درمان دیسک کمر اصفهان / عوارض بیماری قولنج کمر

عوارض جانبی ترق و تروق کردن ستون فقرات

عوارض بیماری قولنج کمر :به طور کلی ترق و تروق کردن یک باره اتفاق نمی‌افتد. اغلب دستکاری بیش از حد خود فرد باعث می‌شود، این کار تبدیل به یک عادت ‌شود و ممکن است منجر به توسعه سندرم دستکاری مخرب (OMS) شود. سندرم دستکاری مخرب (یک بیماری اسکلتی عضلانی) می‌تواند درد مزمن، گرفتگی عضلات و دیگر علائم ناشی از سستی رباط‌ها و بی‌ثباتی مفاصل را در یک شخص ایجاد کند. انجام دستکاری بیش از حد توسط پزشک یا به‌وسیله‌ی خود فرد، باعث می‌شود رباط‌های پشتیبان ستون فقرات و گردن به دلیل تداوم دستکاری کشیده شوند و این کشیدگی منجر به بی‌ثباتی هرچه بیشتر مفاصل می‌شود.

به عنوان مثال، فشار وارد کردن به ناحیه آتلانتوی مرکزی با سرعت اولیه‌ی زیاد، می‌تواند باعث بی‌ثباتی مفاصل شود. فشار وارده به رباط‌هایی که مهره‌های گردن را ثابت نگه می‌دارند، آسیب می‌زند. بین سر و C1 یا بین C1 و C2 هیچ دیسکی وجود ندارد، از این رو مهره‌ها تنها به‌وسیله‌ی رباط‌ها نگه داشته شده‌اند. نیروی وارده با سرعت اولیه‌ی زیاد در این ناحیه به این رباط‌ها استرس و فشار زیادی تحمیل می‌کند که باعث می‌شود رباط‌ها کشیده شوند.

در ستون فقرات رباط‌های دیگری نیز وجود دارد که به آنها رباط‌های کپسولی می‌گویند. این رباط‌ها مفاصل ستون فقرات یا بند مفاصل را در جای خود نگه می‌دارند. رباط‌های کپسولی بسیار کوچک هستند و اگر بیشتر از یک سانتی‌متر کشیده شوند ممکن است پاره شوند؛ بنابراین این رباط‌ها را نباید از یک حدی بیشتر کشید تا سست و شُل نشوند. شکستن قولنج کمر که با صدای ترق تروق همراه است از دیگر آسیب هایی هست که ممکن است به بدن وارد شود. شکستن قولنج توسط خود فرد، به طور موقت احساس راحتی ایجاد می کند اما در دراز مدت باعث ایجاد آسیب هایی در بدن می شود.

چرا رباط‌های گردن و ستون فقرات بیش از حد کشیده می‌شوند؟

هنگامی که رباط‌ها در معرض فشار مداوم قرار دارند، به آرامی کشیده خواهند شد. کشش مکرر مانند کشش ناشی از دستکاری بیش از حد با سرعت اولیه‌ی زیاد باعث می‌شود رباط‌ها کشیده و باریک شوند و تغییر شکل دهند. کشیده شدن رباط‌های گردنی و رباط‌های کپسولی ستون فقرات باعث بی‌ثباتی ستون فقرات خواهد شد. وقتی این فرایند برای یک مدت طولانی ادامه داشته باشد، کشش رباط‌ها به نقطه بدون بازگشت (نقطه‌ای که اگر رباط تا آن نقطه کشیده شود دیگر به حالت طبیعی خود باز نمی‌گردد) می‌رسد و دیگر قادر نخواهند بود مهره‌ها را در جای خود نگه دارند.
در این حالت جای مهره‌ها تغییر می‌کند و درد و دیگر علائم بی‌ثباتی ستون فقرات شروع می‌شود.

گاهی هم دیسک کمر هم موجب کشیدگی در لیگامان ها و عدم توازن عضلات و ایجاد قلنج کمر می شود .

دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا


بیشتر بخوانید :

چرا کمر درد میگیریم؟

روش های تشخیص کمر درد

کمردرد | علل ، عوامل و علائم

سیاتیک چه تفاوتی با دیسک کمر دارد؟

قولنج کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *