شانه یخ زده چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی شانه یخ زده

شانه منجمد که همچنین کپسولیت چسبنده نام دارد بیماری است که مشخصات آن درد گردن و خشکی شانه است. علائم این بیماری عموما به صورت تدریجی آشکار می گردند، با گذشت زمان تشدید پیدا می کنند و باعث خشکی شانه می شود و معمولا در عرض یک یا دو سال بهبود می یابند. در صورتی که شما در دوره بهبودی بیماری یا روش درمانیی مثل سکته یا ماستکتومی هستند که بر حرکت دست شما اثر می گذارد، احتمال ابتلای شما بیماری شانه منجمد افزایش پیدا می کند.

به گفته دکتر اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک ، درمان خشکی شانه شامل انجام حرکات کششی, فیزیوتراپی و گاهی اوقات تزریق کورتیکواستروئیدها و داروهای بی حس کننده به کپسول مفصل است. در موارد بسیار کمی نیز برای شل کردن کپسول مفصل و رفع خشکی شانه به منظور حرکت آزادانه تر آن به جراحی نیاز است.

عوامل موثر در ابتلا به شانه‌ی یخزده عبارتند از:

سن : سن بیش از ۴۰ سال
جنسیت : ۷۰ درصد افراد مبتلا به شانه‌ی یخزده خانم‌ها هستند.
جراحت تازه : جراحی یا شکستگی دست می‌تواند منجر به عدم تحرک در طول روند بهبودی شود، و این امر سبب می‌شود تا کپسول شانه خشک شود.
دیابت : ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار شانه‌ی یخزده می‌شوند، و علائم شاید بسیار شدید باشند. دلایل نامشخص‌اند.

بیماری‌هایی که  خطر ابتلا به شانه‌ی یخزده را افزایش می دهند

  • سکته
  • هایپرتیروئیدیسم یا تیروئید پرکار
  • هایپوتیروئیدیسم یا تیروئید کم کار
  • بیماری‌های قلبی و رگی
  • بیماری پارکینسون

شانه یخ زده چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

چه چیزی سبب شانه‌ی یخزده می‌شود؟

اگر عدم تعادل هورمونی، دیابت، یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، ممکن است مستعد ابتلا به ورم مفاصل باشید. عدم تحرک درمدت زمان طولانی بعد از جراحت، بیماری یا جراحی هم شما را مستعد ابتلا به ورم و چسبندگی مفصل می‌کند که هم ردیف بافت خشک شده قرار می‌گیرند. در موارد وخیم، ممکن است بافت زخم شود. این حالت میزان تحرک شما را به شدت محدود می‌کند. معمولا ۲ تا ۹ ماه طول می‌کشد تا بیماری پیشرفت کند.

علائم و نشانه های شانه یخ زده

شانه‌ی یخزده نام رایج بیماری کپسولیت چسبنده است که نوعی بیماری شانه است که میزان تحرک شما را محدود می‌کند. زمانیکه بافت‌های درون مفصل شانه‌تان ضخیم‌تر و کشیده ‌تر می‌شوند، با گذشت زمان بافت را زخم می‌کنند. در نتیجه، مفصل شانه‌تان فضای کافی برای درست چرخیدن ندارد. علائم شایع شامل تورم، درد و خشکی است.اگر بین ۴۰ تا ۶۰ سال هستید، احتمال ابتلا به بیماری را دارید.

زمانی متوجه شانه‌ی یخزده می‌شوید که شروع به درد گرفتن می‌کند. سپس درد شما را مجبور می‌کند که حرکاتتان را محدود کنید. تکان دادن کمتر و کمتر شانه، خشکی آن را افزایش می‌دهد. خیلی نمی‌گذرد که متوجه می‌شوید نمی‌توانید شانه‌تان را مثل قبل حرکت دهید. برداشتن چیزی از طبقه‌ی بالا اگر برایتان غیرممکن نشود، سخت می‌شود. وقتی شدید ‌شود نمی‌توانید کارهای روزمره‌تان را نظیر لباس پوشیدن که به حرکت شانه نیاز دارد انجام دهید.

تشخیص

در طول معاینه، پزشک از شما می خواهید تا فعالیت های مشخصی را انجام دهید تا محل و میزان خشک شدن شانه و درد شانه را مشخص کند و دامنه حرکتی و میزان خشکی شانه را ارزیابی کند. این فعالیت ها شامل موارد زیر می باشند:

بالا بردن دست ها: هر دو دست خود را به صورت مستقیم بالا بیاورید.
شانه مخالف: برای لمس شانه مخالف، دست خود را به طرف سینه بکشید.
خارش پشت: پشت دست خود را در قسمت کوچکی از پشت خود قرار دهید، به سمت بالا بروید تا پشت تیغه مخالف شانه را لمس کنید.

پزشک شما همچنین از شما می خواهد تا عضلات خود را منقبض کنید و در عین حال دست شما را برای شما حرکت می دهد تا میزان گرفتگی مفصل شانه و دامنه حرکتی آن را بررسی کند. این آزمایش به تشخیص بین بیماری شانه منجمد و آسیب روتاتور کاف کمک می کند. این بیماری را عموما می توان با علائم و نشانه های آن تشخیص داد. اما پزشک ممکن است آزمایشات تصویر برداری مثل تصویر برداری با اشعه ایکس یا ام آر ای را برای حذف مشکلات ساختاری دیگر توصیه کند.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

درمان سندروم تونل کارپال مچ دست

روش‌های درمان درد باسن و لگن

علل و علائم گلف البو یا آرنج گلف بازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *