درمان بیماری کین باخ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی راه های درمان بیماری کین باخ

درمان قطعی و کاملی برای بیماری بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) وجود ندارد اما روشهای مختلف غیر جراحی و جراحی جهت درمان آن وجود دارند و به کار می روند. اهداف درمان عبارتند از کاهش فشار بر استخوان لونیت و سعی در برقراری مجدد خونرسانی به این استخوان.

روش های غیر جراحی

در مراحل بسیار ابتدایی بیماری، درد و تو رم را می توان با داروهای ضد التهاب مانند آسپیرین یا ایبوپروفن کنترل کرد. بی حرکت کردن موقت مچ میتواند باعث کاهش فشار بر استخوان لونیت شود. به همین علت پزشک شما ممکن است گچ گیری مچ یا بستن آتل را برای مدت ۲ تا ۳ هفته توصیه نماید.

در طی درمان مرحله ابتدایی بیماری به هر گونه تغییر در علائم خود توجه کنید. اگر درد شما با درمانهای ساده اولیه بهتر نشود یا مجددا عود کند ممکن است درمان جراحی به شما توصیه شود.

درمان جراحی

چندین روش جراحی برای درمان بیماری بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) وجود دارد. انتخاب نوع جراحی به عوامل مختلفی، مخصوصا میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد .از سایر عوامل موثر در انتخاب نوع جراحی می توان سطع فعالیت بیمار، اهداف شخصی و میزان تجربه جراح در روشهای مختلف را برشمرد.

برقراری مجدد خونرسانی (revascularization)

در بعضی موارد امکان برگرداندن جریان خون به استخوان وجود دارد. به این روش جراحی revascularization می گویند.این روش در مراحل اولیه بیماری (مرحله ۱ و ۲) قبل از اینکه استخوان لونیت شدیدا دچار آسیب شود موفقیت آمیزتر است.

در این روش یک قطعه استخوان همراه با رگهای خون رساننده. به آن از استخوانی دیگر (اغلب از استخوان رادیوس در ساعد یا یکی از استخوانهای مجاور در دست) برداشته شده و در استخوان لونیت جایگذاری می شود. برای اینکه در طی بهبودی این استخوان در محل باقی بماند ممکن است موقتا از فیکساتور خارجی استفاده شود.

درمان بیماری کین باخ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

هم سطح سازی مفصل (joint leveling)

اگر دو استخوان ساعد )رادیوس و اولنا) طول متفاوتی داشته باشند ممکن است این جراحی انجام شود. در این روش برای یکسان کردن طول دو استخوان میتوان استخوانها رو با گرفت استخوانی بلندتر کرده یا با برداشتن قسمتی از استخوان کوتاهتر کرد. این جراحی باعث کاهش فشار بر استخوان لونیت شده و پیشرفت بیماری را متوقف می کند.

خارج کردن استخوانهای مچ (proximal row carpectomy )

اگر استخوان لونیت شدیدا آسیب دیده یا قطعه قطعه شده باشد می توان آن را با جراحی خارج کرد. در این جراحی دو استخوان دیگر مچ که در دو سمت لونیت قرار دارند نیز برداشته می شوند. در این روش ضمن حفظ نسبی حرکات مچ، درد کاهش پیدا میکند.

جوش دادن استخوانهای مچ (fusion)

برای کم کردن فشار بر استخوان لونیت می توان با جراحی (fusion) استخوانهای مچ را به یکدیگر متصل و آنها را تبدیل به یک استخوان واحد کرد. جراحی فیوژن می تواند ناکامل یا کامل انجام شود. در روش ناکامل تعدادی از استخوانها به هم متصل می شوند، درد کاهش می یابد و مقداری از حرکات مچ حفظ می شود.

اگر بیماری باعث آرتروز شدید مفصل مچ شده باشد فیوژن کامل (یعنی جوش دادن تمام استخوانهای مچ به استخوان رادیوس ساعد) می تواند. باعث کاهش درد و بهبود عملکرد دست شود. البته در این روش مچ دیگر هیچ حرکتی نخواهد داشت ولی چرخش ساعد حفظ می شود.در جراحی فیوژن استخوانهای مچ به یکدیگر متصل می شوند.

پیامد بیماری عدم خونرسانی استخوان لونیت

بیماری بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease) از نظر شدت و سرعت پیشرفت بسیار متغیر است. پاسخ هر بیمار به درمان به میزان آسیب استخوان لونیت و استخوانهای مجاور آن در مچ بستگی دارد. در بعضی موارد که بیماری به پیشرفت ادامه میدهد ممکن است به بیش از یک روش جراحی نیاز باشد.

به طور خلاصه درمان به بیماران شانس بزرگ حفظ طولانی مدت عملکرد دست و بهبود درد را می دهد. اما در ضمن بیماران دچار کین باخ نباید انتظار داشته باشند که با درمان عملکرد مچ کاملا به سطح نرمال قبلی برگردد.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

درمان کیست گانگلیون مچ و دست

بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease)

کیست گانگلیون مچ و دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *