درمان دیسک کمر اصفهان | قولنج کمر

علت بیماری قولنج کمر

برای بسیاری از مردم، این یک اتفاق روزانه است؛ اینکه مفاصل آنها ترق و تروق کند، صدای ترکیدن بدهد و تیک تیک کند. ما نیز بند انگشتان، کمر و دیگر مفاصلمان را به صدا درمی‌آوریم. در این مقاله علاوه بر بیماری قولنج کمر به مشکلات مشابه بافت‌ها نیز نگاه خواهیم کرد.

تیک تیک کردن مفاصل

اگر تیک تیک کردن مفاصل  بدون درد است، مشکلی ندارد. برای مثال، افرادی که مفاصل آنها شُل‌تر است همیشه این مشکل تیک تیک کردن مفاصل  را دارند اگرچه این مشکل دردناک نیست. این نوع صدا دادن کردن خوب است. راه‌حل کلی مفصل شُل و تیک تیک کردن زانو، باسن، آرنج و شانه‌ها انجام ورزش‌های تقویتی به طور صحیح است. قوی و متعادل کردن مفاصل با انجام حرکات بیومکانیکی صحیح، صدمات بالقوه را دفع می‌کند. با این حال، اگر مفاصل شما همیشه تیک تیک نمی‌کند و این مشکل فقط در هنگام ورزش‌های خاص، وزنه‌برداری یا انجام دیگر فعالیت‌ها شروع می‌شود، باید فعالیت‌های خود را بازبینی کنید تا مطمئن شوید که صدا دادن ناشی از عارضه دیگری نباشد.

ترق و تروق کردن و صدا دادن مفاصل

نظریه‌ی اینکه چگونه مفاصل صدای ترق و تروق می‌دهند به علت وجود حفره و شیار است. وقتی مفصل ترق و تروق می‌کند، حجم درون کیسه‌ی مفصل از طریق کشش افزایش می‌‎یابد. هنگامی که این اتفاق افتاد، به مایع سینوویال فشار وارد می‌آید. این فشار باعث می‌شود مقادیر کمی از هوای حل‌شده در مایع گرد هم آیند و حباب تشکیل دهند. سپس این حباب‌ها روی خودشان فرو می‌ریزند. شکل‌گیری این حباب‌ها و فرو ریختن آنها از طریق حفره باعث ایجاد صدای ترق و تروق می‌شود.

در اکثر موارد، صدمات می‌توانند به دلیل رعایت نکردن مسائل زیر التهاب پیدا کنند:

  • طرز ایستادن یا قرار گرفتن
  • بیومکانیک
  • جنبش و تحرک
  • تعادل عضلات/ نسبت‌های تنشی و کششی

هنگامی که این جنبه‌ها به خطر افتاده باشد به خصوص در اعضای بدن شامل مچ پا، زانو، باسن، مچ دست، آرنج و شانه‌ها؛ پتانسیل شروع تیک تیک کردن و صدا دادن مفاصل وجود دارد.


دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا


بیشتر بخوانید :

چرا کمر درد میگیریم؟

روش های تشخیص کمر درد

کمردرد | علل ، عوامل و علائم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *