راه‌های تشخیص خار پاشنه | بهترین متخصص کایروپراکتیک

راه‌های تشخیص و درمان خار پاشنه

روش‌های زیر می‌توان این عارضه را تشخیص داد:

  • معاینه بدنی و بررسی علائم: پزشک محل درد را بررسی می‌کند. به‌علاوه، ممکن است از شما بخواهد آزمایش‌های فیزیکی شامل ایستادن روی یک پا یا پیاده‌روی کوتاه‌مدت را داخل مطب انجام دهید.
  • تست‌های تصویربرداری: تصویربرداری با اشعه ایکس یکی از رایج‌ترین تست‌هایی است که به پزشک در تشخیص این عارضه کمک می‌کند.

درمان خار پاشنه پا

عمل خار پاشنه تنها راهی است که می‌تواند شما را به طور کامل از شر این عارضه خلاص کند. با این حال، پزشکان معمولا جراحی را برای مواردی توصیه می‌کنند که به سایر راه‌کارهای درمانی پاسخ نمی‌دهند. جراحی آخرین راه حل است، چون احتمال دارد به درد مزمن منجر شود. در ادامه به رایج‌ترین درمان‌های خار پاشنه اشاره می‌کنیم.

۱. استراحت و تغییر سبک زندگی
استراحت و پرهیز از فعالیت‌هایی که علائم بیماری را تشدید می‌کنند، اولین اقدام برای درمان خار پاشنه پا در منزل است. به خصوص فعالیت‌هایی که در آن‌ها پاها به سطوح سخت برخورد می‌کنند باعث بدتر شدن درد می‌شوند.

۲. کمپرس سرد
کمپرس سرد با بی‌حس کردن ناحیه آسیب‌دیده و کاهش تورم آن باعث تسکین درد می‌شود. شما می‌توانید سه تا چهار بار در روز و هر بار ۲۰ دقیقه از این روش استفاده کنید.

۳. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) خوراکی
از آسپرین و ایبوپروفن می‌توان به عنوان داروی خار پاشنه نام برد. این داروها درد حاد را برطرف می‌کنند، اما برای تسکین درد مزمن و طولانی‌ مدت توصیه نمی‌شوند. از سوی دیگر، برای همه مردم بی‌خطر نیستند. بنابراین، بهتر است قبل از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید.

۴. داروهای ضد التهاب تزریقی
گاهی‌اوقات، شدت درد به حدی است که پزشک تزریق داروهای ضد التهاب مانند کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها) را توصیه می‌کند.

۵. فیزیوتراپی و تمرین‌های کششی
فیزیوتراپی و تمرین‌های کششی هم در درمان این عارضه موثر هستند. برای نتیجه گرفتن از این روش‌ها لازم است حرکات را به درستی و در بازه‌های زمانی معین انجام دهید. درباره نحوه انجام این تمرین‌ها با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

راه‌های تشخیص خار پاشنه | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

۶. استفاده از کفی‌‌های مناسب برای کفش
استفاده از کفی‌های‌ مناسب باعث می‌شود فشار به طور یکسان در کف پا پخش شود. از این کفی‌ها می‌توانید در طی روز استفاده کنید. آن‌ها در درمان خار پاشنه پا و کاهش درد موثر هستند.

۷. شاک‌ویو تراپی (ESWT)
در این روش غیر تهاجمی از امواج صوتی پرقدرت در ناحیه پاشنه پا استفاده می‌شود. شانس موفقیت این روش بین افراد مختلف متفاوت است. با این حال، گاهی‌اوقات پزشکان از این روش استفاده می‌کنند تا ببینند آیا می‌توانند از جراحی جلوگیری کنند یا خیر.

۸. جراحی خار پاشنه
بر اساس تحقیقات، ۹۰ درصد بیماران بدون نیاز به عمل جراحی در عرض ۱۰ ماه بهبود می‌یابند. با این حال، اگر روش‌های معمول برای درمان این عارضه مفید نباشند،‌ پزشک از جراحی برای برداشتن آن استفاده می‌کند.

بهبودی کامل بعد از جراحی به زمان نیاز دارد. رعایت نکات زیر در دوره نقاهت به بهبودی سریع‌تر شما کمک می‌کند:

  1. استراحت دادن به پا
  2. استفاده از کمپرس سرد
  3. استفاده از تجهیزات حمایتی

پیشگیری از خار پاشنه

پوشیدن کفش مناسب، گرم کردن بدن و انجام تمرین‌های کششی پا قبل از شروع ورزش و حفظ تناسب اندام، بهترین راه برای پیشگیری از خار پاشنه است. کفش‌های بدون قوس و بدون پاشنه یا با پاشنه بسیار بلند خطر بروز این عارضه را افزایش می‌دهند.

 


مطالب پیشنهادی:

عوامل و علائم خار پاشنه

علت بروز خار پاشنه پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *