بهترین متخصص کایروپراکتیک | درمان گردن درد

درمان گردن درد چگونه است؟

درمان گردن درد : در مورد هر یک از علائمی که دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما همچنین باید در مورد تمامی داروهای غیر‌تجویزی یا داروهای مکملی که مصرف می‌کنید اطلاع داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشد که باید در مورد هر گونه حادثه یا آسیبی که اخیرا داشته‌اید به پزشک خود اطلاع دهید، حتی اگر به نظر برسد که آن موضوع به گردن‌درد شما مربوط نیست.

روش درمان گردن‌درد شما به این موضوع بستگی دارد که تشخیص پزشک از علت درد گردن چه بوده است. علاوه بر گرفتن شرح حال، بررسی سوابق پزشکی و انجام معاینات فیزیکی ، ممکن است لازم باشد یکی از آزمایشات یا تست‌های زیر انجام دهید.

  • آزمایش خون
  • رادیوگرافی با اشعه‌ی ایکس
  • اسکن ام.آر.آی
  • سی.تی.اسکن
  • نوار عصب و عضله (الکتروکاردیوگرافی) که در آن پزشک، سلامت عملکرد عضلات و عصب‌هایی که این عضلات را کنترل می‌کنند، را بررسی می‌کند.
  • نمونه‌برداری از مایع مغزی‌نخاعی

بسته به این که نتایج این آزمایشات چه باشد، پزشک روش درمان گردن‌درد را تعیین می‌کند.

روش‌های درمان گردن‌درد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

لیزر درمانی: لیزر با سطح انرژی پایین یا لیزر سرد می‌تواند تا 70 درصد از درد‌های حاد گردنی را درمان کند. لیزر سرد (LLLT) می‌تواند هم درد‌های حاد و هم دردهای مزمن گردن را تا حدود زیادی تسکین دهد.

مگنت درمانی: مگنت‌تراپی یک روش درمانی جایگزین است که در آن از تاثیرات میدان مغناطیسی بر بدن، برای درمان گردن‌درد استفاده می‌شود. استفاده از گردن بند‌ها و مهره‌های مغناطیسی تاثیر بسزایی در کاهش درد گردن دارد. از بین این دو روش مگنت‌تراپی، گردن بند مغناطیسی تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد گردن دارد.

اوزون ‌درمانی: در این روش در رباط‌ها و اطراف محل اتصال رباط‌ها به استخوان، اوزون تزریق می‌شود. تزریق اوزون موجب افزایش جریان خون شده و در نتیجه مواد مغذی و مورد نیاز برای ترمیم رباط‌ها به بافت‌های آسیب‌دیده می‌رسد. این موضوع موجب تسریع روند بازسازی سلولی و تقویت و جمع شدن رباط‌های کشیده شده و آسیب‌دیده می‌شود. تزریق اوزون همچنین موجب تثبیت وضعیت ناحیه آسیب‌دیده و رفع درد آن می‌شود.

شاک‌ویوتراپی: برای درمان گردن درد شدید از روش شاک‌ویوتراپی استفاده می‌شود. اثبات شده است که استفاده از امواج کم‌انرژی اما متمرکز شاک‌ویو در ناحیه گردن موجب از بین رفتن نقاط ماشه‌ای یا تریگرپوینت در سیستم عصبی عضلانی گردن می‌شود. زمانی که این پروسه‌ی درمانی آغاز می‌شود، بافت‌های آسیب‌دیده به تدریج ترمیم می‌شوند. شاک‌ویو‌تراپی یک روش نسبتا جدید و غیرجراحی است که موجب بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود و برای درمان بسیاری از آسیب‌های تاندونی، عضلانی و استخوانی به کار می‌رود.

طب‌سوزنی: تحقیقات نشان داده‌اند که انجام طب‌سوزنی در درمان برخی از انواع گردن‌درد (خصوصا آسیب‌های شلاقی) موثر است. برخی از این تحقیقات ثابت کرده‌اند که طب‌سوزنی می‌تواند در درمان اختلالات مربوط به فرسایش دیسک مانند اسپوندیلوزیت آنکیلوزان و اسپوندیلوز گردن (آرتروز گردن) موثر باشد. در این تحقیقات، روش طب‌سوزنی توانسته است در درمان بیمارانی که به سایر روش‌های غیر جراحی پاسخگو نبوده‌اند، موفق باشد.
ورزش، تمرینات کششی گردن و فیزیوتراپی: یک برنامه‌ی تمرینی مناسب برای گردن می‌تواند گردن‌درد و بسیاری از علائم همراه با گردن‌درد را برطرف کند.

بهترین متخصص کایروپراکتیک | درمان گردن درد

این برنامه‌های تمرینی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تمرینات کششی گردن: تمرینات کششی که موجب افزایش انعطاف‌پذیری گردن می‌شوند، می‌توانند دامنه‌ی حرکتی گردن را گسترش داده و حفظ کنند و قابلیت ارتجاعی مفاصل موجود در گردن را بهبود دهند و بدین طریق موجب کاهش درد و خشکی و بی‌حرکتی گردن شوند.
تمرینات تقویت عضلات گردن: برخی از تمرینات ویژه‌ی تقویت عضلات گردن به شما کمک می‌کند که بتوانید حالت قرارگیری گردن خود را اصلاح کنید. این موضوع موجب می‌شود که بازگشت و عود دردهای گردنی بسیار کمتر شود.

انجام ماساژدرمانی به صورت منظم به شما کمک می‌کند که تمامی درد‌های بدن خود را برطرف کنید. در این مورد خاص، وقتی که شما از درد گردن رنج می‌برید، ماساژ درمانی در درجه‌ی اول بر روی شانه‌ها و عضلات بالایی کمر متمرکز خواهد بود. انجام ماساژ بدن به صورت مستقیم بر روی گردن می‌تواند موجب تشدید علائم گردن‌درد شود. اما ثابت شده است که اعمال ماساژ ملایم روی بازوها، قفسه سینه، ران‌ها و کمر موجب کاهش درد گردن می‌شود.
دارودرمانی: ممکن است پزشک برای شما، داروهای ضد درد و در صورت وجود عفونت، داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
جراحی: انجام جراحی برای درمان گردن‌درد به ندرت لزوم پیدا می‌کند.

 

دکتر مسعود اعتدالی

دکتری کایروپراکتیک از آمریکا، علم تطبیق و تنظیم ستون فقرات و مفاصل

جهت مشاهده صفحه رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

بهترین متخصص کایروپراکتیک

علت بیماری ها از نظر متخصص کایروپراکتیک

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

بیماری دیسک کمر

علایم دیسک کمر

 ارتباط دیسک با درد پاها

راههای تشخیص دیسک کمر

دلایل درد گردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *