علائم و عوامل کم آبی و بروز کمر درد | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی علائم و عوامل کم آبی و بروز کمر درد

کم آبی و کمر درد می‌تواند به هم مرتبط باشد. کم آبی باعث از دست دادن آب دیسک‌های ستون فقرات و در نتیجه کمردرد می‌شود. وقتی دیسک‌ها آنطور که باید هیدراته نمی‌شوند، به ستون فقرات شوک ناشی از حرکات وارد می‌شود که منجر به درد می‌شود. یک فنجان آب بردارید، سپس برگردید و در مورد اینکه چگونه کمردرد شما می‌تواند ناشی از کم آبی بدن باشد و برای رفع آن چه کاری می‌توانید انجام دهید را بخوانید. این نوشته سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به بررسی علائم و عوامل کم آبی و بروز کمر درد خواهد پرداخت.

کم آبی و کمر درد

چه چیزی کم آبی و کمر درد را به هم مرتبط می‌کند؟ دیسک‌های کوچک و ژله مانند در ستون فقرات که تقریبا ۷۵ درصد از آنها آب است. حلقه بیرونی که به آن هسته پالپوسوس نیز می‌گویند و حلقه داخلی عمدتا آب است. در طول روز، آب به آرامی از دیسک‌های ستون فقرات خارج می‌شود. اگر دیسک‌های ستون فقرات به خوبی هیدراته نشده باشند، نمی‌توانند آنطورکه باید از ستون فقرات حمایت و محافظت کنند. دیسک‌های ژله مانندی که بین هر چند مهره قرار دارند از ستون فقرات شما در برابر ساییدگی محافظت می‌کنند و شوک حرکات روزمره را جذب می‌کنند. اگر آنها نتوانند به درستی عمل کنند، استرس بیشتری به ستون فقرات وارد می‌شود که باعث تورم، درد و حتی برآمدگی دیسک می‌شود.

مطالعه این مطلب نیز پیشنهاد می شود : راه های استراحت و مراقبت از دیسک کمر

هر سیستمی در بدن شما، خواه اندام‌ها، عضلات، خون یا ستون فقرات، تحت تاثیر میزان آبی که مصرف می‌کنید قرار می‌گیرد. اگر به اندازه کافی نوشیدنی ننوشید، بدن شما نمی‌تواند در بالاترین حد خود عمل کند و در بدترین حالت ممکن است عواقب جدی از جمله کمر درد داشته باشد. پشت ما شبکه‌ای از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، مهره‌ها و دیسک‌های مهره‌ای دارد که به طور هماهنگ برای حمایت از بدن ما کار می‌کنند و به حرکات مختلف اجازه می‌دهند. کمردرد به درد در ناحیه پشت گفته می‌شود و گاهی اوقات درد تا پاها می‌رسد. همچنین می‌تواند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن (شانه، گردن، سر و بازوها) شود. کمردرد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که نوشیدن آب کم می‌تواند یکی از آنها باشد.

علت کمردرد با کم آبی

کم آبی بدن می‌تواند دلیل کمردرد ما باشد. دیسک‌های کوچک مهره‌ای مهره‌های ستون فقرات ما را به هم متصل می‌کنند. این دیسک‌ها حاوی یک ماده ژله مانند است که عمدتا حاوی آب است. حلقه‌های بیرونی و داخلی دیسک نیز از مقدار زیادی آب تشکیل شده است. دیسک مهره به عنوان یک بالشتک در بین دو مهره عمل می‌کند. آنها بیشتر شوک ناشی از حرکات روزانه ما را جذب می‌کنند و از ستون فقرات ما محافظت می‌کنند.

دیسک‌های مهره‌ای ما در طول روز به آرامی آب را آزاد می‌کنند و در شب دوباره خود را پر می‌کنند. ما باید با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانیم تا دیسک‌هایمان هیدراته بمانند و از ستون فقراتمان محافظت کنند. اما زمانی که به اندازه کافی نوشیدنی نمی‌نوشید، آب کافی در بدن شما برای آبرسانی مجدد دیسک‌ها وجود ندارد و آنها شروع به کوچک شدن می‌کنند. اینجاست که مشکلات شروع می‌شوند.

یادتان هست که گفتیم ماده ژله مانند وسط دیسک‌های شما به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند؟ وقتی دیسکی کم آب می‌شود، تقریبا تمام وزن شما را روی حلقه بیرونی دیسک می‌اندازد، حلقه‌ای که برای حمل چنین بار سنگینی طراحی نشده است و در واقع می‌تواند تحت فشار شروع به فروپاشی کند. هنگامی که یک دیسک فرو می‌ریزد، حتی در یک سطح جزئی، می‌تواند شروع به اعمال فشار بر روی اعصاب حساس در ستون فقرات کند که می‌تواند باعث درد در سراسر بدن شود.

علائم و عوامل کم آبی و بروز کمر درد | بهترین متخصص کایروپراکتیک

عواقب کم آبی کمر

در هنگام تبادل مایع درون دیسکی (جایگزینی مایع قدیمی با مایع جدید) در شب، بافت‌های دیسک ما خود را با آبی که در طول روز مصرف کرده‌ایم، آبرسانی می‌کنند. پس از آبرسانی مجدد، دیسک‌های ما دوباره متورم می‌شوند و کیفیت بالشتک خود را به دست می‌آورند. وقتی آب کافی نمی‌نوشیم، سرعت ترمیم دیسک‌های ستون فقرات کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی مهره‌های ما شود. اگر کار یا سبک زندگی شما فشار بیش از حد به کمر شما وارد می‌کند، کم آبی ممکن است باعث مشکلات شدید شود:

بی‌حرکتی:

کم آبی می‌تواند باعث کوچک شدن دیسک‌های مهره شود. دیسک منقبض ممکن است باعث کاهش فاصله بین مهره‌ها شود که منجر به مشکل در خم شدن و چرخش بدن می‌شود.

فتق دیسک:

دیسک‌های کم آب نمی‌توانند تاثیر حرکات را تحمل کنند. کم آبی مداوم باعث کاهش خاصیت ارتجاعی می‌شود و می‌تواند به لایه بیرونی دیسک مهره آسیب برساند. در حین حرکت مهره‌ها فشار زیادی ایجاد می‌کند که منجر به برآمدگی و بیرون زدگی دیسک کمر می‌شود. برآمدگی یا فتق دیسک باعث کمردرد شدید می‌شود.

درد پشت یا ستون فقرات:

نازک شدن یا برآمدگی تدریجی دیسک‌ها می‌تواند به ریشه‌های عصبی فشار وارد کند و به آنها آسیب برساند. این بدتر شدن آهسته اعصاب منجر به ناراحتی و درد در ناحیه کمر می‌شود. گاهی اوقات، فرد ممکن است در پاها احساس بی‌حسی کند.

نحوه تشخیص کم آبی بدن

می‌دانید که هیدراته ماندن بسیار مهم است، اما از دست دادن آن می‌تواند آسان باشد. سلامت شما و سلامت ستون فقرات شما به هیدراتاسیون بستگی دارد. برخی از نشانه‌هایی که می‌تواند شروع کم آبی بدن ما را نشان دهد عبارتند از:

 • کاهش مقدار و رنگ تیره ادرار
 • خشکی چشم و گاهی تاری دید
 • خشکی دهان، لب و گلو
 • گیجی و تحریک‌پذیری
 • خشکی پوست
 • گرفتگی عضلات
 • بوی بد دهان
 • بدحالی
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تب
 • خستگی
 • خشم

علائم کم آبی دیسک

اگر مکررا با مشکلات کمر مواجه هستید، مراقب مصرف آب خود باشید. شایع‌ترین علامت کم آبی دیسک، درد شدید در ناحیه کمر و بی‌حسی در پاها است. برخی از علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • برآمدگی در ناحیه ستون فقرات
 • درد کشنده در پاها
 • مشکلات در اندام‌های ناحیه لگن
 • ضعف و بی‌حسی در پاها
 • کاهش یا عدم وجود رفلکس در پاها

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

نحوه هیدراته ماندن

هیدراته ماندن ما را از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. برای اینکه کمرمان سالم بماند، باید چند روش اساسی را برای پر کردن دیسک‌های بدن و ستون فقرات دنبال کنیم:

 • سبزیجات و میوه‌های خام را در رژیم غذایی خود بگنجانیم.
 • یک تایمر برای پیگیری میزان مصرف آب تنظیم کنید.
 • هنگام ورزش، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • به تدریج در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
 • می‌توانیم هنگام ورزش یا هوای گرم، الکترولیت‌ها را به آب اضافه کنیم.

آیا نکات بیشتری برای هیدراته ماندن دارید؟ در نظرات به ما اطلاع دهید! برای حفظ سلامت ستون فقرات خود با فیزیوتراپی و تمرین درمانی و هیدراته ماندن، شما را در مسیر سلامتی واقعی قرار می‌دهد! آب را خسته‌کننده می‌دانید؟ طعم دهنده‌هایی مانند نعناع تازه یا آب لیمو را اضافه کنید تا جذاب‌تر شود. با ترکیب‌های خود خلاق باشید! هنگامی که دیسک‌های ستون فقرات ما هیدراته نمی‌شوند، توانایی محافظت و حمایت از ستون فقرات را همانطور که باید از دست می‌دهند، که ممکن است منجر به عوارض بیشتر شود. به یاد داشته باشید، برای محافظت از ستون فقرات خود هیدراته بمانید، زیرا ساختار اصلی حمایت از بدن ما است. اگر درد شدید مداوم در ناحیه کمر را تجربه می‌کنید، فورا با پزشک خود مشورت کنید.

 


مطالعه بیشتر:

تشخیص علائم آرتروز و تاثیر فیزیوتراپی بر آن

بررسی علت و عوامل تشدید دیسک کمر

راه های پیشگیری و درمان شکستگی لگن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *