کاربردها و مراحل درمان شاک ویو تراپی

“کاربردها و مراحل درمان شاک ویو تراپی”

شاک ویو  یک دستگاه است که در ارتوپدی، فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی، اورولوژی و دامپزشکی و درمان خار پاشنه مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای اصلی این روش، کاهش سریع درد و بازیابی تحرک بدن می باشد. این موارد و همچنین غیر جراحی بودن این روش و عدم نیاز به مسکن، باعث شده است که شاک ویو تراپی به روش درمانی ایده آلی برای تسریع بهبودی و درمان عوارض مختلفی که درد مزمن و حاد ایجاد می کنند، تبدیل شود.

مکانیسم عمل


شاک ویو تراپی، یک موج صوتی است که انرژی زیادی را به محل درد و بافت های اسکلتی -عضلانی مبتلا به عوارض مزمن، تحت مزمن و تحت حاد منتقل می کند. این انرژی فرآیند ترمیمی و بازسازی را در استخوان ها، تاندون ها و سایر بافت های نرم بهبود می بخشد.

بالا بودن دامنه، ماکزیمم فشار مثبت و کوتاه بودن زمان رسیدن به حداکثر فشار، از ویژگی های امواج شاک ویو می باشد.

انرژی جنبشی دستگاه توسط هوای فشرده ایجاد می شود و به فرستنده واقع در انتهای اپلیکاتور و سپس به درون بافت منتقل می شود.

 

اثرات بالینی


امواج صوتی با انرژی زیاد که در شاک ویو تراپی مورد استفاده قرار می گیرند، در بافت های بدن اثر کرده و موجب تسریع رشد سلولی، ترمیم بافتی، تسکین درد و بازیابی تحرک بدن می شود. تمامی فرآیندهایی که در این بخش به آن ها اشاره می شود، به طور معمول به صورت همزمان انجام می گیرند و برای درمان عوارض مزمن،  و حاد استفاده می شوند.

تشکیل رگ خونی جدید: جریان خون حامل مواد مغذی برای شروع و حفظ فرآیندهای ترمیمی بافت آسیب دیده ضروری می باشد. به کارگیری امواج صوتی پارگی های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت هدف ایجاد می کنند و در نتیجه موجب افزایش تعداد مویرگ های بدن می شوند.

درمان التهاب مزمن: ماستوسیت ها یکی از اجزای کلیدی در فرآیند التهاب می باشند. فعالیت این سلول ها را می توان با استفاده از امواج صوتی فراگیر افزایش داد.

تحریک تولید کلاژن: تولید میزان کافی کلاژن، پیش شرط ضروری برای انجام روند ترمیم در آسیب های ساختارهای لیگامانی و اسکلتی عضلانی می باشد. شاکویو تراپی تولید پیش سازهای کلاژن را تسریع می بخشد.

انحلال فیبروبلاست های کلسیفیه شده: تجمع کلسیم اغلب در نتیجه ی پارگی و یا سایر آسیب های وارده به تاندون ایجاد می شود. امواج صوتی می توانند کلسیفیکاسیون های موجود را تخریب کنند.

پراکنده شدن واسطه های درد “ماده ی P”: ماده ی P یک نوروترانسمیتر است که پیام درد را به فیبرهای C می رساند. این نوروپپتید به طور کلی با دردهای مزمن، شدید و ماندگار مرتبط است.

رها سازی نقاط ماشه ای: نقاط ماشه ای علت اصلی درد کمر، گردن، شانه و دست ها و پاها هستند. انرژی صوتی منتقل شده، پمپ های کلسیم را باز می کند و بحران متابولیکی میوفیلامنت ها را برطرف کرده و نقاط ماشه ای را رها می سازد.

کاربردها


  • بیماری زانوی پرشگران
  • درد شانه
  • تنیس البو (بیماری بازوی تنیس بازان)
  • خار پاشنه
  • تندینوپاتی مزمن
  • سندرم استرس تیبیال میانی
  • کلسیفیکاسیون
  • درد لگن

مراحل درمان


شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و انجام آن بسیار ساده و آسان است. با تقبل هزینه شاک ویو تراپی درمان را در سه مرحله آغاز کنید:

مرحله ی ۱: تعیین محل درمان: محل دقیق درمان از طریق لمس تعیین می شود.

مرحله ی ۲: استفاده از ژل: بر روی ناحیه تعیین شده در مرحله ی ۱، به میزان کافی ژل قرار داده می شود. استفاده از ژل برای انتقال کارآمد امواج صوتی ضروری است.

مرحله ی ۳٫ شروع درمان: دستگاه شاک ویو تراپی به آرامی بر روی محل مورد نظر قرار داده می شود و دکمه ی شروع فشار داده می شود.

“کاربردها و مراحل درمان شاک ویو تراپی”

با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *