روش های درمان شانه‌ یخزده | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی روش های درمان شانه‌ یخزده

می‌توانید شانه‌ی یخزده را درمان نکنید، ولی درد و خشکی می‌تواند تا سه سال باقی بماند.

درمان خانگی

یک کیسه‌ی یخ را به مدت ۱۵ دقیقه چندین بار در طی روز روی شانه‌تان قراردهید، این کار می‌تواند به کاهش درد کمک کند. اگر با یک فیزیوتراپ کار می‌کنید، می‌توانید ورزش‌ها را در خانه انجام دهید. فیزیوتراپتان بر اساس ورزش‌هایی که باید انجام دهید دستوراتی برایتان صادر می‌کند، نظیر اینکه چند وقت به چند وقت ورزش‌ها را انجام دهید و چه زمانی سخت‌تر تلاش کنید. بیشتر افراد مبتلا به شانه‌ی یخزده می‌توانند بیماریشان را بدون جراحی درمان کنند.

دارو‌ها

هدف از درمان شانه یخ زده ، بهبود درد و خشکی و همچنین حفظ دامنه حرکتی شانه در وضعیت مطلوب در حین انتظار برای بهبود بیماری است. برای کمک به تسکین و جلوگیری از علائم یک یا چند مورد از روش های درمانی زیر توصیه می شود:

داروهای مسکن:

پاراستامول در ابتدا برای کنترل درد شانه توصیه می شود. کدئین داروی مسکن قوی تری است که به عنوان جایگزین یا در کنار پاراستامول مورد استفاده قرار می گیرد. یبوست از عوارض جانبی شایع مصرف کدئین است. می توانید داروهای مسکن معمولی را در کنار روش های درمانی دیگر برای رفع درد و خشکی شانه مورد استفاده قرار دهید.

داروهای مسکن ضد التهابی:

از نمونه های داروهای ضد التهابی می توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد. این داروها به تسکین درد شانه و کاهش التهاب شانه شما کمک می کنند. این داروها انواع مختلفی دارند. از این رو، اگر یک دارو در شانه یخ زده تاثیرگذار نبود، داروی دیگر نتیجه بخش خواهد بود.این داروها گاهی اوقات عوارض جانبی ای را با خود به همراه خواهند داشت. داروهای ضدالتهابی همچنین می‌توانند بعنوان داروی گردن درد استفاده شوند. همیشه راهنمای دارو که داخل جعبه آن قرار دارد را مطالعه کنید، تا از عوارض جانبی آن اطلاع پیدا کنید.

روش های درمان شانه‌ یخزده | بهترین متخصص کایروپراکتیک

تزریق داروهای کورتیکواستروئید:

تزریق این دارو ها به مفصل شانه به کاهش درد شانه و بهبود شانه یخ زده کمک می کند. همچنین تزریق آب استرلیزه به کپسول مفصل به کشیدگی بافت، حرکت آسان تر مفصل و رفع گرفتگی مفصل شانه توسط آن کمک می کند.
اوزون درمانی

شواهد پزشکی نشان داده‌اند که روش اوزون درمانی تا ۹۹% در درمان شانه‌ی یخزده موفق بوده است. بیماران تایید کرده‌اند که در طی سه هفته درمان، خشکی و دردشان به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و در خیلی از موارد کاملا از بین رفته است. مهم‌ترین مزیت این روش این است که برای طیف وسیعی از مشکلات شانه همانند پارگی‌ها و آسیب به عضلات و رباط‌ها به خوبی جواب می‌دهد. اوزون درمانی یک روش تازه کشف شده از داروهای احیا کننده است که به طور طبیعی به عنوان داروهای ضد التهابی قوی عمل می‌کنند و مجموعه‌ای از واکنش‌های احیاکننده‌ روی سطح سلولی را هدف قرار می‌دهد، که در نتیجه ریشه‌ی سلول‌ها را فعال می‌کند و بافت‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند. بیشتر بیماران بعد از همان یک جلسه خبر از بهبود شانه‌شان می‌دهند.ولی معمولا بعد از ۳ جلسه نشانه‌های بهبودی را خواهید دید.

درمان با لیزر

درمان با لیزر در طول چند هفته باعث کاهش التهاب مزمن داخل مفصل می شود و باعث می شود که فرد به تدریج دامنه حرکت و فعالیت نرمال خود را بار دیگر بدست بیاورد و شانه یخ زده ناشی از بیماری از بین برود. بیمارانی که پیش از این به آنها گفته شده بود دوره بهبودی آنها تا چندین سال طول می کشد، اکنون می توانند با لیزردرمانی نسب به زمانی که روش درمانی مورد استفاده قرار نمی گیرند، خیلی سریع تر فرد را به زندگی و فعالیت های رومزه بازگردانند. وقتی مرحله اولیه مراقبت پایان پذیرفت، روش های لیزر درمانی در کنار یک برنامه حرکات ورزشی کششی مخصوص برای بیمار ارائه می شود تا خشکی شانه کاهش یابد و فعالیت مناسب شانه بازیابی پیدا کند.

درمان با کایروپراکتیک

مانیپولاسیون یا درمان با دستکاری شانه یکی از روش های کایروپراکتیک می باشد. در این روش، به بیماری بیهوشی عمومی تزریق می شود تا هشیار نباشد و دردی را احساس نکند. سپس پزشک مفصل شانه را در جهات مختلف حرکت می دهد تا به شل کردن خشکی شانه کمک کند. بسته به میزان نیروی مورد استفاده برای رفع گرفتگی مفصل شانه، این روش درمانی ممکن است باعث شکستگی استخوان شود.

روش ها ی فیزیوتراپی

فیزیوتراپی رایج‌ترین نوع درمان شانه‌ی یخزده است. هدف کشیدن مفصل شانه‌‌‌تان و باز گرداندن تحرک از بین رفته است. می‌تواند از چند هفته تا نه ماه طول بکشد تا نتیجه بگیرید. دادن برنامه‌ی ورزشی در خانه با انجام حرکات ورزشی بسیار آرام ضروری است. اگر بعد از شش ماه ورزش سخت روزانه نتیجه نگرفتید، با پزشکتان درباره‌ی گزینه‌ها‌ی دیگر صحبت کنید.

تحریک عصبی الکتریکی ماورا پوستی(TENS)

این روش با بی‌حس کردن انتهای عصب در ستون فقرات، درد را کنترل می‌کند. دستگاه TENS برق ضعیفی به الکترودها یا پدهای الکتریکی که روی پوست در ناحیه‌ی شانه‌ی ضرب دیده قرار گرفته‌اند، می‌فرستد.

عمل جراحی

در صورتی که روش های درمانی دیگر جواب ندادند، عمل شانه که توسط جراح شانه انجام میگیرد به منظور برداشتن بافت جای زخم و چسبندگی شانه از داخل مفصل شانه مناسب شما است. پزشک معمولا این جراحی را با ابزارهای لوله ای شکل چراغ دار که از طریق برش های کوچک داخل مفصل قرار داده می شوند، انجام می دهد. علت درد شانه به طور کلی شناخته شده نمی باشد، اما عارضه خشکی شانه در صورت اقدام به موقع با روش های بدون جراحی قابل درمان می باشد. بیماری شانه منجمد می تواند علت درد شانه چپ و یا درد شانه راست و یا در هر دو شانه همزمان باشد اگرچه در اکثر مواقع این درد یکطرفه می باشد. درد و گرفتگی مفصل شانه می تواند بصورت درد بازو در قسمت بالا و یا درد کتف نیز بروز پیدا کند.

ورزش

بیشتر افراد ، بدون درمان طی دو سال بهبود پیدا می‌کنند. فیزیوتراپی و داروهای مسکن این روند را سرعت می‌بخشند. اگر جراحی دارید لازم است ورزش درمانی را در ماه‌های بعدی ادامه دهید تا مشکل برنگردد. درمان زود هنگام از بدتر شدن بیماری جلوگیری می‌کند. اگر دیابت دارید، کنترل آن می‌تواند خطر ابتلا به شانه‌ یخزده را کمتر کند.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

شانه یخ زده چیست؟

روش‌های درمان درد باسن و لگن

علل و علائم گلف البو یا آرنج گلف بازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *