علل و علائم آرتریت پاتلوفمورال چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

آشنایی با علل و علائم آرتریت پاتلوفمورال

در بخش ابتدای مطلب شما را با بیماری آرتریت پاتلوفمورال آشنا میکنیم. و سپس در ادامه به بررسی علل و علائم آرتریت پاتلوفمورال می پردازیم. تا پایان این مطلب سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک همراه ما باشید.

آرتریت پاتلوفمورال چیست؟

آرتریت پاتلوفمورال قسمت زیرین پاتلا (کاسه یا کشکک زانو) و شیار کانال مانند فمور (استخوان ران) که پاتلا در آن قرار گرفت، درگیر می کند. این بیماری موجب درد در قسمت جلوی زانو می شود. و می تواند زانو زدن، اسکوات و بالا و پایین رفتن از پله ها را با مشکل مواجه کند.

آشنایی با آناتومی

پاتلا (کاسه یا کشکک زانو) یک استخوان کوچک واقع در جلوی مفصل زانو – در موقعیت به هم رسیدن استخوان ران (فمور) و استخوان درشت نی ساق (تیبیا) است. از زانوی شما محافظت کرده و عضلات جلوی ران را به تیبیا متصل می کند.

پاتلا در شیاری بالای استخوان فمور به نام شیار تروکلئار قرار دارد. در هنگام خم و صاف کردن زانو، پاتلا در داخل این شیار به عقب و جلو حرکت می کند.

ماده لغزنده ای به نام غضروف مفصلی انتهای فمور، شیار تروکلئار، و سطح زیرین پاتلا را می پوشاند. غضروف مفصلی به استخوان ها کمک می کند در هنگام حرکت پا به آرامی و نرمی در مقابل یکدیگر حرکت کنند.

درمان روماتیسم یا آرتریت روماتوئید | بهترین متخصص کایروپراکتیک

شرح بیماری

آرتریت پاتلوفمورال زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصلی در امتداد شیار تروکلئار و بر روی سطح زیرین پاتلا بساید و ملتهب شود. هنگامی که غضروف ساییده می شود، فرسوده شده، و در صورتی که ساییدگی شدید باشد. استخوان زیرین ممکن است در معرض دید قرار گیرد. حرکت استخوان ها در امتداد این سطح ناهموار ممکن است دردناک شود.

علائم آرتریت پاتلوفمورال کدامند؟

علامت اصلی آرتریت پاتلوفمورال درد است. به علت قرارگیری مفصل پاتلوفمورال در جلوی زانو، ممکن است در این ناحیه درد احساس کنید. درد می تواند در هنگام استراحت یا بدون هیچ گونه فعالیتی ظاهر شود. با این وجود، در اکثر اوقات، در اثر فعالیت های آسیب زا به کاسه زانو مانند زانو زدن، اسکوات، بالا و پایین رفتن از پله ها، و بلند شدن از روی صندلی پایین ایجاد می شود.

علاوه بر این، در هنگام حرکت زانوی خود ممکن است احساس صدای ترق و تروق زانو (کریپتوس) را تجربه کنید. گاهی اوقات کریپتوس دردناک است. و می تواند به قدری بلند باشد که دیگران آن را بشنوند. با پیشرفت بیماری، کاسه زانو ممکن است در هنگام صاف کردن زانو گیر افتادگی یا قفل شدن زانو رو احساس کنید.

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

علت ابتلاء به آرتریت پاتلوفمورال چیست؟

دیسپلازی

دیسپلازی زمانی اتفاق می افتد که پاتلا به درستی در شیار تروکلئار فمور قرار نگیرد. به همین دلیل، در هنگام حرکت زانو، فشار بر روی غضروف افزایش می یابد. با این کار غضروف ساییده می شود.

شکستگی کاسه زانو (کشکک)

شکستگی های پاتلار (کاسه زانو) اغلب به غضروف مفصلی پوشاننده و محافظت کننده از سطح زیرین استخوان آسیب می رسانند. حتی در صورت بهبودی استخوان دچار شکستگی، رویه مفصلی ممکن است دیگر صاف و هموار نشود. در هنگام حرکت پاتلا در مقابل رویه مفصلی فمور اصطکاک وجود دارد. به مرور این امر به آرتریت منجر می شود.


مطالعه بیشتر:

تشخیص و درمان اسپاسم عضلات لگن

درمان علل رگ به رگ شدن مچ دست

تشخیص و درمان استرس ساق پا یا شین اسپلینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *