مراقبت های بعد از فیزیوتراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

آشنایی با مراقبت های بعد از فیزیوتراپی

با ما همراه باشید تا در این نوشته از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک درباره مراقبت های بعد از فیزیوتراپی و کارهایی که باید انجام داد، مواردی را خدمت شما توضیح دهیم. بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد؟ این سوالی است به دنبال به وجود آمدن عوارضی مثل درد، حساسیت، کبودی، خارش، التهاب مفاصل، ورم، خستگی و سردرد در ذهن شکل می گیرد. چه اقداماتی پس از فیزیوتراپی لازم است تا این عوارض بر طرف شود؟ قبل از پاسخ به این سوالات، باید اطمینان دهیم در فیزیوتراپی عوارض موقتی بوده و در مدت زمان کمی از بین می روند.

عوارض فیزیوتراپی

گاهی اوقات در جلسات فیزیوتراپی حین درمان یا بعد از آن، بیماران با مشکلاتی مواجه می شوند. این مشکلات باعث می شوند، بیماران از ادامه فیزیوتراپی انصراف دهند. آنها انجام تکنیک ها را دلیل بر تشدید شدن بیماری می دانند. باید خاطر نشان کنیم، عوارض بعد فیزیوتراپی حاد نبوده، با انجام چند کار ساده برطرف می شوند. از جمله پیامدهای بعد فیزیوتراپی عبارت است از:

1- کبودی و تیرگی

در انجام برخی تکنیک های فیزیوتراپی مثل منوال تراپی یا دستگاه، ناحیه درمان شده کبود و سیاه می شود. البته این کبودی ها بسیار خفیف بوده و معمولا بعد از ۲۴ ساعت برطرف می شوند. این تیرگی ها پس از انجام فیزیوتراپی، به رنگ زرد، بنفش یا هر دو دیده می شوند.

2- درد

شایع ترین پیامد بعد فیزیوتراپی، درد است که در اثر فشار بیش از حد به عضلات ناحیه فیزیوتراپی شده وارد می شود. معمولا هنگام فیزیوتراپی علاوه بر ناحیه آسیب دیده، سایر قسمت های بدن فشار زیادی را تحمل می کنند. این مسئله بخصوص در جلسات اول درمان بیشتر دیده می شود. عموما در ادامه درمان از شدت ناراحتی و درد ها کاسته می شود. در این شرایط، فیزیوتراپیست ها به بیماران می گویند که بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد تا درد ها کاهش پیدا کنند.

3- سردرد

برخی بیماران بعد فیزیوتراپی گردن دچار سردرد می شوند و این یک مسئله کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست. اقدامات پس از فیزیوتراپی دیسک گردن، کمک می کند تا شما هر چه سریع تر بهبود پیدا کنید.
با شناخت برخی عوارض حین فیزیوتراپی، بهتر می توان به این اندیشید که بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد. به طور معمول فیزیوتراپ قبل شروع درمان و بعد از پایان جلسه به بیماران درباره اقدامات پس از فیزیوتراپی، پیشنهاداتی می دهد. این توصیه ها و پیشنهادها در راستای کاهش عوارض فیزیوتراپی است.

4- احساس کوفتگی

وقتی پرسش بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد، مطرح می شود، فیزیوتراپیست ها بهترین راهکارها را برای بهبودی خستگی بعد فیزیوتراپی به بیماران ارائه می دهند. انجام برخی تکنیک ها مثل حرکات کششی، استقامتی و ورزشی، توان زیادی از بیماران می گیرد. در نتیجه آنها احساس خستگی زیادی می کنند.

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

بعد از فیزیوتراپی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اکثر بیمارانی که برای درمان آسیب دیدگی های خود، فیزیوتراپی را انتخاب می کنند، قبل شروع آن با متخصصین درباره بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد، مشورت می کنند. به طور کلی، فیزیوتراپی یک روش مصون و مطمئن است که عوارض چندان مشکل سازی به دنبال ندارد. اگر هم عارضه های خفیفی به وجود بیاید با گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از بین می روند. البته به کارگیری تکنیک های فیزیوتراپی توسط یک فیزیوتراپ کارکشته بسیار اهمیت دارد. هر چه قدر فیزیوتراپیست ها به تکنیک ها تسلط کافی داشته باشند، شدت درد و عوارض فیزیوتراپی کمتر خواهد بود. انتخاب یک کلینیک با فیزیوتراپ های حرفه ای در بهبودی بدون پیامدهای منفی تاثیر بیشتری خواهد داشت. بهترین اقدامات پس از فیزیوتراپی عبارت است از:

مراقبت های بعد از فیزیوتراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک

1- کمپرس گرم و سرد بعد فیزیوتراپی

اگر از فیزیوتراپیست ها بپرسید که بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد، توصیه ای که به شما می کنند، استفاده از کمپرس آب گرم برای کاهش درد و سرما درمانی برای کاهش کبودی و التهاب است. در صورتی که دچار التهاب شدید، در هفته اول از کمپرس آب سرد یا یخ استفاده کنید. هرگز هنگام تورم و التهاب انرژی گرما را به کار نبرید؛ زیرا تورم را بیشتر می کند.

2- مصرف آب بعد از فیزیوتراپی

بی دلیل نیست که آب مایه حیات است. بعد از اتمام جلسه فیزیوتراپی حتما آب بنوشید. آب سردرد را کاهش می دهد و سموم بدن را دفع می کند. جریان خون بدن را تسریع و اکسیژن بیشتری به سلول ها می رساند.

3- اقدامات دیگر

  • به اندازه کافی استراحت کنید.
  • از انجام کارهای سخت پرهیز کنید.
  • دوش آب گرم بگیرید.

 

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرید.


مطالعه بیشتر:

درمان کمردرد با اوزون تراپی

فواید و مشکلات تردمیل برای تسکین درد

روش های تشخیص و درمان سندروم خستگی مزمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *