روش های درمان تنوسینوویت دکرون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی روش های درمان تنوسینوویت دکرون

درمان با هدف کاهش التهاب ، حفظ حرکت در انگشت شست و جلوگیری از عود است. اگر درمان را زود شروع کنید ، علائم شما باید طی چهار تا شش هفته بهبود یابد. اگر تنوسینوویت de quervain شما در دوران بارداری شروع شود ، علائم احتمالاً در پایان بارداری یا شیر دهی خاتمه می یابد.

درمان این بیماری شامل موارد فوق است:

 • استراحت دادن به انگشت شست- برای جلوگیری از حرکت دادن آن، شما می­توانید از اسپلینت استفاده کنید.
 • تا حد امکان از حرکات تکراری شست خودداری کنید
 • در هنگام حرکت مچ دست خود از کنار به طرف دیگر از گرفتن با انگشت شست جلوگیری کنید.
 • یخ- می­توانید از کمپرس یخ و یا بگ یخ زده یرروی درد و یا ناحیه متورم شده هر 4 تا 6 ساعت به مدت 15 دقیقه استفاده کنید.
 • داروهای مسکن NSAID- گروهی از داروها هستند که شامل ایبوپروفن، دیکلوفناک ناپروکسن و غیره می­باشند.
 • انجام ورزش- بعد از بهبود علائم بیماری، پزشکتان ورزش­هایی را که به حرکت آسانتر مچ دست و انگشت شستتان کمک می­کند، توصیه خواهد کرد.

همچنین به یک متخصص کایروپراکتیک یا متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید. این درمانگران ممکن است نحوه استفاده از مچ دست خود را بررسی کرده و در مورد چگونگی انجام تنظیماتی برای از بین بردن استرس مچ دستان شما پیشنهادهایی ارائه دهند. درمانگر همچنین می تواند برای تقویت عضلات ، کاهش درد و تحریک تاندون تمریناتی را برای مچ دست ، دست و بازو به شما بیاموزد.

اگر علائم با درمان­های موجود بهتر نشد، پزشکتان به شما درمان­های دیگری را توصیه خواهد کرد.

این درمان­ها شامل:

تزریق داروهای استروئیدی در اطراف تاندون ملتهب در مچ دست- استروئیدها به درمان التهاب ایجادشده کمک می­کنند. این استروئیدها از استروئیدهایی که ورزشکاران جهت عضلانی کردن ماهیچه­هایشان استفاده می­کنند، متفاوت است. اگر درمان در شش ماه اول علائم آغاز شود ، اکثر افراد پس از تزریق کورتیکواستروئید بهبود می یابند ، اغلب فقط پس از یک تزریق.

عمل جراحی برای تنوسینوویت دکرون

اگر مورد شما جدی تر است ، ممکن است پزشک جراحی سرپایی را توصیه کند. جراحی شامل روشی است که در آن پزشک غلاف اطراف تاندون یا تاندون های درگیر را بررسی می کند و سپس غلاف را باز می کند تا فشار آزاد شود تا تاندون های شما بتوانند آزادانه سر بخورد.

پزشک در مورد نحوه استراحت ، تقویت و توان بخشی بدن بعد از جراحی با شما صحبت خواهد کرد. یک متخصص فیزیکی ممکن است بعد از جراحی با شما ملاقات کند تا تمرینات تقویت کننده جدیدی را به شما بیاموزد و به شما کمک کند برنامه روزانه خود را تنظیم کنید تا از مشکلات آینده جلوگیری کند.

روش های درمان تنوسینوویت دکرون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

شیوه زندگی و درمان های خانگی تنوسینوویت دکرون

 • اگر نیازی به عمل جراحی ندارید ، مراقبت از وضعیت خود همان جلوگیری از آن است:
 • از حرکت مکرر به همان روش خودداری کنید.
 • در صورت پیشنهاد پزشک از بریس یا آتل استفاده کنید.
 • تمرینات توصیه شده را برای درمان تنوسینوویت دکرون دنبال کنید.

به فعالیتی که باعث درد ، تورم یا بی حسی در شست و مچ دست شما می شود توجه داشته باشید ، سعی کنید از آن جلوگیری کرده و این اطلاعات را با پزشک خود در میان بگذارید.

ورزش هایی برای بهبود تنوسینوویت دکرون

مرحله اول:

دقت کنید که ابتدا به مدت 2 الی 3 هفته باید اسپلینت بسته شود و بعد از کاهش درد ورزش ها شروع شود.

 1. کف دست مبتلا را روی میز بگذارید و با دست سالم به آرامی شست دست مبتلا را از میز بلند کنید. و به آرامی دوباره آن را روی میز بگذارید. این کار را 5 تا ده بار هر دو ساعت تکرار کنید.
 2. تیغه دست مبتلا را رو میز بگذارید و با استفاده از دست سالم، انگشت شست درگیر را از سایر انگشتان دور کنید و مجددا به آرامی آن را هم راستا با سایر انگشتان قرار دهید. این کار را 5 تا ده بار هر دو ساعت تکرار کنید.
 3.  با ساعد مچ دست خود را در لبه میز حمایت کنید، طوری که شست دست به سمت بالا باشد. به آرامی مچ دست را به سمت پایین بیاورید تا حدی که شروع احساس ناخوشایند را تجربه کنید. در این مرحله با دست سالم مچ دست را به پوزیشن اولیه برگردانید. این کار را 5 تا ده بار هر دو ساعت تکرار کنید.
مرحله دوم:

در این مرحله اسپلینت را در طول روز جهت فعالیت های سبک خارج کنید. هنگامی که ورزش های مرحله اول بدون درد قابل انجام بودند می توانید تکرار ها را بیشتر کنید و وزنه کوچکی اضافه کنید.

 1. کف دست مبتلا را روی میز بگذارید و شست درگیر را تا حدی که احساس راحتی می کنید از سایر انگشتان دور کنید. سپس به جایگاه اولیه برگردانید. 5 تا 10 با تکرار کنید.
 2. کف دست مبتلا را روی میز بگذارید و شست درگیر را از روی میز بلند کنید، تا حدی که احساس راحتی کنید و به آرامی به پوزیشن اولیه برگردید. 5 تا ده بار تکرار کنید.
مرحله سوم:

هنگامی که ورزش های مرحله قبل را به راحتی و بدون درد توانستید انجام دهید، میتوانید تکرارها را بیشتر کرده و یا از وزنه ها استفاده کنید.

 • از ورزش های قدرتی و تقویتی در این مرحله می توانید استفاده کنید.
 • یک باند کشی را دور انگشتان خود قرار دهید و به آرامی شست خود را در مقابل مقاومت باند حرکت دهید. 5 تا 10 بار تکرار کنید.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

علل و علائم بیماری تنوسینویت دکورون

علل و عوارض لنف ادم

پیشگیری و درمان لنف ادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *