علائم و پیشگیری آسیب دیدگی همسترینگ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

علائم و پیشگیری آسیب دیدگی همسترینگ

در این نوشته دکتر مهسا عدیلی در مورد آسیب همسترینگ، علائم آسیب دیدگی، خطر آسیب همسترینگ، روش های درمانی و عوارض این بیماری توضیحاتی داده اند.

آسیب دیدگی همسترینگ چیست؟

همسترینگ مجموع سه عضله ی دو سر ران، سمی تندینیوس و سمی ممبرانوس است. این عضله در بخش پشتی ران قرار دارد که عملکرد اصلی آن خم کردن زانو ست و توسط عصب سیاتیک عصب دهی می شود . آسیب دیدگی همسترینگ زمانی رخ می­دهد که یکی از این ماهیچه­ها به سرعت و بیش از حد کشیده شده شوند. در برخی موارد این حالت منجر به پارگی ماهیچه نیز می­شود. این عارضه همچنین زمانی که تاندون پشت ران دچار کشیدگی بیش از حد شده و یا پاره شود، می­تواند رخ دهد. تاندون­ها بافت­های تنومندی هستند که ماهیچه­ها را به استخوان­ها متصل می­کنند. در بازی فوتبال، بسکتبال، تنیس یا ورزش های مشابه که شامل دو سرعت با حرکات ناگهانی است، ممکن است آسیب همسترینگ داشته باشید. آسیب همسترینگ می تواند در دونده ها و در رقصندگان نیز رخ دهد.

علائم آسیب دیدگی همسترینگ چه می­باشد؟

این عارضه سبب درد ناگهانی و شدید در بخش خلفی ران می­شود. ممکن است احساس “پاپ” یا پارگی داشته باشید. تورم و حساسیت معمولاً طی چند ساعت ایجاد می شود. ممکن است دچار کبودی یا تغییر رنگ در پشت ران پا شوید. این آسیب سبب ضعف عضلانی و اختلال عملکرد زانو می شود و در نتیجه عدم توانایی در تحمل وزن روی پای آسیب دیده می شود.

علائم و پیشگیری آسیب دیدگی همسترینگ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

چه افرادی در معرض خطر آسیب همسترینگ هستند؟

فعالیت های ورزشی که با دویدن و تغییر جهت های ناگهانی همراه هستند مانند فوتبال، بسکتبال و تنیس احتمال آسیب دیدگی عضله همسترینگ را بیشتر می کنند.
افرادی که یک نوبت آسیب همسترینگ داشته اند به ویژه اگر قبل از این که عضله بهبود یابد تمام فعالیت های خود را با شدت قبل از سر بگیرند؛ در معرض خطر آسیب مجدد هستند.
افرادی که اهل ورزش نیستند و انعطاف پذیری بدن شان کم است و کوتاهی عضله دارند، عضلات شان در طول ورزش قادر به تحمل نیروهای وارده نمی باشد و در معرض خطر آسیب هستند.

آیا جهت تشخیص بیماری باید آزمایشی انجام شود؟

احتمالاً خیر. پزشک تان از طریق سوال و جواب از شما و گرفتن یک شرح حال کامل و معاینه دقیق باید قادر به تشخیص بیماری باشد. اما برخی افراد نیاز به انجام بررسی های بیشتر خواهند داشت. بسته به علائم ایجادکننده بیماری، پزشک ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس جهت بررسی استخوان ها و اینکه آیا کندگی استخوانی وجود دارد یا نه درخواست دهد. ام آر آی تصاویر دقیقی از وضعیت عضلات و تاندون ها می دهد. سونوگرافی هم می تواند خونریزی در بافت ها و تجمع مایع را نشان دهد. با انجام این اقدامات تشخیصی و بررسی دقیق بافت ها و تخمین میزان آسیب پزشک شما می تواند بهترین روش درمان را برای شما انتخاب کند.

پیشگیری از آسیب همسترینگ

جهت پیشگیری از این عارضه شما باید موارد فوق را رعایت کنید:

قبل از انجام هر ورزشی ماهیچه­های تان را گرم کنید. که اینکار را می­توانید از طریق قدم زدن و یا ورزش­های سبک دیگر انجام دهید.
جهت تقویت همسترینگ­ها ورزش­هایی را که پزشک به شما توصیه می­کند را انجام دهید. چراکه تمرینات کششی و تقویتی منظم می­توانند شانس ابتلای مجدد به این عارضه را در شما کمتر کنند.
بازگشت به فعالیت های سنگین قبل از بهبود کامل عضلات همسترینگ ممکن است باعث عود آسیب شود.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

بیماری های مفصل ران یا هیپ

بررسی علل جراحت انگشت

درمان جراحت ها و آسیب های انگشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *