروز زانو با این نشانه ها

بهبودی بعد از عمل جراحی آرتروز شانه

نشانه های بیماری آرتروز را بشناسید ؟ ( بیماری التهاب مفاصل )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *