تشخیص شانه منجمد | بهترین متخصص کایروپراکتیک

شانه منجمد یا شانه یخ زده چیست؟

شانه منجمد یا شانه یخ زده (Frozen shoulder)

تحت عنوان کپسولیت چسبنده (Adhesive Capsulitis) نیز شناخته می شود و عمدتاً با خشکی و درد در مفصل شانه تظاهر می یابد. معمولاً علائم و نشانه های این وضعیت به مرور بروز یافته و با گذر زمان ابتدا بدتر شده و سپس ظرف مدت یک الی سه سال رو به بهبودی می رود و در نهایت خود به خود برطرف می گردد.

در درمان شانه یخ زده می توان تمرین های حرکتی متنوعی را به کار برد. گاهی اوقات نیز می توان از تزریق ترکیبات کورتیکواستروئیدی و یا داروهای بی حس کننده به داخل کپسول مفصلی بهره جست. در درصد کمی از افراد جراحی تعویض مفصل شانه ممکن است برای رها سازی کپسول مفصلی کاربرد داشته باشد. معمولاً عود مجدد شانه منجمد در یک مفصل واحد نادر است. با این حال موارد درگیری شانه طرف مقابل به این وضعیت در برخی از افراد گزارش شده است.

علائم شانه منجمد چیست؟

مهم ترین علامت کپسولیت چسبنده درد و خشکی در مفصل شانه است که حرکت آن را دشوار و یا در مواردی غیرممکن می سازد. افراد مبتلا به شانه منجمد عموماً درد مبهمی را در یکی از مفاصل شانه خود احساس می کنند. این درد ممکن است به عضلات اطراف مفصل شانه نیز گسترش داشته باشد. درد ناشی از کپسولیت چسبنده اغلب شب ها تشدید یافته و ممکن است خواب فرد را نیز مختل سازد.

شانه منجمد یا شانه یخ زده چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

شانه یخ زده معمولاً در طی سه مرحله بروز می یابد که هر یک از این مراحل علائم و سیر مخصوص به خود را دارا هستند. این مراحل عبارتند از:

  • مرحله یخ زدن شانه (Freezing): در این مرحله فرد با هر حرکت مفصل شانه دچار درد می شود. گاهی اوقات درد ناشی از مرحله یخ زدن شانه یا freezing بسیار شدید است. معمولاً درد شانه منجمد در این فاز به مرور زمان تشدید یافته و ممکن است شب ها بیشتر فرد را اذیت کند. بازه زمانی این مرحله عمدتاً بین ۶ تا ۹ ماه تخمین زده می شود. محدودیت حرکت مفصل در این مرحله بروز می یابد.
  • مرحله یخ زدگی (Frozen): در این مرحله درد فرد کاهش می یابد؛ اما خشکی مفصل بیشتر می شود. درنتیجه محدودیت بیشتری در حرکات مفصل پدید آمده و بسیاری از اوقات افراد در انجام اعمال روزمره خود با مشکل مواجه خواهند شد. این مرحله عموماً بین ۴ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد.
  • مرحله باز شدن یخ (Thawing): در این مرحله به مرور بازه حرکتی مفصل به حالت عادی خود بازمی گردد. ممکن است مرحله باز شدن یخ به چیزی در حدود ۶ ماه تا ۲ سال زمان نیاز داشته باشد.

مطالب پیشنهادی:

علت درد شانه چیست و چه راه درمانی دارد؟

چطور خودمان درد شانه را درمان کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *