آب آوردن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد.

این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می کند و به چرخش بهتر آنها کمک می نماید. آب آوردن زانو زمانی رخ می دهد که مقدار بسیار زیادی مایع در اطراف زانو تجمع پیدا کند و باعث تورم آن شود. تورم زانو به علت آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا برخی بیماری‌های زمینه ‌ای به وجود می‌آید. خارج کردن مقداری از آب اطراف زانو به کاهش درد و سفتی ناشی از تورم کمک می کند. پس از آن که پزشک توانست علت اصلی بروز تورم زانو را مشخص کند برنامه درمانی مناسبی را آغاز خواهد کرد. برای درمان آب آوردن زانو باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید.

صرف نظر از علت آب آوردن زانو، این اختلال با علائم یکسانی همراه است اما شدت آنها متفاوت خواهد بود.

برخی از علائم کلاسیک آب آوردن زانو به شرح زیر می باشند:

 1. تورم زانو
 2. درد زانو
 3. ناتوانی در تکان دادن زانو
 4. تب
 5. احساس سنگینی مفصل
 6. قرمزی
 7. سفتی
 8. داغی پوست
 9. کبودی و خونریزی در فضای زانو ناشی از آسیب دیدگی
 10. تب، لرز، بی قراری و ضعف در صورت بروز عفونت
 11. تحلیل رفتگی پیشرونده عضله ناشی از آرتروز طی مدت طولانی

این علائم ممکن است نشانه‌های بیماری‌ها و اختلالات مختلف باشند. یکی از عوارض شایع آب آوردن زانو، تشکیل توده‌های پر از مایع در فضای زانو است. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که مقدار آب موجود در مفصل زانو بسیار زیاد باشد و بدن نتواند به جذب مجدد آن پرداخته و آب را در فضای زانو نگه دارد. اگرچه این توده‌های کوچک ممکن است علائم چندان آشکاری ایجاد نکنند، اما گاهی اوقات در لمس قابل تشخیص باشند و هنگام راه رفتن، ممکن است درد زانو را تجربه کنید.

علل آب آوردن زانو:

آب آوردن زانو یکی از علائم التهاب است و به طور گسترده می تواند نشانه عفونت یا اختلالات غیر عفونی باشد. در صورتی که آب آوردن زانو به علت عفونت ایجاد شود به آن آرتروز عفونی می گویند. آب آوردن زانو به دلایل غیر عفونی می تواند به علت آرتروز یا آسیب دیدگی به وجود بیاید.

 • عفونت: آرتروز عفونی به طور اصلی به دلیل بروز عفونت در زانو ایجاد می‌شود. عفونت ممکن است ناشی از زخم‌های عمیق مانند آسیب دیدگی شدید یا عمل جراحی باشد. حضور عفونت در خون می‌تواند به درگیر شدن زانو و تورم و تجمع مایع منجر شود. در صورتی که آب آوردن زانو به دلیل عفونت رخ دهد، علائم بیماری به سرعت ظاهر خواهند شد. آب آوردن زانو همراه با درد شدید، به ویژه در هنگام حرکت، همراه است. برخی از بیماری‌های خاص می‌توانند احتمال بروز آرتروز عفونی را افزایش دهند، از جمله بالا رفتن سن، دیابت، مصرف داروهای وریدی، تعویض زانو، جراحی زانو، آرتروز و ضعف سیستم ایمنی بدن. عفونت‌های قارچی، ویروسی و انگلیسی نیز به عنوان علل رایج آب آوردن زانو به دلیل ضعف و سرکوب سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند.

آب آوردن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

 

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

 • آسیب دیدگی زانو ناشی از ورزش: یکی از علل شایع آب آوردن مفصل به ویژه زانو محسوب می شود. برخی از انواع آسیب دیدگی از قبیل آسیب دیدگی ناشی از تصادفات خودرویی، سقوط از ارتفاع و وارد شدن ضربه به زانو می‌تواند باعث آب آوردن زانو شود. این آسیب دیدگی باعث درگیر شدن استخوان، بافت های همبند از قبیل تاندون و رباط یا غضروف مفصل خواهد شد. این نوع آسیب دیدگی به علت انجام دادن حرکات تکراری به صورت مداوم ایجاد می‌شود و اغلب به نوع فعالیت کاری و ورزشی ارتباط دارد. درد، تورم، سفتی و اختلال در کشش یا چرخاندن زانو از علائم شایع آب آوردن زانو ناشی از آسیب دیدگی هستند.
 • آرتروز: در افراد مبتلا به آرتروز با مشکلاتی نظیر آب آوردن و متورم شدن زانو مواجه می‌شوند. آرتروز می‌تواند به صورت مزمن یا شدید ایجاد شود و با التهاب و در نهایت تورم همراه گردد. در مواردی که فرد دچار استئوآرتریت شده است، عمدتاً مفصل زانو آب می آورد و با آسیب دیدگی گسترده زانو همراه می شود. در مواردی که آرتروز به دلایل مشکلات سیستم ایمنی ایجاد می شود، آب آوردن زانو می‌تواند با التهاب مزمن یا شعله ور شدگی بیماری همراه گردد. این مشکلات در افراد مبتلا به نقرس و اختلالات سیستم ایمنی که با متابولیسم نامناسب اوریک اسید در زانو همراه است شایع می باشد. علائم نقرس می توانند سرعت شدید ایجاد شوند و منجر به تجمع مایع در اطراف زانو شوند.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

علل ، تشخیص و درمان آب آوردن زانو

علائم درد زانو و انواع مختلف درد زانو

دلایل قفل شدن کاذب زانو

حرکات کششی و تقویتی قفل شدن زانو

تشخیص و درمان قفل شدن زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *