سندرم درد مزمن (درد عضلانی)

سندرم درد مزمن (درد عضلانی)

سندرم درد مزمن (MPS) نامی برای توصیف درد عضلانی است. سندروم درد مزمن به درد و التهاب در بافت نرم بدن اشاره دارد.

MPS یک بیماری مزمن است که فاسیا (بافت همبند که عضلات را پوشش می دهد) را تحت تاثیر قرار می دهد. سندروم درد مزمن ممکن است شامل یک عضله یا یک گروه عضلانی باشد. در بعضی موارد، ناحیه ای که شخص درد را تجربه می کند، ممکن است همان جایی که سندرم درد مایوفاسیال قرار گرفته نباشد. متخصصان بر این باورند که محل واقعی آسیب یا فشار باعث ایجاد نقطه ماشه می شود که به نوبه خود موجب درد در مناطق دیگر می شود. این وضعیت به عنوان درد ارجاع دهنده شناخته شده است.

 

 

علل درد مایوفاسیال چیست؟

درد مزمن ممکن است از آسیب عضلانی و یا فشار بیش از حد در یک گروه عضلانی یا عضله، رباط یا تاندون ایجاد شود. علل دیگر عبارتند از:

  • آسیب به فیبر عضلانی
  • حرکات تکراری
  • عدم فعالیت (به طور مثال شکستگی بازو)

 

علائم درد مزمن عضلانی چیست؟

علائم درد مایوفاسیال معمولا شامل درد عضلانی در نقاط خاص ماشه یا حساس می شود. درد با فعالیت یا فشار می تواند بدتر شود. علاوه بر درد محلی یا منطقه ای که همراه با سندرم درد مزمن عضلانی می باشد، افراد مبتلا به این اختلال همچنین می توانند از افسردگی، خستگی و اختلالات رفتاری رنج ببرند.

 

درد مایوفاسیال چگونه درمان می شود؟

می توان نقاط ماشه را توسط دردی که زمان فشار در نقاط خاص بدن فرد ایجاد می شود شناسایی کرد. در تشخیص سندرم درد مایوفاسیال، دو نوع نقاط ماشه قابل تشخیص هستند:

نقطه ماشه فعال، منطقه ای با حساسیت شدید است که معمولا در عضلات اسکلتی قرار دارد و با درد محلی یا منطقه ای همراه است.

نقطه ماشه پنهان منطقه ای خاموش (غیرفعال) است که قابلیت داشتن عملکردی شبیه به نقطه ماشه را دارد. این نقاط ممکن است  سبب ضعف عضلانی یا محدودیت در حرکت شوند.

 

درد مایوفاسیال چگونه درمان می شود؟

داروهای ضد التهاب غیر استروییدی، استامینوفن یا اپیوئید ممکن است برای درمان درد مایوفاسیال استفاده شوند. داروها برای خواب، افسردگی یا اسپاسم عضلانی نیز گاهی استفاده می شود. درمان های غیر دارویی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • فیزیوتراپی
  • تکنیک کشش و اسپری: این درمان شامل اسپری ماده خنک کننده به عضله و نقطه ی ماشه و سپس کشش آرام عضله می باشد.
  • ماساژ درمانی
  • تزریق به نقاط ماشه
  • در بعضی موارد مزمن درد مایوفاسیال ترکیبی از فیزیوتراپی، تزریق نقطه ی ماشه و ماساژ مورد نیاز است.

 

داروها

داروهای مورد استفاده برای سندرم درد مایوفاسیال عبارتند از:

مسکن ها. داروهای مسکن بدون نسخه مانند آبیوپروفن و ناپروکسن سدیم ممکن است برای برخی افراد مفید باشند. یا پزشک شما ممکن است داروهای مسکن قوی تری را تجویز کند. بعضی از مسکن ها چسب هایی هستند که بر روی پوست نقاط ماشه قرار می گیرند.

داروهای ضد افسردگی. بسیاری از انواع داروهای ضد افسردگی می توانند به کاهش درد کمک کنند. برای برخی از افراد مبتلا به سندرم درد مزمن، به نظر می رسد که آمیتریپتیلین درد را کاهش داده و به بهبود خواب کمک کند.

داروهای ضدتشنج. کلونازپام (کلونوپین) به درمان اضطراب و خواب ضعیف که گاهی اوقات با سندرم درد مزمن همراه می شود، کمک می کند. این دارو باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است موجب خواب آلودگی و ایجاد عادت شود.

 

فیزیوتراپی

متخصص طب فیزیکی میتواند برنامه ای برای کمک به کاهش درد شما بر اساس علائم و نشانه های شما ایجاد کند. فیزیوتراپی برای از بین بردن سندرم درد مزمن می تواند شامل موارد زیر باشد:

کشش.  متخصص طب فیزیکی ممکن است شما را برای انجام تمرینات کششی ملایم هدایت کند تا درد را در عضله آسیب دیده کاهش دهد. اگر در هنگام کشش احساس درد کنید، درمانگر شما ممکن است از اسپری بی حسی بر روی پوست شما استفاده کند.

آموزش وضعیت. بهبود وضعیت بدن می تواند به کاهش درد مایوفاسیال به ویژه در گردن کمک کند. تمرین هایی که باعث تقویت عضلات اطراف نقطه ی ماشه می شوند، به شما کمک می کند تا از هر گونه استفاده بیش از حد عضله جلوگیری کنید.

ماساژ. متخصص طب فیزیکی ممکن است عضله آسیب دیده شما را ماساژ دهد تا درد شما را تسکین دهد. درمانگر طب فیزیکی ممکن است به عضلات شما ضربه زده و روی مناطق خاصی از عضله شما فشار وارد نماید تا تنش را آزاد کند.

حرارت. استفاده از گرما از طریق کمپرس گرم یا دوش داغ، می تواند به کاهش تنش عضلانی و کاهش درد کمک کند.

امواج فراصوت. این نوع از درمان با استفاده از امواج صوتی برای افزایش گردش خون و گرما می تواند درد عضلات تحت تاثیر سندرم درد مایوفاسیال را بهبود بخشد.

 

درمان با تزریق

تزریق یک ماده بی حس کننده یا استروئید به نقطه ماشه می تواند به کاهش درد کمک کند. در بعضی از افراد فقط اعمال سوزن به نقطه ماشه کمک می کند تا تنش عضلانی را از بین ببرد. این تکنیک که سوزن خشک نام دارد شامل قرار دادن سوزن در چند مکان در داخل و اطراف نقطه ماشه است. طب سوزنی نیز برای برخی از افراد مبتلا به سندرم درد مزمن موثر است.

 

دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *