عوامل موفقیت در جراحی تعویض مفصل لگن | بهترین متخصص کایروپراکتیک

عوامل موفقیت در جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

جای تعجب نیست که تعویض مفصل لگن پتانسیل رضایت زیادی بعد از عمل دارد. شما فقط باید به دلایل انجام عمل جراحی توجه کنید تا ببینید که می توانید منتظر رهایی از درد مزمن و همچنین بازگشت به چیزی نزدیک به حرکت طبیعی باشید. این مزایا می تواند انتظارات شما را در مورد زندگی پس از تعویض مفصل ران افزایش دهد، و البته زمانی که انتظار زیادی دارید، احتمال ناامیدی نیز افزایش می یابد. در ادامه این مقاله از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک به بررسی عوامل موفقیت در جراحی تعویض مفصل لگن خواهیم پرداخت.

میزان رضایت از تعویض مفصل ران

نظرسنجی‌هایی که حدود یک سال پس از انجام عمل تعویض مفصل ران بیماران انجام می‌شود. تقریباً با هر روش مطالعه ای ، نتایج ثابتی دارند. فرقی نمی کند که از افراد مورد بررسی در مورد رضایت بعد از جراحی آنها سوال شود یا از آنها خواسته شود که نتیجه خود را با انتظارات قبل از جراحی مقایسه کنند. به طور معمول سطح رضایت برای عمل های تعویض مفصل لگن به 90 درصد می رسد.

شاید مهم‌تر از همه این باشد که کسانی که هر دو مفصل رانشان را تعویض کرده‌اند. در میان افرادی هستند که از نتایج خود راضی‌تر هستند و نتایج رضایت‌شان به 96 درصد می‌رسد. به طور مشابه، بیماران تعویض مفصل ران که از مشکلات ناشی از آرتریت روماتوئید بهبود می یابند نیز به همان اندازه راضی هستند و میزان تایید آنها به 94٪ می رسد.

علل افزایش موفقیت در تعویض مفصل ران

دلیل اینکه چرا بیماران تعویض مفصل ران تا این حد از نتایج خود راضی هستند. به سادگی با نگاه کردن به زندگی آنها در دوران قبل از عمل جراحی قابل تشخیص است. با بالا رفتن سن جمعیت آمریکا، بیماری های آرتریت به ویژه آرتروز( شکل فرسایشی این بیماری حتی برای افراد با سبک زندگی خوب نیز اتفاق می افتد) شایع تر می شوند.

  • سایر انواع آرتریت مانند آرتریت روماتوئید نیز منجر به تجزیه اجزای مفصل ران می شوند.
  • خراب شدن غضروف پوشاننده انتهای مفصل ران و استخوان های لگن، امکان تماس استخوان با استخوان را فراهم می کند و دردی شدید را در حین حرکت ایجاد می کند. همچنین دردی مداوم که ممکن است حتی در حالت استراحت نیز وجود داشته باشد. درد منجر به محدود شدن تحرک می شود که خود منجر به کاهش فعالیت شما می شود و یک مشکل پیشرونده ایجاد می کند.
  • در تعویض مفصل لگن از پروتز برای جایگزینی انتهای مفصل ساییده شده یا آسیب دیده استفاده می شود. این جراحی عملکرد روان مکانیزم توپ و سوکت را بازیابی می کند و درد مفاصل را تسکین می دهد. با ورزش و فیزیوتراپی، قدرت عضلانی و دامنه حرکتی بیمار به او باز می گردد و در بیش از 90 درصد افرادی که مفاصل جدید دریافت می کنند، کیفیت زندگی آنها باز می گردد.

بررسی جراحی ترمیم پارگی لابروم لگن | بهترین متخصص کایروپراکتیک

ارتقا و پیشرفت در فناوری

شاید دلیل دیگری برای چنین رضایت بالایی ناشی از پیشرفت در خود جراحی و همچنین کیفیت پروتز باشد. تکنیک‌هایی که اندازه برش‌های جراحی را کاهش می‌دهند. آسیب وارد شده به بافت عضلانی را محدود می‌کنند و باعث می‌شوند که روش تعویض مفصل ران کمتر تهاجمی تر باشد و در نتیجه بهبودی سریعتر رخ دهد که این ممکن است از انتظارات بیمار بهتر باشد.

مواد اولیه و طراحی های بهتر به این معنی است که پروتزها در حال حاضر بیشتر از همیشه دوام می آورند. با افزایش میزان تعویض مفصل ران، میانگین سنی بیماران کاهش می‌یابد و بسیاری از بیماران جوان‌تر این پتانسیل را دارند. که زودتر از روند تخریب مفصل، رهایی پیدا کنند و همچنین نیاز به جراحی اصلاحی در سال های بعد نیز در زندگی آنها کاهش می‌یابد.

آمار موفقیت در جراحی تعویض مفصل ران

تعویض کامل مفصل ران درد را به طور چشمگیری کاهش می دهد و عملکرد را در اکثر افراد مبتلا به آسیب شدید مفصلی ناشی از آرتروز زانو، آرتریت روماتوئید و مشکلات دیگر دیگر بهبود می بخشد. محققان داده‌های 6168 بیمار را که اولین عمل (یا عمل اول) تعویض کامل مفصل لگن خود را انجام داده بودند و 2063 بیمار تحت عمل جراحی تجدید نظر بین سال‌های 1993 و 2005 را تجزیه و تحلیل کردند.

اگر درد شما از شدید به متوسط یا متوسط به خفیف تغییر پیدا کند، فکر نمی‌کنم هیچ شکی وجود داشته باشد. مردم به جراحی ایمان دارند. اما شاید بتوانند از این اطلاعات برای گفتگو با جراحان خود استفاده کنند تا با در نظر گرفتن خطرات و مزایا بهترین تصمیم را برای خود بگیرند.

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

میزان درد قبل و بعد از جراحی مفصل لگن

  • 90٪ – از بیمارانی که قبل از اولین جراحی درد متوسطی داشتند. پس از پنج سال با درد خفیف یا بدون درد بودند.
  • 89٪ – از بیمارانی که قبل از اولین جراحی درد شدید داشتند، پس از پنج سال با درد خفیف یا بدون درد گزارش شدند.
  • 80٪ – از کسانی که قبل از جراحی بازنگری مفصل ران درد متوسط داشتند، پس از پنج سال با درد خفیف یا بدون درد بودند.
  • 78٪ – از کسانی که قبل از جراحی بازبینی مفصل ران درد شدید داشتند، پس از پنج سال با درد خفیف یا بدون درد گزارش شدند.

محدودیت های بعد از جراحی هیپ

برخی از بیماران پس از جراحی کامل مفصل ران همچنان در فعالیت هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و سوار شدن و پیاده شدن از ماشین محدودیت هایی دارند. هفت درصد از بیماران با محدودیت های متوسط و 20 درصداز بیماران با محدودیت های شدید قبل از اولین عمل جراحی، پس از پنج سال همچنان محدودیت های شدیدی داشتند. در میان افرادی که جراحی تجدید نظر انجام داده بودند، 13 درصد که محدودیت های متوسط و 30 درصد که محدودیت های شدید داشتند. پس از پنج سال نیز محدودیت های شدید را گزارش دادند – بنابراین 70 درصد از آنها عملکرد خوبی داشتند.


مطالعه بیشتر:

عوامل موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو

موارد تجویز فیزیوتراپی

نشانه های اولیه روماتیسم مفصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *