علائم سفتی و خشکی زانو (قسمت اول) | بهترین متخصص کایروپراکتیک

علائم سفتی و خشکی زانو (قسمت اول)

خشکی مفصل زانو یکی از مشکلات شایعی است که اکثر افراد درگیر آن هستند.

به‌خصوص اگر سن شما بالاست می‌توان آن را یک امر طبیعی دانست، اما نباید به راحتی از این موضوع گذشت. زیرا ممکن است نشان دهنده یک مشکل حاد باشد.

در زیر با مجموعه‌ای از علائم خشکی و سفتی مفصل زانو آشنا می‌شوید:

 1. درد شدید و کنترل‌ناپذیر
 2. ورم زانو
 3. جمع شدن مایع در مفصل
 4. احساس گرم شدن و قرمزی در صورت لمس

اگر سفتی زانو شما با علائم بالا همراه بود جای نگرانی نیست و می‌توانید به راحتی آن را درمان کنید. در واقع باید گفت این علائم نشان‌دهنده آسیب جدی در زانو نیستند. اما علائمی که در ادامه مشاهده می‌کنید باید سریعا پیگیری شوند، زیرا احتمال آسیب جدی زانو وجود دارد:

 1. تغییر شکل مفصل زانو
 2. عدم تحمل وزن بدن روی زانو
 3. احساس بی‌ثباتی زانو
 4. شنیدن صداهای مختلف هنگام حرکت زانو

علت سفت شدن و خشکی زانو چیست؟

افراد زیادی پس از نشستن طولانی مدت یا عدم حرکت از مشکل خشک شدن مفصل زانو شکایت می‌کنند. اگر درون مفصل زانو سفت شود شما با پدیده خشکی زانو مواجه می‌شوید که در اکثر مواقع با درد شدید، سخت حرکت دادن مفصل زانو یا تورم زیاد همراه خواهد بود.

به طور کلی می‌توان گفت خشکی مفصل زانو به دلیل عوامل مختلفی رخ می‌دهد.

مهمترین عوامل اثرگذار در سفتی و خشکی مفصل زانو :

1. علل تروماتیک

اگر سفتی به وجود آمده در زانو به دلیل حادثه تروماتیک رخ داده باشد، تشخیص آن کمی مشکل خواهد بود. با وجود این‌که آسیب‌های تروماتیک زانو نهفته نیستند و می‌توان با چشم متوجه آن شد با این حال باید سفتی ایجاد شده در مفصل زانو را اولین نشانه در نظر گرفت.

 • شکستگی: زمانی که استخوان کشکک زانو شکسته باشد شما خشکی و سفتی زیادی در نواحی آن احساس می‌کنید. این شکستگی در اثر برخورد جسم سخت و سنگین یا به شدت زمین خوردن زانو اتفاق می‌افتد که می‌توان آن را در افراد مسن به وفور مشاهده کرد.
 • رگ به رگ شدن: منظور ما از رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی آسیبی است که به رباط زانو وارد می‌شود. زانو چهار رباط دارد که ممکن است بر اثر فعالیت‌های مختلف همچون خم شدن، پیچش، ضربه مستقیم یا حرکت ناگهانی دچار کشیدگی و رگ به رگ شدن شود. معمولا افراد جوان هنگام ورزش‌های سنگین مثل فوتبال دچار خشکی زانو ناشی از این مشکل می‌شوند.

2. علل محیطی

اگر عوامل محیطی علت خشکی و سفت شدن زانو باشد به سبک زندگی و عادات حرکتی شما برمی‌گردد.

 • ورزش کردن: یکی از مهمترین علل سفت شدن زانو به خصوص در افراد جوان انجام فعالیت‌های ورزشی بدون تمرین و کشش مناسب است. در واقع اگر عضلات شما بیش از حد کار کنند و با حرکات کششی مناسب گرم نشده باشند، دچار ضعف و سفتی خواهند شد. این موضوع در مورد زانو هم صادق است.
 • موقعیت: بی‌تحرکی یکی دیگر از عوامل اثرگذار در سفت شدن و خشکی مفاصل محسوب می‌شود. حتما شما هم بارها پس از نشستن طولانی پشت میز کار یا پروازهای بلند مدت هواپیما با سفتی و خشک شدن مفصل زانو مواجه شده‌اید.

علائم سفتی و خشکی زانو (قسمت اول) | بهترین متخصص کایروپراکتیک

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

3. روماتیسم مفصلی

پوشش داخلی مفصل زانو به دلیل اختلال التهابی مزمن به نام آرتریت روماتوئید تحت تاثیر قرار می‌گیرد که نتیجه آن دردهای شدید و ضخیم شدن مفصل خواهد بود. اگر این مشکل در اسرع وقت تشخیص داده نشود می‌تواند بر سایر قسمت‌های بدن همچون ریه، قلب، چشم و سیستم گردش خون اثر بگذارد.

خشکی و سفتی ناشی از آرتریت باعث درد شدید در مفصل زانو می‌شود. اختلال مزمن آرتریت در بین افرادی با میانگین سنی 30 تا 60 سال به‌خصوص زنان بیشتر دیده شده است. این بیماری اثر مستقیمی بر استخوان‌ها و نواحی که دارای مایع زانو هستند، می‌گذارد.

از طرفی باید آن را یک بیماری خود ایمنی دانست. به این معنی که سیستم ایمنی به اندام‌های سالم بدن همچون مفاصل حمله میکند. به همین دلیل افرادی که به آرتریت مبتلا هستند دائما از درد شدید، التهاب، سفتی و خشکی زانو شکایت می‌کنند. اگر در اسرع وقت تشخیص داده نشود منجر به تغییر شکل غیرقابل برگشت مفاصل می‎شود. برای درمان آن معمولا از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده می‌کنند تا کیفیت زندگی افراد تا حدی کنترل شود.

4. آرتروز زانو

زمانی که مفصل زانو دچار ساییدگی و التهاب غیر طبیعی شود، فرد احساس خشکی شدید در زانو می‌کند که به این مشکل استئوآرتریت می‌گویند. آرتروز یکی از شایع‌ترین انواع آرتریت زانو است که به دلیل ساییدگی طولانی مدت ایجاد می‌شود.

در برخی مواقع می‌توان آرتروز را ناشی از بیماری خود ایمنی به نام آرتریت روماتوئید یا آرتریت پس از سانحه دانست. در این بیماری دامنه حرکت شما بسیار محدود می‌شود و دردهای شدیدی ایجاد خواهد شد. به این معنی که فرد مبتلا نمی‌تواند یک قدم کوچک بردارد و درد، سفتی یا خشکی زانو حتی موقع استراحت و خوابیدن هم همراه اوست.

 


مطالعه بیشتر:

درمان خشکی زانو

کدام ورزش ها برای زانو درد مناسبند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *