کمردرد در کودکان و نوجوانان | بهترین متخصص کایروپراکتیک

عوامل خطر آفرین برای کمردرد در کودکان و نوجوانان کدام اند؟

در مطلب امروز از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک قصد داریم به بررسی کمردرد در کودکان و نوجوانان بپردازیم.

شایع ترین عوامل خطر آفرین برای کمردرد در کودکان و نوجوانان شرکت در فعالیت های بدنی است. از دیگر عوامل خطر آفرین می توان به چاقی، سبک زندگی بی تحرک، سابقه خانوادگی کمردرد، سیگار کشیدن و یا استرس های روانی اشاره نمود. به عنوان مثال، کودکان و نوجوانان با سابقه خانوادگی کمردرد تقریباً دو برابر بیشتر در معرض خطر کمردرد در مقایسه با همتایان خود قرار دارند. شواهد حاکی از آن است که کسانی که در دوران کودکی دچار کمردرد می شوند، در بزرگسالی نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمردرد هستند.

همچنین کودکانی که در سنین مدرسه از کمردرد شکایت می کنند ممکن است بیشتر در معرض مشکلات روانی-اجتماعی و ناراحتی های روحی و عاطفی قرار گیرند.

علائم شایع کمردرد در کودکان و نوجوانان کدام اند؟

بسته به اینکه علت بروز کمر درد چه می تواند باشد، ناحیه درد در کمر هم می تواند متفاوت باشد. درد ممکن است محدود به ناحیه‌ای از کمر باشد یا ممکن است کل ناحیه فوقانی و یا تحتانی کمر را شامل شود. علل شایع و خوش خیم کمردرد در کودکان و نوجوانان به طور کلی دارای ویژگی های زیر است:

 • در دوران کودکی و نوجوانی، در مراحل اولیه، کمردرد معمولاً با شدت پایین رخ می‌دهد و کمتر از یک هفته طول می‌کشد
 • معمولاً میزان عود کمردرد در این گروه سنی خاص زیاد است.
 • به طور معمول درد با شدت بیشتری دوباره عود می کند.
 • ممکن است باعث محدودیت هایی در انجام فعالیت های روزانه، غیبت در روزهای مدرسه و کاهش یا ترس از انجام فعالیت بدنی وجود داشته باشد.

انواع کمردرد در کودکان و نوجوانان کدام اند؟

کمردرد بسته به عامل ایجاد کننده آن می تواند درد های زیر را در کودک و یا نوجوان ایجاد کند:

درد حاد: در صورت آسیب، ضربه، شکستگی مهره یا صفحه رشد مهره‌ها یا پارگی دیسک ممکن است دردی تیز، کوبنده و یا دردی منتشر شونده در کمر ایجاد شود.

درد مزمن: این درد نوعی دردی مداوم است، دردی که می آید و می رود، یا درد مربوط به وضعیت بدن که ممکن است به دلیل اسپوندیلوآرتروپاتی های التهابی، مسائل روانی یا مشکلات رشدی مانند بیماری شوئرمن رخ دهد

دردی که با حرکت ستون فقرات بدتر می شود: فلکشن (خم شدن به جلو) فشار را بر قسمت جلوی استخوان‌های ستون فقرات افزایش می‌دهد. این درد ناشی از شرایطی مانند پارگی دیسک، التهاب دیسک، استئومیلیت یا تومور های نخاعی است. اکستنشن (خم شدن به سمت عقب) ستون فقرات باعث افزایش فشار روی قسمت خلفی و پشتی استخوان‌های ستون فقرات، از جمله مفاصل فاست می‌شود. یک ضایعه یا آسیب، مانند استئومای استئوییدی، استئوبلاستوم یا اسپوندیلولیز در این ناحیه می‌تواند باعث درد در حین خم شدن به عقب شود.

درد های شبانه و مکرر که کودک را از خواب بیدار می‌کند: معمولاً با تومورها یا عفونت‌هایی مانند استئومیلیت، التهاب دیسک، استئومای استوئیدی، استئوبلاستوم، کیست استخوان، لوسمی یا تومورهای نخاعی همراه است.

کوله پشتی و کمر درد

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کوله پشتی های سنگین ممکن است باعث کمردرد در کودکان شوند. معمولاً حمل کوله پشتی های سنگین روی یک شانه ممکن است باعث کشیدگی عضلات ناحیه کمر به منظور جبران وزن ناهموار می شود و در نتیجه درد موضعی یا یک طرفه در شانه و قسمت بالای کمر ایجاد می کند. همچنین کوله پشتی های سنگین ممکن است عضلات گردن را تحت فشار قرار دهند و منجر به درد در کمر، شانه و بازو شوند. بارگیری نادرست کوله پشتی و خم شدن به جلو در حین راه رفتن می تواند وزن را به طور نامناسب در داخل کیف توزیع کند و باعث فشار بر عضلات پشت شود.

در هر سال تحصیلی میلیون ها کودک و نوجوان با کوله های سنگین راهی مدرسه می شوند و مسیر بین خانه و مدرسه را با این کوله ها طی می کنند. به همین علت والدین باید توجه داشته باشند که کوله نامناسب و سنگین می تواند فشار بیش از حدی به کمر وارد کند و همین موضوع می تواند باعث کمر درد در کودکشان شود

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزن سنگین حمل شده در کوله پشتی می تواند:

 • انحنای طبیعی در قسمت میانی و پایین کمر را دچار اختلال کند و باعث کشیدگی عضلات و تحریک مفاصل ستون فقرات و قفسه سینه شود.
 • منجر به گرد شدن شانه ها شود
 • باعث خم شدن فرد به جلو، کاهش تعادل و افزایش خطر زمین خوردگی شود.
 • معمولاً حمل کوله پشتی روی یک شانه باعث می شود تا عضلات برای جبران وزن تحت فشار قرار گیرند. در نتیجه این بار اضافی ستون فقرات تمایل به خم شدن به سمت مخالف پیدا می کند و این موضوع می تواند به قسمت میانی کمر، دنده ها و قسمت پایین کمر در یک سمت، فشار بیشتری وارد آورد. این نوع عدم تعادل عضلانی می تواند در کوتاه مدت باعث کشیدگی عضلانی، اسپاسم عضلانی و کمردرد شود. در صورت عدم اصلاح، بروز مشکلات کمر در آینده را سرعت بخشد.

در واقع طبق بررسی های به عمل آمده، حمل کوله پشتی های سنگین یا حمل آن به صورت یک طرفه، یکی از علل شایع کمردرد در کودکان و نوجوانان است. البته هنوز هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تغییر شکل ساختاری ستون فقرات می تواند در اثر استفاده از کوله پشتی ایجاد شود وجود ندارد.

کمردرد در کودکان و نوجوانان | بهترین متخصص کایروپراکتیک

کمردرد در کودکان و نوجوانان را در اولین فرصت بررسی کنید

هر گونه شکایت کودک یا نوجوان در مورد کمردرد حاد یا کمردرد مزمن توسط پزشکان اطفال جدی گرفته می شود و معمولاً با مشاوره دقیقی که شامل بررسی تاریخچه پزشکی کودک، معاینه فیزیکی عمیق و بررسی روانشناختی است، پیگیری می شود. اگر تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی، نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد، ممکن است آزمایشاتی برای بررسی های بیشتر تجویز شود. این آزمایش‌ها معمولاً شامل آزمایش‌های خون و انجام عکس های رادیوگرافی است که برای بررسی بیشتر صورت می گیرد.

چه موقع کمر درد در کودکان و نوجونان جدی است؟

کمردرد، به ویژه درد شدید در ناحیه کمر در کودکان زیر ۱۰ سال و به ویژه در افراد کمتر از ۴ سال، باید به عنوان یک پرچم قرمز برای پاتولوژی های جدی زمینه ای در نظر گرفته شود، که ممکن است به علت های زیر بروز کرده باشد:

 • شکستگی مهره
 • تومورهای ستون فقرات
 • بیماری های عفونی
 • سندرم دم اسبی ستون فقرات

تومورها و شکستگی های ستون فقرات ممکن است با علائم دیگری مانند خستگی، خشکی در ستون فقرات پس از بیدار شدن در صبح، کاهش وزن، کاهش اشتها، تب ویا حساسیت موضعی در ستون فقرات همراه باشد. درد شبانه، دردی که کودک را از خواب بیدار می کند و درد در هنگام استراحت با وجود تومورهای ستون فقرات مرتبط باشد.

کمردرد مرتبط با سندرم دم اسبی ممکن است باعث علائم پیشرونده مانند علائم درد سیاتیک و بی اختیاری روده و یا مثانه شود.

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

بررسی نشانه های شانه یخ‌زده

بررسی خطرات دیسک گردن و پارگی دیسک

نشانه های سوزش پشت قفسه سینه

One thought on “کمردرد در کودکان و نوجوانان”

 1. سلام
  مدت زیادی است ماهیچه های سرشانه هایم درد داره طوری که حس میکنم بار سنگینی روش هست.بعد غضروف های دستم و ماهیچه ی بازو درد گرفت. از دیروز ناگهانی سمت چپ کمرم گرفته و حرکت برام مشکل و دردناکه. در حالت خوابیده خوبم ولی تغییر وضعیت خیلی دردناکه. نمیتونم دولا بشم. حمام ابگرم بهترش کرد ولی دوباره همونطور شده. من ایران نیستم و دسترسی به متخصص اینجا خیلی طولانی و سخته. لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *