علائم و درمان تاندینوز دکرون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی علائم و درمان تاندینوز دکرون

تاندینوز دکرون زمانی اتفاق می افتد که تاندون های اطراف قاعده ی شست تحریک شوند یا تحت فشار قرار بگیرند. واژه “تاندینوز” به التهاب تاندون اطلاق می گردد. التهاب تاندون ها و غلاف آنها می تواند منجر به درد و حساسیت در سمت شست مچ دست شود خصوصا هنگامی که مشت میکنیم یا چیزی را با دست می گیریم یا مچ را بچرخانیم.

آناتومی شست دست

دو تاندون اصلی شست از تونلی در سمت شست مچ عبور می کنند.تاندون ها ساختارهایی طناب مانند هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند. تاندون ها توسط لایه بافت نرم لغزنده ایی به اسم سینوویوم احاطه می شوند. این لایه به تاندون ها اجازه حرکت آسان در تونل فیبروزی به نام شیت را می دهد.

علت ابتلا به تاندینوز دکرون

ممکن است به علت استفاده بیش از حد ایجاد شود. همچنین با بارداری و بیماری های روماتیسمی نیز مرتبط است. این مشکل در زنان میانسال شایعتر است.

علایم تاندینوز دکرون

دردی که در سمت شست مچ دست حس می شود. این اصلی ترین علامت است. درد ممکن است تدریجی ظاهر شود یا ناگهانی. آزار در مچ حس می شود و می تواند تا ساعد انتشار یابد. این حس هنگام استفاده از دست یا شست بدتر می شود. این موضوع خصوصا زمانی صادق است که با قدرت جسمی را گرفته یا مچ را بچرخانیم.

  • التهاب ممکن است در سمت شست مچ دیده شود.
  • این التهاب ممکن است با کیست پر از مایع در این ناحیه همراهی داشته باشد.
  • حس قفل شدن و صدا دادن ممکن است هنگام حرکت شست احساس شود.
  • درد و تورم ممکن است منجر به سختی حرکت شست و مچ دست شود.

علائم و درمان تاندینوز دکرون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

معاینه پزشک برای تشخیص بیماری شست دست

برای تشخیص اینکه شما تاندینوز دکرون دارید یا خیر، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد تست فینکل اشتاین را انجام دهید. به این صورت که شست را در دست قرار داده و مشت کنید (با انگشتان شست را بپوشانید) سپس مچ دست را به سمت انگشت کوچک خم کنید. اگر شما تاندینوز دکرون داشته باشید، این تست نسبتا دردناک خواهد بود و درد در سمت شست مچ احساس می شود.

درمان

هدف از درمان تاندینوز دکرون، کاهش درد ایجاد شده به علت تورم و تحریک تاندون هاست.

درمان غیر جراحی

اسپلینت :

اسپلینت ها موجب استراحت شست و مچ دست می شوند. این داروها ممکن است به طور خوراکی یا تزریق در محل تاندون تجویز شوند که منجر به کاهش تورم و رفع درد می شوند. پرهیز از کارهایی که منجر به درد و تورم می شوند: این کار ممکن است به تنهایی منجر به از بین رفتن علایم شود.

کورتیکواستروئید ها :

تزریق کورتیکواستروئید ها به غلاف تاندون در کاهش درد و تورم کمک کننده است. درمان جراحی جراحی در صورتی که علایم شدید باشند یا بهبود نیابند توصیه می گردد.هدف از جراحی باز کردن کمپارتمان شست است که فضای بیشتری برای تاندون های ملتهب ایجاد شود.بدون در نظر گرفتن روش درمان، زمانی که راحتی و قدرت به دست باز گردد استفاده نرمال از دست امکانپذیر است. پزشک شما بهترین روش درمان شما را انتخاب می کند.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

درمان کیست گانگلیون مچ و دست

بیماری کین باخ (Kienbock’s Disease)

درمان بیماری کین باخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *