تحریک الکتریکی اعصاب (TENS)

تحریک الکتریکی اعصاب (TENS)


در روش تحریک الکتریکی اعصاب (TENS) الکترودهایی بر روی پوست نصب می‌شود و از طریق آن‌ها جریان الکتریکی بر روی پوست اعمال می‌شود. درنتیجه اعصاب عمقی ناحیه مورد نظر تحریک شده و باعث آزاد شدن مسکن‌های طبیعی بدن و تحریک مکانیسم‌های ضد درد می‌شود.

TENS یک تکنیک بی‌خطر و مؤثر است. با استفاده از دستگاهی که به باطری متصل است، از طریق پدهای مخصوص جریان الکتریکی به پوست منقل می شوند.  TENS اغلب در درمان دردهای مزمن استفاده می‌شود. TENS در وهله اول با تحریک اعصاب حسی باعث کاهش درد می‌شود، سپس مکانیسم‌های طبیعی ضد درد مثل آزاد شدن مورفین‌های طبیعی بدن را تحریک و فعال می‌کند.

کنترل درد با تحریک الکتریکی اعصاب

با ارسال پالس‌های الکتریکی مناسب، گیرنده‌های لمسی تحریک می‌شوند، و از طریق فرایندی هوشمند که در نخاع اتفاق می‌افتد، پیام درد توسط مغز دریافت نمی‌شود. توجه داشته باشید این فرایند علت بروز درد را برطرف نمی‌کند، همچنین تسکین درد برای همیشه ادامه نخواهد داشت. بلکه این روش تسکین موقتی برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید بهتر حرکت کرده و از طریق تمرینات مناسب، تغذیه، استفاده از مواد مغذی، استراحت و غیره به درمان علت درد بپردازید.

تحریک الکتریکی اعصاب (TENS)
تحریک الکتریکی اعصاب (TENS)

انتشار مواد طبیعی ضد درد- مسکن‌های طبیعی

هنگامی که بدن ما در معرض آسیب یا استرس قرار می‌گیرد، برای از بین بردن درد، یک سری مواد شیمیایی طبیعی را آزاد و ترشح می‌کند. این مواد شیمیایی آزاد شده تحت عنوان‌های ” اندورفین‌ها ” و” انکفالینها ” شناخته می‌شوند. اندورفین‌ها معمولاً به‌طور طبیعی هنگام ورزش و فعالیت‌های طولانی مدت آزاد می‌شوند. انکفالین‌ها به‌طور معمول در فعالیت‌های شدید اما کوتاه مدت آزاد می‌شوند. TENS را می‌توان به نحوی تنظیم نمود که به‌صورت انتخابی ترشح انکفالینها یا اندورفین‌ها را تحریک نماید.

TENS را می‌توان از طریق چهار روش مختلف اعمال نمود:

  • به‌طور مستقیم به روی ناحیه دردناک
  • بر روی اعصاب محیطی
  • بر روی ریشه‌های عصبی نخاع
  • در نقاطی خاص که باعث تحریک عصب می‌شود و همچنین نقاط طب سوزنی.

مزایای تحریک الکتریکی اعصاب چیست؟

تحریک الکتریکی عصب در کنترل درد بسیار مؤثر است. این روش می‌تواند احساس درد را کاهش دهد و از بازگشت مجدد آن در آینده جلوگیری کند. مثلا برای کنترل درد آرنج و … می‌توان از آن استفاده کرد.

نتایج حاصل از تحریک الکتریکی اعصاب چیست؟

اثر تحریک الکتریکی عصب در تسکین درد ممکن است فوری باشد یا در طول زمان ایجاد شود. از طریق انتشار اندورفین و کنترل اعصاب، TENS به‌طور مستقیم باعث کاهش درد در ناحیه مورد نظر می‌شود. برخی از بیماران بعد از چند جلسه TENS، تسکین درد دائمی را تجربه می‌کنند. برخی دیگر نیاز دارند برای مدت طولانی‌تری تحت درمان TENS قرار بگیرند. اثربخشی درمان با توجه به وضعیت بیمار و میزان درمان متفاوت است


تماس با پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *