روماتیسم و تاثیر آن بر خستگی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

روماتیسم و تاثیر آن بر خستگی

در این مطلب از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک می خواهیم روماتیسم و تاثیر آن بر خستگی را با هم بررسی کنیم. این عوامل زمینه ای ممکن است به تنهایی و یا در ارتباط با هم باعث بروز خستگی مزمن در فرد مبتلا به روماتیسم شوند.

درد مفاصل

بسیاری از متخصصان استدلال می کنند که درد مفاصل، محرک اصلی خستگی در بیماری روماتیسم است و نه التهابات. درد مفاصل و خستگی اغلب با هم در ارتباطند و حتی زمانی که آزمایش خون سطوح طبیعی التهاب را نشان می‌دهد، ممکن است وجود داشته باشند. با این حال، ممکن است بدون درد مفاصل نیز خستگی را تجربه کنید.

هنگامی که خستگی حتی پس از درمان موفقیت آمیز التهاب و درد وجود دارد، ممکن است عامل دیگری در کار باشد.

التهاب

محققان همچنان درحال بررسی ارتباط التهاب ناشی از رماتیسم و خستگی هستند. شواهد نشان می دهد که کاهش التهاب ممکن است در برخی موارد به کاهش خستگی نیز کمک کند..

با این حال، در برخی افراد حتی با وجود کم شدن التهابات و نرمال شدن سطح طبیعی شاخص های التهابی خون، بازهم خستگی اغلب ادامه می‌یابد. برخی از متخصصان حدس می زنند که یا خستگی و التهاب مستقل از یکدیگر هستند و یا سایر نشانگرهای التهابی احتمالاً هنوز کشف نشده اند و برای این موضوع باید شاخص های التهابی دیگری را در نظر گرفت.

علت و علائم روماتیسم یا آرتریت روماتوئید | بهترین متخصص کایروپراکتیک

آپنه خواب

افراد مبتلا به روماتیسم ممکن است تا ۷۵ درصد بیشتر از سایرین به آپنه خواب مبتلا شوند. آپنه خواب یک اختلال خواب است که در آن تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع و وصل می شود. این موضوع بر میزان اکسیژن دریافتی بدن تأثیر می گذارد و می تواند حتی پس از یک خواب کامل شبانه احساس خستگی در شما ایجاد کند.

به نظر نمی رسد که آپنه خواب با التهاب روماتیسم ارتباطی داشته باشد، و با وجود کم شدن التهابات نیز ممکن است این موضوع ادامه دار باشد. خوشبختانه، آپنه خواب قابل تشخیص و درمان است. درمان معمولاً شامل استفاده از دستگاه فشار مداوم راه هوایی (CPAP) یا دستگاه درمانی دیگری برای افزایش دریافت اکسیژن در هنگام خواب است.

کم خونی

برخی محققان معتقدند که ۷۰ درصد از افراد مبتلا به رروماتیسم از کم خونی رنج می برند. این وضعیت می تواند منجر به سطوح پایین آهن خون شود و در پی آن خستگی را به همراه داشته باشد.

کم خونی علل احتمالی زیادی دارد. برای مثال، ممکن است شما به اندازه کافی غذاهای غنی از آهن نخورید. برخی شرایط پزشکی و داروها نیز می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پوشش دستگاه گوارش شما شوند و بر توانایی بدن در جذب آهن تأثیر بگذارند. در این رابطه می توانید با یک پزشک مشورت کنید. اما باید به این نکته نیز توجه کنید که همه متخصصان معتقد نیستند که کم خونی یکی از دلایل مهم خستگی در افراد مبتلا به رماتیسم است.

فاکتور های سلامت روان

افراد مبتلا به روماتیسم بیشتر از سایر افراد با مشکلات سلامت روانی که با خستگی مرتبط است در گیر می شوند.. تحقیقات نشان داده اند که روماتیسم با افسردگی و خستگی ارتباط نزدیکی دارد. استرس، اضطراب و سایر اختلالات خلقی نیز ممکن است با خستگی مرتبط باشند.

دقیقا مشخص نیست که آیا مسائل مربوط به سلامت روان مستقیماً باعث خستگی می شود یا خیر. اما بیشتر محتمل است که افرادی که با مسائلی مانند افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر دچار مشکل خواب شوند. علاوه بر این، برخی از داروهای ضد افسردگی و اضطراب، خواب آلودگی را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر می کنند. با این حال در این زمینه تحقیق بیشتری مورد نیاز است.

عوارض دارویی

در حالی که داروها ابزارهای ارزشمندی برای درمان روماتیسم هستند، اما بسیاری از آنها می توانند باعث خستگی نیز شوند. به عنوان مثال، متوترکسات می تواند باعث خستگی شود. سایر داروها ممکن است مستقیماً باعث خستگی نشوند، اما ممکن است خطر افسردگی، ضعف یا بی خوابی را در شما افزایش دهند که همه اینها ممکن است به خستگی کمک کنند. یک پزشک یا داروساز می تواند به شما بگوید که آیا داروی شما – یا ترکیبی از داروها – ممکن است باعث خستگی شود یا خیر.

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

صحبت با پزشک

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، عوامل دیگری مانند کمبود ویتامین B12 و D، مشکلات تیروئید و عفونت ها نیز می توانند در ایجاد خستگی نقش داشته باشند. تعیین علت اصلی خستگی برای پزشکان یا بیماران کار آسانی نیست. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد خستگی خود و چگونگی تأثیر آن بر زندگی خود به پزشک خود بدهید، شانس بیشتری برای کاهش آن دارید.

در آخر باید گفت که به همه توصیه می شود که رژیم غذایی سالم داشته باشند و ورزش کنند. این توصیه می تواند به ویژه برای افرادی که روماتیسم و خستگی مزمن دارند ضروری تر باشد.

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

تاثیر استفاده از روروک بر کودکان

نشانه های ورم زانو بعد از فیزیوتراپی

درد اسکولیوز و روشهای درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *