گزینه های درمانی نرمی کشکک زانو | بهترین متخصص کایروپراکتیک

بررسی گزینه های درمانی نرمی کشکک زانو

هدف از درمان کندرومالاسی پاتلا، کاستن از فشار بر روی کشکک و مفصل زانو عنوان شده است. استراحت، ثابت نگه داشتن و گذاشتن یخ بر روی مفصل نخستین گام های درمانی خواهند بود. آسیب غضروفی ناشی از بیماری زانوی دوندگان ممکن است با استراحت به طور خود به خودی به حالت اولیه بازگردد. در این مطلب سایت دکتر مسعود اعتدالی متخصص کایروپراکتیک گزینه های درمانی نرمی کشکک زانو را مورد بررسی قرار می دهیم.

گاهی اوقات پزشک به مدت چند هفته برای فرد داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن تجویز نموده که این داروها موجب کم کردن التهاب اطراف مفصل می گردند. با این حال در صورتی که درد، تورم و حساسیت به درد همچنان باقی بماند. ممکن است نیاز باشد گزینه های درمانی زیر مد نظر قرار گیرند:

جراحی برای درمان نرمی غضروف کشکک زانو

همانطور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است در بیماری کندرومالاسی پاتلا به منظور ارزیابی مفصل و تعیین شدت ناهم ترازی زانو احتیاج به عمل جراحی آرتروسکوپی داشته باشید. در این جراحی از طریق برشی بسیار ریز، یک دوربین به داخل مفصل شما وارد می شود. با استفاده از جراحی آرتروسکوپی می توان مشکلات موجود در مفصل را نیز برطرف نمود. یکی از تکنیک های جراحی بسیار متداول، رهاسازی جانبی (lateral release) نام دارد که در آن قسمتی از لیگامان های زانو به منظور حذف تنش و گسترش محدوده حرکت بریده می شوند. گزینه های جراحی دیگر نیز شامل هموارسازی سطح پشتی کشکک زانو، پیوند غضروف و یا تغییر محل اتصال عضلات ران می گردد.

روش های درمانی آرتریت پاتلوفمورال | بهترین متخصص کایروپراکتیک

فیزیوتراپی (روش غیرجراحی و بدون تهاجم)

فیزیوتراپی در این مورد عمدتاً بر تقویت عضلات چهارسر ران. عضلات همسترینگ و عضلات نزدیک کننده و دورکننده ران تمرکز داشته و قادر است. استحکام عضلانی و تعادل شما را تقویت بخشد. تعادل عضلانی مانع از قرارگیری نامناسب و ناهم ترازی زانوها می گردد.

عموماً ورزش های بدون تحمل وزن بدن، مانند شنا و دوچرخه ثابت برای این کار پیشنهاد می شود. به علاوه، تمرینات ورزشی ایزومتریک که در آن ها سفت کردن عضله و مجدداً رها کردن آن به طور مکرر رخ می دهد نیز می توانند در حفظ توده عضلانی و تقویت کشکک زانو به شما کمک شایانی نمایند.

دکتر مسعود اعتدالی بهترین متخصص کایروپراکتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

روشهای پیشگیری از نرمی کشکک زانو

شما می توانید با رعایت توصیه های زیر خطر بروز زانوی دوندگان را در خود تا حد زیادی کاهش دهید:

  • از اعمال کردن تنش مکرر به کشکک زانویتان خودداری کنید. در مواقع مورد نیاز استفاده از زانوبند را فراموش نکنید.
  • با تقویت عضلات چهارسر، همسترینگ ها و عضلات نزدیک کننده و دورکننده ران در ایجاد تعادل عضلانی در اندام تحتانی خود بکوشید.
  • از کفی های مناسب برای کفش های خود استفاده کنید. این کفی ها قوس کف پای شما را افزایش داده و از این طریق میزان فشار وارد آمده بر زانوهایتان را کاهش می دهند. همچنین این کفی ها در هم راستا ساختن کشکک با دیگر بخش های اندام تحتانی نقش مهمی را ایفا می کنند.

در نهایت دقت داشته باشید که اضافه وزن، میزان تنش اعمال شده بر زانوهای شما را افزایش می دهد. بنابراین با حفظ وزن بدن خود در محدوده سالم می توانید بار این فشار اضافی را از زانوها و دیگر مفاصل خود بردارید. گام های مؤثری که از سوی پزشکان و متخصصان تغذیه برای کاهش وزن پیشنهاد می گردد عبارتند از:

  • کاهش مصرف شکر و چربی
  • خوردن میوه و سبزیجات و غلات کامل
  • انجام فعالیت بدنی به مدت دست کم ۳۰ دقیقه در روز و پنج بار در هفته

توجه : این مطلب توسط مدیر سایت منتشر شده و صرفا جهت مطالعه شما همراهان عزیز می باشد، جهت اطلاع دقیق از خدمات قابل ارائه توسط جناب دکتر مسعود اعتدالی، به بخش خدمات سایت مراجعه کنید و یا با مطب تماس بگیرد.


مطالعه بیشتر:

بررسی نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی پاتلا

علل تعویض کامل مفصل آرنج

تشخیص و درمان دررفتگی کشکک زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *