قفل شدن واقعی زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

قفل شدن واقعی زانو چه دلایلی دارد؟

قفل‌شدن واقعی زانو زمانی اتفاق می‌افتد که یک جسم مانند یک غضروف و یا تکه استخوان کنده‌ شده، جلوی حرکت طبیعی زانو را بگیرد. نشانه اصلی این نوع از قفل‌شدن، آزاد‌نشدن زانو قفل‌شده پس از گذشت زمان اندک است. مهم‌ترین دلایل وقوع قفل‌شدگی واقعی زانو، پارگی مینیسک (شایع ترین دلیل) و تکه‌های آزاد در مفصل می‌باشند. تکه‎‌های آزاد در مفصل که مانع حرکت مفصل زانو بطور طبیعی می‌شوند در اثر بیماری‌هایی همچون آرتروز، خار استخوانی و استئوکندریت بوجود می‌آیند. ضربه شدید به زانو نیز ممکن است باعث کنده‌ شدن قسمتی از مفصل شود.

  • پارگی مینیسک

پارگی منیسک یکی از متداول‌ترین مصدومیت‌ها در ورزشکاران است. این مشکل، عامل اصلی قفل شدگی واقعی زانو است. فعالیت‌هایی که شامل چرخش سریع زانو همراه با فشار بر زانو هستند، عامل اصلی این مصدومیت می‌باشند. تقریباً از هر 1000 نفر، 6 نفر در طول عمر خود، پارگی مینیسک را تجربه می‌کنند.

علائم : علائم پارگی مینیسک شامل درد در قسمت داخلی و یا خارجی، تورم، احساس خالی شدن، قفل شدن یا گیر کردن و خشکی در ناحیه زانو می‌باشد.

درمان : درمان پارگی مینیسک بستگی به نوع مصدومیت دارد. ممکن است با پروتکل RICE و تزریق داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بهبود یابد. اما در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی آرتروسکوپی (از طریق برش‌های کوچک) و توان‌بخشی پس از آن باشد.

  • تکه‌های آزاد در مفصل زانو

اگر قسمتی از مفصل زانو همانند استخوان و یا غضروف از جای خود کنده شود و در جایی بحرانی قرار بگیرد، حرکت طبیعی زانو را مختل کرده و زانو بصورت واقعی قفل می‌شود. بیماری‌هایی همانند آرتروز، خار استخوانی، استئوکندریت و ضربه شدید به زانو ممکن است باعث کنده شدن اجزای مفصل شوند. به این اجزای کنده شده، تکه‌های آزاد در مفصل می‌گویند.

  • آرتروز

آرتروز، مخصوصاً در افراد مسن، معمولاً دلیلی رایج برای قفل‌شدن واقعی زانو است. مفاصل زانو وظیفه تحمل وزن بدن را دارند و تحت فشار و سایش زیادی هستند. تورم در این مفصل می‌تواند باعث ایجاد اختلال در حرکت طبیعی زانو شود.

علائم: علائم آرتروز درد در هر دو زانو، خشکی زانو به خصوص پس از بیدار شدن از خواب، ورم در زانو، قفل شدن یا گیر کردن زانو و عدم پایداری در زانو است.
درمان: درمان آرتروز می‌تواند شامل استفاده از دارو، تزریق کورتیزون (استروئید) به داخل مفصل و در موارد شدید، تعویض کامل زانو با جراحی باشد.

قفل شدن واقعی زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

  • خاراستخوانی

به توده‌های استخوانی که رشدی نامتعارف داشته‌اند، خار استخوانی می‌گویند. این یک نوع بیماری تغییر شکل مفاصل است که در اثر آسیب دیدن غضروف در مفاصل بوجود می‌آید. این آسیب در غضروف ممکن است در اثر آرتروز مفاصل، مصدومیت تاندون ACL، پارگی مینیسک و از جا درآمدن کشکک زانو رخ دهد. بسیاری از افراد ممکن است دچار این مشکل باشند اما از آن بی‌اطلاع بمانند.

علائم: وجود نواحی ناهموار در سطح زانو، ضعف و بی‌حسی، درد، کاهش محدوده حرکتی مفصل، خشکی و تورم در تاندون‌ها از علائم خار استخوانی است.
درمان: استفاده از دارو، تزریق کورتیزون به مفصل، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی از روش‌های درمان این مشکل می‌باشند.

  • استئوکندریت

این یک مشکل در مفصل است که درآن استخوان زیر غضروف مفصل بدلیل نرسیدن خون می‌میرد. این استخوان و غضروف ممکن است شل شده و شکسته شوند.

علائم: درد، تورم و درد هنگام لمس، قفل شدگی یا بیرون زدگی مفصل در برخی حالات، احساس ضعف در مفاصل و کاهش محدوده حرکت علائم استئوکندریت می‌باشند.
درمان: درصورتیکه عضو جدا شده حرکت کند و مانع حرکت در مفصل شود، ممکن است نیاز به جراحی برای درآوردن آن باشد.

  • ضربه شدید

در اثر حوادثی همانند ضربه شدید به زانو یا زمین خوردن، ممکن است قسمتی از مفصل و یا استخوان زانو جدا شده باشد که اگر این قسمت حرکت کند و در برخی نقاط قرار گیرد، توانایی شخص را در خم و صاف‌کردن زانو تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علائم: درد به همراه تورم بصورت موقت، احساس‌ کردن قسمت آزاد بصورت برآمدگی در زمان لمس و توانایی جابه‌جایی احتمالی آن با انگشتان و خشکی مزمن در مفصل از نشانه‌های این مشکل است.
درمان: اگر قسمت آزاد حرکت کند و مانع عملکرد درست مفصل شود، ممکن است نیاز به جراحی برای درآوردن آن باشد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

دلایل قفل شدن کاذب زانو

حرکات کششی و تقویتی قفل شدن زانو

حرکات ورزشی برای گردن درد

نکات مراقبتی هنگام کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

تشخیص و درمان قفل شدن زانو

علل انواع قفل ‌شدن زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *