فواید و خطرات ماساژ درمانی چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی فواید ماساژ درمانی برای سلامتی

ماساژدرمانی مساله ای فراتر از یک روش برای کاهش استرس و اضطراب و آرام بخشی است بلکه ماساژدرمانی به عنوان یکی از روش های درمانی برای تسکین بسیاری بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. در مطلب امروز سایت متخصص کایروپراکتیک دکتر مسعود اعتدالی به بررسی فواید و خطرات ماساژ درمانی خواهیم پرداخت.

کمر درد

اثربخشی ماساژدرمانی برای درمان کمردرد بر هیچکس پوشیده نیست. از انواع ماساژ برای درمان نواحی متفاوت درد استفاده می شود. یکی از اولین و اصلی ترین اثراتی که ماساژدرمانی به همراه دارد، افزایش سطح اندورفین در خون است. اندورفین مواد شیمیایی هستند که تولید آنها باعث ایجاد احساس خوب در بدن و کاهش دردهای مزمن می شود. موثرترین نوع ماساژ درمانی برای کمردرد، درمان عصبی عضلانی است و ماساژ نقطه ای ماشه ای است.

عضلاتی که دچار اسپاسم و گرفتگی هستند، بسیار دردناک و تحریک پذیر می شوند که به آن ایسکمی گفته می شود. ایسکمی به این معنی است که عضله جریان خون مناسبی ندارد و در نتیجه اکسیژن کافی نیز دریافت نمی کند. کمبود اکسیژن باعث می شود ماهیچه اسید لاکتیک تولید کند و اسید لاکتیک باعث می شود تا عضله پس از فعالیت احساس درد نماید. پس از شل شدن ماهیچه از طریق ماساژ درمانی، اسید لاکتیک از عضله آزاد می شود و عضله خون و اکسیژن کافی دریافت می نماید.

سردرد و میگرن

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن دریافته اند که ماساژ درمانی منظم کیفیت کلی زندگی آنها را بهبود می بخشد. افراد مبتلا به میگرن در حین حملات میگرنی به دلیل حساسیت بیش از حد به نور، بو، صدا و… ممکن است از ماساژدرمانی حذر کنند اما بهبودی پس از حملات میگرن یکی از نتایج بسیار عالی ماساژدرمانی است. همچنین ماساژدرمانی می تواند باعث کاهش استرس و افزایش سطح کورتیزول در بدن شود و از این طریق به بهبود حملات میگرنی کمک نماید. مطالعات نشان می دهد که ماساژ درمانی می تواند تعداد حملات میگرن را کاهش دهد و همچنین روند خواب را بهبود بخشد.

دو نوع ماساژ اصلی وجود دارد که می تواند به درمان درد میگرن کمک نماید. ماساژ بافت های عمیق که با استفاده از فشار محکم با ضربات آهسته وارد لایه های عضلانی عمیق تر می شود و به شل شدن عضلات تحت فشار که ممکن است باعث سر درد شوند کمک می کند. این نوع ماساژ را می توان روی ماهیچه های صورت نیز اعمال کرد تا مقداری از سردرد کاهش یابد. دومین روش، ماساژ نقطه ماشه ای است که ماهیچه های تحت فشار را آرام می کند، اما با فشار مستقیم به نواحی دردناک میگرن مانند بالای سر و اطراف چشم ها و گوش ها باعث کاهش درد در این نواحی می شود.

این مطلب را نیز بخوانید : بررسی انواع سبک های ماساژ درمانی

فواید و خطرات ماساژ درمانی چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

آرتروز

مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به استئوآرتریت که یک یا دو بار در هفته ماساژ یک ساعته دریافت می کنند، بهبودهایی در درد، سفتی و عملکرد عضلات دارند.

سرطان

ماساژ که به عنوان مکمل طب سنتی غربی استفاده می شود، می تواند آرامش را تقویت کند و علائم سرطان یا عوارض جانبی شیمی درمانی را کاهش دهد. برای مثال کاهش درد، تورم، خستگی، حالت تهوع یا افسردگی از کارکردهای این روش درمانی است. بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز از جمله مواردی است که ماساژدرمانی در بیماران سرطانی دنبال می کند و در آن نقش بسزایی را ایفا می نماید. پیشنهاد می شود به صفحه  اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی نیز مراجعه کنید.

افسردگی

ماساژ درمانی کاهش افسردگی کمک شایانی می نماید. البته مطالعات در مورد چگونگی تاثیر ماساژدرمانی روی افسردگی هنوز در حال پیگیری هستند. اما دست کم تاثیر این تراپی بر عوارض جسمانی افسردگی مانند سردرد، بی خوابی، احساس خستگی، احساس سنگینی در بدن و بی حالی بسیار موثر است و با ایجاد آرامش و کاهش سطح اضطراب در افراد باعث می شود تا احساس خوبی در آنها به وجود بیاید.

ماساژ درمانی چه خطراتی دارد؟

به نظر می رسد خطر اثرات مضر ماساژ درمانی کم باشد. با این حال، گزارشات نادری از عوارض جانبی جدی، مانند لخته شدن خون، آسیب عصبی، یا شکستگی استخوان وجود دارد. برخی از انواع ماساژ که شامل حرکت و ضربات شدیدتری هستند مانند ماساژ بافت عمیق و هم چنین برخی از افراد که به واسطه سن و سال خود یا ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان، آسیب پذیرتر هستند، می توانند درگیر عوارض ماساژدرمانی شوند اما به صورت طبیعی، ماساژدرمانی عوارض جدی به دنبال ندارد.

 


مطالعه بیشتر:

لوردوزیس یا گودی بیش از حد کمر چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *