روش های مختلف الکتروتراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی روش های مختلف الکتروتراپی

در این مطلب سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به بررسی و مطالعه روش های مختلف الکتروتراپی خواهیم پرداخت.

امواج تداخلی (IFT)

درمان مداخله ای (IFT) روشی است که معمولاً در عمل فیزیوتراپی برای تسکین درد استفاده می شود. این روش نوع عمیق‌ تری از TENS است که در طی آن از دو جریان فرکانسی بالا استفاده می‌شود.این امواج به بافت‌ های عمقی بدن نفوذ کرده و سلول های آن قسمت را تحریک می کنند. اعتقاد بر این است که تسکین درد از طریق تولید مواد مخدر درون زا مانند اندورفین و انکفالین به دست می آید.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

TENS متداول ترین روش الکتروتراپی، تکنیکی بی‌خطر و مؤثر در درمان درد.

مطلب پیشنهادی : علل ، علائم و درمان فلج مغزی

اولتراسوند

اولتراسوند نوعی از الکتروتراپی است که سالهاست در تمرینات فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش معمولا برای اثر غیر حرارتی آن استفاده می شود که در آن امواج صوتی با فرکانس بالا باعث ارتعاش و حرکت سیالات سلولی می شود. مزایای پیشنهادی درمان با اولتراسوند شامل بهبود میزان بهبود برخی بافتهای نرم است. تصور می شود که در این موارد اولتراسوند کمک کننده باشد:

  • افزایش جریان خون در یک ناحیه به منظور تسریع زمان رفع فرایند التهابی.
  • تولید کلاژن (پروتئین اصلی در تاندون ها و رباط ها) را در طول بهبود بافت تحریک کنید.
  • صدمات شایع درمان شده با سونوگرافی
  • بورسیت
  • تاندونیت
  • کشیدگی عضلات و پارگی
  • آرتروز
  • آسیب های رباط و تاندون

روش های مختلف الکتروتراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

مقدار کمی ژل به قسمت بدن برای درمان اعمال می شود. یک مبدل (هد صدا) که به دستگاه متصل است روی ژل قرار داده می شود و توسط فیزیوتراپیست در دایره های کوچک حرکت می کند. فیزیوتراپیست دستگاه را تنظیم می کند تا عمق و شدت مناسب موج صوتی مورد نیاز را ارائه دهد. به احتمال زیاد در طول درمان با این روش هیچ اتفاقی نمی افتد. در صورت احساس ناراحتی یا درد ، بلافاصله به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید. آشنایی کامل با التراسوند

امواج کوتاه پالسی

این روش تاثیراتی همچون روش اولترسوند تراپی دارد.

درد های قابل درمان با الکتروتراپی

به صورت کلی الکتروتراپی تقریبا برای هر عضو دردمندی میتواند استفاده شود مهم ترین ها در ادامه:

الکتروتراپی زانو

انجام الکتروتراپی زانو شیوه ای از درمان برای زانو است که در کلینیک فیزیوتراپی با استفاده از نیرو و با تکنیک های مختلف به درمان درد و بهبود گردش خون، ترمیم بافت ها، تقویت ماهیچه و عضلات و همچنین تسریع در رشد استخوان ها می پردازد.

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

الکتروتراپی دیسک کمر

در جلساتی که فیزیوتراپی دیسک کمر که به روش الکتروتراپی برای فرد انجام می گیرد، طی چند جلسه درمان فرد شاهد کاهش درد و بهبود عملکرد حرکتی خود خواهد بود. از دید عموم مردم الکتروتراپی مهم ترین بخش فیزیوتراپی است و بدون الکتروتراپی، فیزیوتراپی را درمانی ناقص تصور می کنند، در حالی که الکتروتراپی تنها بخشی از درمان است و فرد باید تا بهبود کامل به پزشک معالج خود مراجعه کند و دوره ی درمان خود را کامل کند و در نهایت با تشخیص پزشک متخصص فعالیت های عادی خود را شروع کند.

تحریک الکتریکی برای تقویت عضلات

از الکتروتراپی علاوه بر درمان دیسک کمر برای بیماری های دیگری هم استفاده می شود، با تحریک الکتریکی عضلات و تقویت عضلات در محل درد از این طریق می توان اثرات ناشی از ضعف عضلانی را تا حد زیادی بهبود بخشید.


مطالعه بیشتر:

روش های درمان انحراف جانبی ستون فقرات

چگونگی تشخیص آرتروز زانو

راهکارهایی برای تقویت عضلات شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *