علل و علائم بیماری تنوسینویت دکورون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بیماری تنوسینویت دکورون چیست؟

حالتی است که منجر به ایجاد درد در انگشت شست ومچ دست می­شود، و همچنین باعث ایجاد اختلالاتی در تاندون می­شود. زردپی­ ها بافت­ های بسیار قوی هستند که ماهیچه­ ها را به استخوان­ها متصل می­کنند. این عارضه تاندون­ هایی را که ماهیچه­ های بازوی قدامی را به انگشت شست متصل می­کنند، شامل می­شود. اگر این تاندون­ ها و پوشش اطرافشان ملتهب شوند، منجر به ایجاد علائم این عارضه خواهند شد.

اگرچه علت دقیق تنوزینوویت دکورون مشخص نیست ، اما این اختلال بیشتر زمانی ایجاد می­شود که افراد از مچ دست و انگشت شست­شان بیش از حد استفاده کنند؛ که این شامل گرفتن و ول کردن اشیا نظیر ابزارآلات، کار در باغ، بلند کردن کودک، چوب گلف، و یا راکت تنیس می­باشد. اگر به تنوسینوویتیت دکورون مبتلا باشید ، هنگام چرخاندن مچ دست ، گرفتن چیزی یا گرفتن مشت ، احتمالاً احساس درد می کنید.

علائم تنوسینوویت دکرون

 • درد ناحیه مچ دست و انگشت شست
 • تورم قاعده شست
 • ایجاد مشکل درگرفتن اشیا
 • آماس مچ دست
 • احساس چسبیدن در حرکات شست

اگر این شرایط بدون درمان بیش از حد طولانی شود ، درد ممکن است به انگشت شست ، پشت بازو یا هر دو گسترش یابد. نیشگون گرفتن ، گرفتن و سایر حرکات شست و مچ دست درد شما را تشدید می کند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر کارهای زیر را انجام داده اید اما هنوز با درد یا عملکرد مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید:

 • از انگشت شست آسیب دیده خود استفاده نمی کنید
 • اعمال سرما در ناحیه آسیب دیده
 • استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ، مانند ایبوپروفن (Advil ) و ناپروکسن

علل و علائم بیماری تنوسینویت دکورون | بهترین متخصص کایروپراکتیک

علل تنوسینوویت دکرون

استفاده بیش از حد مزمن از مچ دست شما معمولا با تنوسینوویت دکرون همراه است. تاندون ها ساختارهایی شبیه طناب هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند. هنگامی که هر چیزی را در دست می گیرید و یا می فشارید ، دو تاندون در مچ دست و انگشت شست شما به طور نرم از طریق تونل کوچکی که آنها را به پایه انگشت شست متصل می کند ، می لغزند. تکرار یک حرکت خاص روز به روز ممکن است غلاف اطراف دو تاندون را تحریک کرده ، باعث ضخیم شدن و تورم شود که حرکت آنها را محدود می کند.

سایر دلایل تنوسینویت de Quervain عبارتند از:

 • آسیب مستقیم به مچ دست یا تاندون شما: بافت اسکار می تواند حرکت تاندون ها را محدود کند.
  آرتریت التهابی ، مانند آرتریت روماتوئید

عوامل خطر برای تنوزینوویت de Quervain عبارتند از:

سن:

اگر سن شما بین 30 تا 50 سال باشد ، بیشتر از سایر گروه های سنی ، از جمله کودکان ، در معرض ابتلا به تنوسینوویت دکرون هستید.

جنسیت:

این بیماری بیشتر در خانم ها دیده می شود.

باردار بودن:

این شرایط ممکن است با بارداری همراه باشد.

مراقبت از کودک:

بلند کردن کودک به طور مکرر شامل استفاده از شست به عنوان اهرم فشار است و همچنین ممکن است با این بیماری در ارتباط باشد. مشاغل یا سرگرمی هایی که شامل حرکات تکراری دست و مچ دست می شوند: این موارد ممکن است در تنوسینویت de Quervain نقش داشته باشند.

عوارض بیماری تنوسینوویت دکرون

تنوسینویت درمان نشده دکرون ممکن است استفاده صحیح از دست و مچ دست را محدود کرده و حرکات مچ دست را دشوار کند. آیا انجام آزمایش ضروری می­باشد؟ احتمالاً خیر. پزشک معمولاً با معاینه و پرسش و پاسخ از شما، به بیماری­تان پی خواهد برد. آن­ها درطول این آزمایشات انگشت شست، دست و مچ­تان را به دقت بررسی خواهند کرد.

پزشک ممکن است برای بررسی این موضوع که آیا این علائم از بیماری تنوسینویت دکورون است یا خیر از شما تستی خواهد گرفت؛ و قبل از انجام تست پزشک مچتان را توسط دارو های بی­ حسی، بی­ حس کرده و سپس به بررسی علائم و نشانه ­ها خواهد پرداخت.

پزشک همچنین آزمایش فینکلشتاین را انجام می دهد که در آن انگشت شست خود را از کف دست خم کرده و انگشتان خود را به سمت پایین شست خم می کنید. سپس مچ خود را به سمت انگشت کوچک خود خم می کنید. اگر این امر باعث ایجاد درد در ناحیه شست مچ دست شما می شود ، به احتمال زیاد دچار تنوسینوویت دو کورون هستید.

آزمایشات تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس ، به طور کلی برای تشخیص تنوسینویت de Quervain لازم نیست.

بهترین متخصص کایروپراکتیک اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی 


مطالعه بیشتر:

درمان التهاب، کشیدگی و پارگی تاندون شانه

علل و عوارض لنف ادم

پیشگیری و درمان لنف ادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *