گرمادرمانی برای آرتروز مفاصل | بهترین متخصص کایروپراکتیک

چه زمانی باید از گرمادرمانی برای آرتروز مفاصل استفاده کرد؟

در مطلب امروز از سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک قصد داریم به بررسی گرمادرمانی برای آرتروز مفاصل بپردازیم. با ما همراه باشید. گرمادرمانی روشی آسان و ارزان است که برای تسکین درد مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند جایگزین داروهای مسکن باشد و عوارض این داروها را کاهش دهد. برخی از اثرات گرمادرمانی به شرح زیر است:

کاهش سفتی مفاصل: گرما انعطاف‌پذیری عضلات و بافت همبند را افزایش می‌دهد و این موضوع باعث افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش سفتی مفاصل می‌شود.

ترمیم بافت آسیب: گرما باعث گشادشدن رگ‌های خونی عضلات اطراف می‌شود که این موضوع جریان اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات افزایش می‌دهد. (به طور معمول غضروف را نمی‌توان دوباره رشد داد، اما گرما ممکن است به ترمیم سایر بافت‌های آسیب‌دیده کمک کند.)

منحرف‌کردن حواس مغز از درد: گرمای آرامش‌بخش می‌تواند گیرنده‌های حسی در پوست را تحریک کرده و انتقال سیگنال‌های درد به مغز را کاهش دهد.

تحریک مایع مفصلی: گرم‌کردن مفصل و به دنبال آن خم‌شدن و باز کردن ملایم زانو می‌تواند تولید مایع مفصلی (مایع سینوویال) را تحریک کند و باعث افزایش روانکاری مفصل و رساندن مواد مغذی به بافت مفصل شود.

برای بسیاری از افراد، گرمادرمانی زمانی بهترین نتیجه را دارد که با سایر روش‌های درمانی؛ مانند فیزیوتراپی و ورزش ترکیب شود.

اعمال گرما یا سرما به مفاصل آسیب‌دیده برای بهبود درد آرتروز زانو

زمان اعمال گرما بستگی به محل درد دارد. برای مؤثربودن، گرما باید به عضلات آسیب‌دیده و بافت‌های مفصلی نفوذ کند. یک جلسه بسیار کوتاه فقط پوست را گرم می‌کند و نه بافت‌های آسیب‌دیده را.

درد جزئی تا متوسط در مفاصل نزدیک به سطح پوست، مانند مچ پا یا آرنج، بسیاری از آنها فقط به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گرمادرمانی نیاز دارند. برای آسیب‌های شدیدتر یا عمیق‌تر، مانند آرتریت متوسط تا شدید در لگن یا کمر، جلسات ۳۰ دقیقه‌ای یا حتی بیشتر ممکن است مفید باشد.

گرما یا داغی؟

منبع گرمای استفاده شده برای گرمادرمانی باید گرم باشد نه داغ. گرمادرمانی نباید برای فرد دردناک باشد یا پوست را بسوزاند. علاوه بر این، گرمادرمانی مؤثر، دمای ثابتی را برای مدت‌زمان طولانی فراهم می‌کند و به‌سرعت سرد نمی‌شود. پس سعی کنید از منبع‌های گرمایشی ملایمی مانند کیسه‌های آب گرم استفاده کنید.

برای بهبود درد آرتروز زانو چه زمانی نمی‌شود از گرمادرمانی استفاده نمود؟

گرما در شرایط خاصی توصیه نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر مفصل متورم یا کبود شده است، نباید از گرما استفاده کرد. (در این موارد معمولاً برای کاهش تورم بهتر است از کیسه یخ یا سرد استفاده کنید.)

علاوه بر این، استفاده از گرما برای افرادی که دارای موارد زیر هستند توصیه نمی‌شود:

  • درماتیت
  • ترومبوز سیاهرگی عمقی
  • دیابت
  • بیماری عروق محیطی
  • وجود زخم باز

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا فشارخون بالا باید قبل از استفاده از گرمادرمانی با پزشک خود مشورت کنند.

درمان های خالی کردن زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

چه زمانی و چرا باید از سرما برای آرتروز مفاصل استفاده کرد؟

التهاب آرتریت دردناک را می‌توان با کمپرس سرد درمان کرد. این روش یک درمان ارزان و مؤثر است که می‌تواند چندین بار در روز یا گاهی اوقات و در صورت نیاز از آن استفاده نمود. سرمادرمانی می‌تواند باعث موارد زیر شود:

کاهش تولید مایع مفصلی: مایع مفصل سینوویال برای یک مفصل سالم ضروری است، اما تولید بیش از حد آن می‌تواند به تورم و ناراحتی کمک کند. استفاده از کمپرس سرد روی مفصل به هنگام استراحت می‌تواند تولید مایع مفصلی را کند.

حواس مغز را از التهاب منحرف می‌کند: خنک‌کردن مفصل ملتهب می‌تواند گیرنده‌های حسی در پوست را تحریک کرده و انتقال سیگنال‌های درد به مغز را کاهش دهد.

کاهش التهاب: سرما باعث منقبض شدن عروق خونی در عضلات می‌شود و بنابراین می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و به کاهش التهاب کمک کند

برای بهبود درد آرتروز زانو چه مدت می‌توان از سرما استفاده شود؟

یک بسته یخ ممکن است بیش از ۲۰ دقیقه در هر بار استفاده شود، و می‌توان این فرایند را ۸ تا ۱۰ بار در طول روز تکرار کرد.

دکتر مسعود اعتدالی را در اینستاگرام دنبال کنید

اقدامات احتیاطی استفاده از سرما کدام اند؟

قراردادن یخ یا هر منبع سرمای دیگری به طور مستقیم روی پوست می‌تواند به پوست آسیب برساند. برای جلوگیری از آسیب پوستی، می‌توانید برخی از اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. می‌توان از حوله یا سد محافظ دیگری بین یخ و پوست استفاده کرد. سرمادرمانی نباید برای پوست دردناک باشد

هر بار بیش از ۱۵ یا ۲۰ دقیقه از سرما استفاده نکنید.

ممکن است به افرادی که دارای شرایط خاصی هستند توصیه شود از مصرف یخ خودداری کنند، مانند افرادی که دارای موارد زیر هستند:

  • سندرم رینود
  • شرایط آلرژیک سرماخوردگی
  • فلج یا مناطقی با اختلال در حس (به‌عنوان‌مثال آسیب عصبی)

برای برخی از افراد، گرمادرمانی متناوب با استفاده از سرما بیشترین تسکین درد را فراهم می‌کند.

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

معایب تعویض مفصل لگن قدامی

بررسی درمان های کایروپراکتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *