علائم و نشانه های پارگی مینیسک | بهترین متخصص کایروپراکتیک

پارگی مینیسک چگونه اتفاق می افتد؟

پارگی مینیسک زانو ممکن است بر اثر ضربه و حرکات ناگهانی و به دلیل افزایش سن اتفاق بیفتد. این عارضه بیشتر در جوانان ورزشکار در حین انجام فعالیت های ورزشی اتفاق می افتد که فرد به طور ناگهانی می چرخد یا توقف می کند.

در صورت وارد شدن ضربه مستقیم و ناگهانی به زانو ریسک ابتلا به این عارضه نیز افزایش می یابد. در ورزش هایی نظیر سوارکاری ، فوتبال، والیبال و بسکتبال که امکان برخورد شدید پا با زمین بسیار است پارگی مینیسک بسیار شایع می باشد و به دلیل فشار زیادی که به پا و زانو وارد می شود منیسک در بین اجزای داخلی مفصل زانو گیر کرده و دچار کشیدگی و آسیب می شود.

از دیگر دلایل پاره شدن مینیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • نشستن های طولانی مدت به صورت نادرست
  • بلند کردن اجسام سنگین که باعث وارد آمدن فشار زیادی به زانوها می شود.
  • توقف های ناگهانی در حین دویدن
  • خم شدن بیش از حد زانو هم از دیگر دلایل این آسیب می باشد.

تمام دلایل ذکر شده می توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم منیسک را تحت تاثیر قرار دهند و فشار بسیاری به آن وارد آورند که در صورت تکرار منجر به تضعیف و پاره شدن مینیسک می شود.

علائم و نشانه های پارگی مینیسک | بهترین متخصص کایروپراکتیک

از شایع ترین علائم پارگی مینیسک زانو می توان به:

درد زانو درابتدای پارگی

درد زانو درابتدای پارگی شدید نیست. اما به تدریج که میزان پارگی بیشترمی شود درد نیز افزایش پیدا می کند و باعث ناراحتی بیمار می شود. این درد پس از مدتی کاهش یافته که نباید آن را به عنوان بهبودی تلقی کرد. زیرا ممکن است پس ازمدتی یا در اثر فشار شدید مجدد آغاز شود.

ورم زانو

در زمان پارگی مینیسک اولین نشانه آن ورم زانو است. قسمتی از زانو به نام سینوویوم جهت محافظت از خود و ناحیه صدمه دیده، نوعی مایع از خود ترشح می کند که باعث ایجاد تورم در زانو شده و گاهی دردناک نیز هست.

خشکی زانو

به تدریج حرکت زانو برای شما با مینیسک پاره دشوار می شود و بیمار به خشکی زانو دچار می شود. البته نه به آن اندازه که مانع حرکت شما باشد اما تا حدودی هنگام انجام حرکات نیمه سنگین به مشکل برمی خورید.

قفل شدن زانو

یکی دیگر از مهم ترین نشانه های پارگی منیسک، کریپتوس یا قفل شدن زانو می باشد که حین حرکت و انجام فعالیت های سنگین صدای ” تق تق ” می دهد. در این وضعیت زانو به طور ناگهانی قفل شده و فرد قادر به صاف کردن و حرکت زانوی خود نمی باشد که با صبوری و انجام چند حرکت کششی این حالت برطرف می شود.

ی ثباتی زانو

پارگی مینیسک باعث احساس بی ثباتی زانو در فرد می شود و او گمان می کند زانو تحمل وزن او را ندارد و می لغزد.

صدا دادن زانو

یکی از راه های تشخیص اگر چنانچه منیسک پاره شده یا دچار آسیب شده باشد، هنگامی که زانوی خود را به اطراف یا جلو وعقب حرکت می دهید صداهایی مانند ” تق تق ” یا صدایی شبیه درب های چوبی از آن به گوش می رسد.

 اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک 


مطالعه بیشتر:

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

علت درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی پای پرانتزی با کمک لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *