علل بروز درد شانه چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی علل بروز درد شانه

قصد داریم تا در ادامه این مقاله سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به بررسی و مطالعه علل بروز درد شانه بپردازیم. با ما همراه باشید. مشکلات رایج شانه را میتوان به چهار دسته‌ی اصلی تقسیم نمود:

  • پارگی و یا التهاب تاندون (تاندونیت و یا بورسیت)
  • ناپایداری
  • آرتروز
  • شکستگی

دیگر مشکلات شانه که به نسبت کمتر رایج هستند؛ عبارتند از: تومور، عفونت و مشکلات مربوط به اعصاب شانه.

پارگی تاندون (Tendon Tears)

بروز پارگی تاندون ممکن است به دلایلی از قبیل: آسیب دیدگی شدید و ناگهانی و تغییرات دژنراتیو تاندون‌ها بر اثر افزایش سن یا کار کشیدن بیش از حد برای مدتی طولانی رخ دهد. پارگی تاندون میتواند جزئی باشد و تنها در بخشی از آن ایجاد شود و یا اینکه تاندون به صورت کامل پاره شده و از استخوان جدا گردد. پارگی تاندون، اغلب در روتاتور کاف و تاندون عضله‌ی دوسر بازویی رخ می‌دهد.

بورسیت (Bursitis)

بورس‌ها، کیسه‌های کوچک پر از مایعی هستند که در تمامی مفاصل بدن از جمله مفصل شانه واقع شده‌اند. این کیسه‌ها همانند یک ضربه‌گیر بین استخوان‌ها و بافت‌های نرم عمل نموده و به کاهش اصطکاک حین حرکت بین عضلات و استخوان‌ها کمک می‌کنند. گاهی اوقات بر اثر کار کشیدن بیش از اندازه از شانه، بورس‌هایی که بین روتاتور کاف و بخشی از استخوان کتف به نام آکرومیون (Acromion) قرار گرفته‌اند، دچار تورم و التهاب می‌شوند. چنین شرایطی منجر به بروز عارضه‌ای به نام بورسیت پایین آکرومیون (Subacrominal Bursitis) می‌گردد.
بورسیت اغلب با تاندونیت روتاتور کاف همراه است. در چنین شرایطی، بافت‌های نرم زیادی در شانه ملتهب و دردناک شده و در نتیجه انجام فعالیت‌های روزانه، مانند: لباس پوشیدن یا شانه زدن موها دشوار خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : بررسی عوامل بروز درد در آرنج دست

تاندونیت (Tendinitis)

تاندون همانند طناب محکمی است که عضله را به استخوان متصل می‌کند. تاندونیت اغلب بر اثر التهاب همین تاندون‌ها ایجاد می‌شود.
تاندونیت را به صورت کلی میتوان به دو نوع تقسیم کرد:

وخیم

پرتاب کردن بیش از حد توپ و فعالیت‌های کاری یا ورزشی دیگری از این قبیل که شامل کشیده شدن دست به بالای سر است، میتوانند منجر به بروز تاندونیت وخیم گردند.

مزمن

بیماری‌های دژنراتیو مانند: آرتروز و یا فرسودگی تدریجی با افزایش سن، از جمله عوامل بروز تاندونیت مزمن هستند.
تاندون‌هایی از شانه که بیشتر دچار این عارضه می‌شوند عبارتند از: چهار تاندون روتاتور کاف و یکی از تاندون‌های عضله‌ی دوسر بازویی. عضلات گرداننده‌ی شانه یا روتاتور کاف، شامل چهار عضله‌ی کوچک و تاندون‌هایشان می‌باشد که سر استخوان بالای بازو (هومروس) را پوشانده و آن را در کاسه‌ی گلنوئید استخوان کتف، نگه می‌دارند. روتاتور کاف، به برقراری پایداری و حرکت شانه کمک می‌کند.

علل بروز درد شانه چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

ایمپینجمنت (Impingement)

ایمپینجمنت شانه زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های نرمی که زیر بخش بالایی استخوان کتف (آکرومیون) قرار گرفته‌اند، با بالا بردن بازو تحت فشار قرار گیرند. درحقیقت با بالا بردن بازو، آکرومیون روی تاندون‌های روتاتور کاف و کیسه‌ی بورس کشیده شده و اصطلاحا گیر می‌کند. چنین شرایطی می‌تواند منجر به بروز عارضه‌هایی مانند بورسیت، تاندونیت، درد و محدودیت حرکتی گردد.

ناپایداری (Instability)

اگر استخوان بازو بر اثر کار بیش از حد و یا وارد شدن ضربه‌ی ناگهانی از کاسه‌ی شانه (حفره‌ی گلنوئید) خارج شود، شانه دچار ناپایداری خواهد شد.
دررفتگی شانه می‌تواند جزئی و یا کامل باشد. دررفتگی جزئی به این معناست که سر دایره‌ای شکل استخوان بازو به صورت جزئی از کاسه‌ی شانه خارج می‌گردد. این حالت نیمه دررفتگی (Subluxation) نیز نامیده می‌شود. دررفتگی کامل نیز به این معناست که استخوان بازو کاملا از کاسه‌ی شانه خارج می‌گردد.
یکی از دلایل دررفتگی‌های مکرر در شانه؛ شل شدگی و یا پارگی تاندون‌ها، لیگامنت‌ها و عضلات اطراف شانه است. این دررفتگی‌های مکرر، که می‌توانند جزئی یا کامل باشند، هنگام بالا بردن بازو سبب بروز درد و احساس بی‌ثباتی در شانه می‌شوند. از طرفی تکرار دررفتگی‌های کامل و یا نیمه کامل خود میتواند منجر به بروز آرتروز در مفصل شانه گردد.

شکستگی (Fracture)

شکستگی شانه اغلب شامل: استخوان ترقوه (کلاویکل)، استخوان بازو (هومروس) و استخوان کتف (اسکاپولا) می‌شود. این شکستگی‌ها اکثرا دارای علائمی مانند: درد شدید، تورم و کبودی در اطراف شانه هستند.
شکستگی شانه در افراد مسن معمولا به دلیل زمین خوردن اتفاق می‌افتد. اما در افراد جوانتر، شکستگی شانه اغلب به دلیل آسیب دیدگی‌های شدید رخ می‌دهد؛ مانند: تصادفات خودرویی و یا آسیب دیدگی‌‌های مربوط به ورزش‌های تماسی (ورزش‌هایی که در آنها افراد شرکت کننده لزوما با هم برخورد بدنی خواهند داشت).

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

آرتروز (Arthritis)

درد شانه ممکن است به دلیل آرتروز باشد. آرتروز دارای انواع مختلفی است. رایج‌ترین نوع آرتروز شانه، آرتروز استخوانی (Osteoarthritis) میباشد. آرتروز استخوانی به تدریج شدت پیدا کرده و درد ناشی از آن نیز آرام آرام بیشتر می‌شود. معمولا آغاز علائمی مانند: تورم، درد و خشکی مفصل در میانسالی است.
آرتروز استخوانی می‌تواند در نتیجه‌ی آسیب‌های ورزشی، کار بیش از حد و یا آسیب‌ دیدگی‌های مزمن ایجاد شود. دیگر دلایلی که می‌توانند منجر به بروز آرتروز شوند.

شامل: آسیب دیدگی‌های مربوط به روتاتور کاف، عفونت و یا التهاب در ساختار مفصل می‌باشند.
افراد اغلب با محدود ساختن حرکات شانه سعی در کاهش درد ناشی از آرتروز می‌کنند. اینکار سبب خشکی و سفتی بافت‌های نرم اطراف مفصل شده و درنهایت منجر به درد و کاهش گستره‌ی حرکتی شانه می‌گردد.

 


مطالعه بیشتر:

تکارتراپی و فیزیوتراپی برای دیسک کمر چیست؟

دلایل بروز بی حسی در بازو چیست؟

روش های درمانی گرفتگی عضلات پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *