سندرم تونل کوبیتال چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

سندرم تونل کوبیتال (چسبندگی عصب اولنار در آرنج)

عصب اولنار یکی از اعصابی است که از قسمت داخلی آرنج عبور می کند و از آنجا وارد یک کانال می شود. اطراف این کانال بافت استخوانی و رباط ها هستند و در نتیجه فضایی ست که مستعد گیر انداختن عصب است. به فشرده شدن و تحریک عصب در این کانال “سندرم تونل کوبیتال” می گویند و می تواند منجر به بروز علایم تحریک عصب می شود. در ادامه همراه با دکتر اعتدالی متخصص کایروپراکتیک بیشتر به این موضوع می پردازیم.

شایعترین این علایم شامل موارد زیر است:

  • بی حسی، گزگز، مورمور و یا سوزن سوزن شدن دست به ویژه در انگشت حلقه و انگشت کوچک (انگشت 4 و 5)
  • درد در قسمت داخلی آرنج
  • وجود ضعف در بعضی از حرکات دست
  • لاغر شدن عضلات دست

سندرم تونل کوبیتال علل مختلفی دارد که شایع ترین آن شامل موارد زیر است:

  • استفاده مکرر از آرنج
  • دررفتگی یا بی ثباتی آرنج
  • شکستگی استخوان های نزدیک عصب
  • آرتروز قابل توجه آرنج

اگر در آرنج خود دردی دارید که با یک دوره استراحت کوتاه بهبود نمی یابد و اگر بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف حرکات مچ دست یا لاغر شدن عضلات دست را دارید باید به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

سندرم تونل کوبیتال چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

پزشک متخصص طب فیزیکی در قدم اول از شما یک شرح حال دقیق و کامل می گیرید. پس از انجام معاینات برای شما تست نوار عصب و عضله انجام می دهد. در این تست با تمرکز بر عصب اولنار میزان آسیب آن را بررسی می کند و هم سایر علل احتمالی خواب رفتگی دست ها مثل دیسک گردنی و چسبندگی عصب در مچ دست را بررسی می کند. بر اساس میزان درگیری عصب در نوار عصب و عضله درمان برای شما شروع می شود.

در آسیب های خفیف درمان های غیر جراحی شامل استراحت، اصلاح فعالیت ها و کم کردن حرکات مضر، داروهای ضد التهاب و پدهای آرنج خط اول درمان هستند و اغلب بسیار کمک کننده است و اکثر بیماران با این روشهای درمانی ساده علائم شان بهبود می یابد. برای کسانی که با وجود این روشهای درمانی همچنان علامت دارند ممکن است تزریق در ناحیه ایی که عصب تحت فشار است انجام گردد. اگر علی رغم همه این درمان ها علائم مداوم یا شدید باشد ممکن است جراحی برای بیمار در نظر گرفته شود.

سکته مغزی

سکته مغزی یک اختلال عصبی ناگهانی است که به علت اختلال در خون‌رسانی مغز ایجاد می شود. در واقع اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شود، آن قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. بسته به این که کدام قسمت مغز آسیب دیده بیماران علایم مختلفی دارند. بعضی از آن ها گزگز و یا خواب رفتگی و ضعف در اندام ها را دارند. بنابراین اگر به صورت ناگهانی دچار این علایم شدید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود و درمان های لازم شروع گردد. گاهی مراجعه دیرهنگام صدمات جبران ناپذیری به شما وارد میکند.

ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به لایه محافظتی اعصاب شما (میلین) حمله می‌کند. ام اس علایم مختلفی دارد. احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن و خواب رفتن در دست‌ها، پا‌ها و صورت از علائم شایع بیماری ام اس است.

البته با توجه به اینکه علل مختلفی برای خواب رفتگی دست و پا وجود دارد و بیماری ام اس شیوع پایینی دارد، بنابراین با داشتن این علایم وحشت زده نشوید. بهتر است به پزشک متخصص جهت معاینه مراجعه کنید.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

بیماری های مفصل ران یا هیپ

علائم و پیشگیری آسیب دیدگی همسترینگ

روش های درمان آسیب همسترینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *