نشانه‌ها و علائم آرتروز گردن

آرتروز گردن معمولاً در افراد مسن اتفاق می‌افتد. بسیاری از افرادی که آرتروز خفیف گردن دارند، ممکن است علائم بسیار خفیفی را تجربه کنند و یا اصلاً هیچ علائمی نداشته باشند. اما با پیشرفت عارضه، بیمار ممکن است احساس درد و خشکی گردن و کاهش دامنه حرکت گردن را تجربه کنند.

در موارد پیشرفته‌تر که باعث فشردگی نخاع با اعصاب نخاعی می‌شود، بیمار دچار درد، سوزن سوزن شدن، ضعف شدید و یا بی‌حسی در ناحیه گردن، بالای کمر، شانه‌ها، بازوها و دست‌ها می‌شود. در بعضی از موارد هم ممکن است این عارضه با سر درد همراه باشد.

بیماران مبتلا به آرتروز گردن به تدریج شاهد افزایش شدت علائم این عارضه در زمان فعالیت‌های بدنی که با کشیدگی یا فشار آوردن مکرر بر روی گردن همراه باشد، خواهند بود. همچنین علائم این عارضه می‌تواند در زمانی که گردن تا انتهای دامنه حرکت خود حرکت داده می‌شود (برای مثال وقتی که برای دیدن یک سمت خود، گردن را به طور کامل می‌چرخاند) و یا در هنگام بلند کردن یا خم کردن سر (به خصوص در وضعیت نشسته) شدت بیشتری پیدا کند. از طرفی، استراحت کردن و خوابیدن (در وضعیت صحیح) و یا گرم شدن گردن (برای مثال هنگام دوش گرفتن با آب گرم) می‌تواند باعث تسکین علائم این عارضه شود.

بهترین متخصص کایروپراکتیک | علائم آرتروز گردن

تشخیص آرتروز گردن

به منظور تشخیص آرتروز گردن معمولاً لازم است که یک معاینه کامل توسط متخصص فیزیوتراپی همراه با سایر آزمایش‌های تشخیصی و بررسی‌های لازم انجام گیرد. عکسبرداری اشعه ایکس معمولاً وجود تغییرات فرسایشی در استخوان‌ها و مفاصل گردن را نشان می‌دهد. آزمایش‌های دیگری از قبیل سی تی اسکن، اسکن‌های استخوان و یا ام آر آی نیز ممکن است برای ارزیابی شدت عارضه و شناسایی دقیق ساختارهایی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، مورد استفاده قرار گیرند.


دکتر مسعود اعتدالی

دکتری کایروپراکتیک از آمریکا، علم تطبیق و تنظیم ستون فقرات و مفاصل

جهت مشاهده صفحه رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

بهترین متخصص کایروپراکتیک

علت بیماری ها از نظر متخصص کایروپراکتیک

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

بیماری دیسک کمر

درمان گردن درد چگونه است؟

آرتروز گردن چیست؟

علل بروز آرتروز گردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *