پوسچر مناسب یا وضعیت ایده آل بدن چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی پوسچر مناسب یا وضعیت ایده آل بدن

در این مقاله سایت متخصص کایروپراکتیک دکتر مسعود اعتدالی به بررسی پوسچر مناسب یا وضعیت ایده آل بدن خواهیم پرداخت. پوسچر مناسب یا وضعیت ایده آل بر سلامت ستون فقرات و بدن تاثیر بسزایی دارد. نباید نقش وضعیت صحیح بدن را برای داشتن بدنی سالم، دست کم گرفت. در این مقاله با پوسچر مناسب اشنا می‌شوید.

تعریف پوسچر

پوسچر عبارت است از هم ترازی اعضای بدن در ارتباط با یکدیگر در هر لحظه. وضعیت بدن شامل فعل و انفعالات پیچیده بین استخوان‌ها، مفاصل، بافت همبند، ماهیچه‌های اسکلتی و سیستم عصبی مرکزی و محیطی است. پوسچر نحوه نشستن یا ایستادن شماست. این بدان معناست که بدن شما به درستی قرار گرفته است و وزن به طور یکنواخت متعادل می‌شود تا اسکلت، ماهیچه‌ها و رباط‌ها بیش از حد کشیده نشوند.

مطالعه این مطلب نیز پیشنهاد می شود : علل ، تشخیص و درمان آب آوردن زانو

منظور از پوسچر مناسب چیست؟

پوسچر مناسب باعث می‌شود ستون فقرات شما دارای سه انحنا باشد و ماهیچه‌های هر طرف ستون فقرات قوی و متعادل باشند. از درد در پشت شما جلوگیری می‌کند و در زمان فعالیت و تحرک، کمتر خسته می‌شوید. وضعیت مناسب شامل آموزش بدن برای ایستادن، راه رفتن، نشستن و دراز کشیدن است تا در حین حرکت یا انجام فعالیت‌های تحمل وزن، کمترین فشار را بر عضلات و رباط‌ها وارد کند.
آیا والدینتان به شما می‌گویند « درست بنشین یا صاف بنشین»؟ “مواظب وضعیت خود باشید”؟ حتی ممکن است الان به فرزندانمان هم همین را بگوییم!
پوسچر مناسب یا ایده آل متاسفانه به ندرت دیده می‌شود. به اطراف نگاه کنید. مردم چگونه در اطراف شما ایستاده‌اند؟ اغلب مردم از پایین به گوشی خود نگاه می‌کنند. وضعیت آنها پشت میز؟ روی کاناپه در خانه چطور؟

سلامت ستون فقرات و پوسچر مناسب

ستون فقرات نقش مهمی در حفظ وضعیت بدن ما دارد. وقتی به صورت جانبی یا پهلو به آن نگاه کنیم، ستون فقرات ما دارای سه انحنای طبیعی است:

 • ابتدا در ناحیه گردن، جایی که ستون فقرات به سمت داخل خم می‌شود.
 • دومین قسمت قفسه سینه یا قسمت فوقانی پشت است که در آن ستون فقرات به سمت بیرون خم می‌شود.
 • سومین ناحیه کمر است که ستون فقرات دوباره به سمت داخل خم می‌شود.
 • پوسچر مناسب زمانی است که مهره‌ها، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها، بدن ما را با حداقل تنش و استرس حمایت می‌کنند.

پوسچر مناسب یا وضعیت ایده آل بدن چیست؟ | بهترین متخصص کایروپراکتیک

علت اهمیت پوسچر مناسب

وقتی در مورد انحناهای وضعیت خود صحبت می‌کنیم، این منحنی‌ها وظیفه بزرگی در ارائه اهرمی برای حرکت و جذب ضربه دارند تا نخاع و اعصاب نخاعی ما محافظت شوند. منحنی‌ ایده‌ آل به کاهش بار روی مفاصل ستون فقرات و ساختارهای بافت نرم، مانند ماهیچه‌ها و رباط‌ها کمک می‌کند.

اعصاب ما، بدن ما را اداره می‌کنند، بنابراین تراز خوب ستون فقرات فشار وارده بر سیستم عصبی ما را کاهش می‌دهد. حفظ وضعیت بدنی سالم برای سلامتی ما حیاتی است. مفاصل ستون فقرات تحت فشار و عضلات خسته می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود و منجر به کاهش کیفیت زندگی شود.

دلایل عدم وضعیت مناسب بدن

برخی از مشخصه‌های عجیب و غریب یک وضعیت نامناسب عبارتند از: خمیدگی، قوز کردن پشت، زانوهای خمیده، قوس تیغه‌های شانه به سمت عقب، عضلات ضعیف شکم و خم شدن سر به جلو.

گاهی اوقات افراد حتی متوجه نمی‌شوند که در وضعیت اشتباه نشسته یا ایستاده هستند. وضعیت نامناسب بدن می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 • عدم آگاهی از وضعیت صحیح بدن
 • کوله پشتی‌های سنگین ممکن است باعث خمیدگی در کودکان شود.
 • حمل کیف لپ‌تاپ به پشت نیز می‌تواند باعث وضعیت نامناسب بدن شود.
 • گذراندن بیشتر وقت در مقابل کامپیوتر یا تبلت برای کار و بدون چیدمان مناسب میز و صندلی
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات مفصلی

دلایل شایع نامناسب بودن وضعیت بدنی

اتخاذ مداوم وضعیت نامناسب باعث ایجاد عادات وضعیتی می‌شود که به مرور زمان باعث تغییرات ساختاری در ستون فقرات و به عبارت دیگر تغییر شکل ستون فقرات می‌شود. تمرکز بر حفظ سلامت ستون فقرات متحرک که به خوبی در یک راستا قرار دارند، از پیامدهای منفی وضعیت نامناسب جلوگیری می‌کند. علل شایع وضعیت بدنی نامناسب می‌تواند:

 • سن
 • عدم فعالیت بدنی
 • فعالیت بدنی نامناسب
 • آسیب و بیماری
 • سن

عدم سلامت ستون فقرات در طول زمان اغلب منجر به وضعیت نامناسب در سال‌های بعد می‌شود. تحقیقات نشان داده است که افراد با افزایش خمیدگی رو به جلو، به دلیل استرس بر اندام‌ها و سیستم عصبی، احتمال ابتلا و مرگ و میر بیشتری دارند.

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

ورزش نکردن یا آسیب دیدگی

ضعف در برخی از عضلات اطراف ستون فقرات به دلیل عدم فعالیت باعث وضعیت نامناسب و در نهایت تغییر شکل ستون فقرات در صورت عدم اصلاح می‌شود. ورزش نادرست در جایی که برخی از عضلات وضعیتی بیش از حد کار می‌کنند، می‌تواند منجر به عدم تعادل و تشدید مشکلات وضعیتی شود. صدمات در هر نقطه از بدن باعث جبران خسارت می‌شود. توانبخشی مناسب پس از حادثه برای ایجاد عادت‌های درست، مهم است.

اسکولیوز

خم شدن غیرطبیعی در ستون فقرات که به طور معمول باید مستقیم باشد، می‌تواند اغلب باعث تغییر در وضعیت بدن شود. این افراد ممکن است لگن، شانه‌ها و قوز دنده ناهموار داشته باشند. اسکولیوز ممکن است از دوران کودکی وجود داشته باشد و در بزرگسالی پیشرفت کند اگر اقدامات لازم برای کاهش سرعت پیشرفت منحنی انجام نشود، آسیب‌هایی به همراه خواهد داشت.


مطالعه بیشتر:

بررسی انواع سبک های ماساژ درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *