۶ نشانه آرتریت پسوریاتیک (التهاب مفصلی پسوریازیس)

چه اتفاقی در آرتریت پسوریاتیک می افتد

آرتریت پسوریاتیک التهاب مفاصل است که با بیماری پوست، پسوریازیس همراه است. با این حال، هر فرد مبتلا به پسوریازیس، آرتریت پسوریاتیک را توسعه نمی دهد. به طور مشابه، هر فردی که مبتلا به آرتریت پسوریازیس است پسوریازیس را پیش از آن دارد.

علت آرتروز پسوریازیس به طور قطعی مشخص نشده است و همینطور برای پسوریازیس نیز کاربرد دارد. با این حال، به نظر می رسد که تعامل ژنتیکی، محیطی و عوامل ایمنی شناخته شده است.

بیشتر افراد مبتلا به پسوریازیس سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. مطالعات نشان داده اند که حدود ۴ نفر از ۱۰ نفر مبتلا به پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیک در درجه اول یکی از این شرایط را دارند.

برخی ژن ها شناسایی شده اند که می توانند حساسیت به بیماری پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک را افزایش دهند. بعضی از عوامل محیطی نیز ممکن است خطر را افزایش دهند و احتمالاً به عنوان عامل ایجاد پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک می شوند.

مکانیسم پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک به نظر می رسد با سیستم ایمنی مرتبط باشد. اعتقاد بر این است که سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که سپس به بافت سالم متصل می شوند.

این آنتی بادی ها فعالیت سیستم ایمنی بدن را نسبت به بافتهایی که به آن متصل می شوند مستقیم می کند. سپس دفاع از سیستم ایمنی فعال می شود و بافت خود بدن را هدف قرار می دهد. بنابراین به عنوان یک بیماری اتوایمون شناخته می شود.

در پسوریازیس فعالیت ایمنی علیه بافت پوست است. در سیستم آرتروز پسوریاتیک سیستم ایمنی بدن به مفصل حمله می کند. این شبیه به آرتریت روماتوئید است که در آن التهاب مفصلی به دلیل فعالیت غیر طبیعی عضلانی علیه بافت مفصلی، مانند (سینوویوم) وجود دارد.

آرتریت پسوریازیس ممکن است از دوره هایی به خاموشی رود و اشتعال ناگهانی در مورد پسوریازیس نیز اتفاق می افتد.


بیشتر مطالعه کنید : از بیماری التهاب مفاصل و پوست چه می دانید ؟ ( آرتریت پسوریاتیک )


نشانه های بروز آرتریت پسوریاتیک

  • راش پوستی

از آنجایی که پسوریازیس در بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک حضور دارد یا در بسیاری از افراد وجود دارد این بیماری پوستی باید در میان علائم آرتریت پسوریاتیک در نظر گرفته شود.

بثورات پسوریازیس معمولاً قرمز است و پوست بسیار خشک، ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن دارد. ممکن است خونریزی وجود داشته باشد که اغلب ناشی از خراشیدن بیش از حد است. خارش معمولاً شدید است و ممکن است احساس سوزش نیز وجود داشته باشد.

  • درد مفصل

درد مفصلی به عنوان آرترالژی شناخته شده و در بسیاری از انواع آرتروز شایع است. درد پس از اعمال جراحت تحت تأثیر قرار می گیرد و معمولاً در حالت استراحت درد نیز رخ می دهد.

این معمولاً با تورم همراه است. در آرتریت پسوریازیس درد اغلب در انگشتان و مفاصل پا دیده می شود. این می تواند هم یک طرفه باشد و هم به طور همزمان بر دو طرف تاثیر می گذارد. همچنین حساسیت در ناحیه متاثر شده وجود دارد.

  • سختی مفصل

استحکام مفصل یک علامت عمده از آرتریت پسوریازیس است همانطور که در بیشتر انواع آرتریت وجود دارد. معمولاً با درجه درد و تورم مفصل ارتباط دارد. با این حال، گاهی اوقات سفتی و درد می تواند به تنهایی رخ دهد.

عوامل مختلف مانند دوره های طولانی عدم فعالیت ممکن است سختی را بدتر کنند. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک، سفتی صبحگاهی را نشان می دهند که شبیه به آرتریت روماتوئید است که به تدریج با فعالیت کاهش می یابد.

از بیماری التهاب مفاصل و پوست چه می دانید ؟ ( آرتریت پسوریاتیک )
از بیماری التهاب مفاصل و پوست چه می دانید ؟ ( آرتریت پسوریاتیک )
  • انگشتان پا و پنجه متورم

تورم مفاصل یکی دیگر از علائم شایع در آرتریت پسوریازیس است. با این وجود، تورم ممکن است از مفصل در پنجه و انگشتان پا گسترش یابد و به انگشتان شکل سوسیس می دهد گاهی اوقات تورم ممکن است کل دست یا پا را شامل شود. این نباید با ناهنجاری های مفاصل که می تواند در زمان ظهور ایجاد شود اشتباه گرفته شود. 

  • درد پاشنه و پشت

در آرتریت پسوریازیس، دیگر مناطق ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد مانند جایی که تاندون ها به استخوان ها متصل می شوند. پاشنه یکی از قسمت های معمولاً گرفتار است. به طور مشابه، مفاصل ستون فقرات نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند که باعث درد گردن و کمر می شود.

مناطق دیگر که معمولاً در بسیاری از انواع آرتروز تحت تاثیر قرار نمی گیرند اما ممکن است در آرتریت پسوریاتیک دخیل باشند مفصل هیپ و قفسه سینه هستند.

  • خستگی

یکی دیگر از نشانه های غیر اختصاصی از آرتروز پسوریازیس که شامل مفاصل نیست خستگی است. خستگی غیر قابل توضیح و شدید با عوامل دیگر مانند تغذیه نامناسب و خواب ناکافی ارتباط ندارد.

خارش شدید در پسوریازیس همچنین می تواند روی خواب تاثیر بگذارد که ممکن است منجر به خستگی شود گاهی اوقات خستگی، درد مفاصل و سفتی مفصلی تنها علائم آرتریت پسوریاتیک است که به جز خارش پوستی در پسوریازیس دیده می شود.

  • مشکلات چشم

برخی از مشکلات چشم ممکن است در آرتریت پسوریاتیک ایجاد شود و بسیاری از افراد این بیماری conditiosn چشم را با آرتریت مرتبط نمی کنند. با این حال، این مشکلات چشم در ۳۰٪ افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک رخ می دهد.

این شرایط چشم که ممکن است رخ دهد عبارت از: ملتحمه (التهاب ملتحمه) که شایعترین conjunctokeratitis (conjuntiva and cornea)، یوویتس (uvea)، آیریتیس (iris) و اسکلریتیس (sclera) است.


راه های تسکین بیماری آرتریت پسوریازیس


One thought on “۶ نشانه آرتریت پسوریاتیک (التهاب مفصلی پسوریازیس)”

  1. سلام آقای دکتر آیا بارداری برای یک همچین بیماری امکان پذیره؟ و آیا دکتر زنانی در تهران میشناسید که این بیمار با یک چنین بیماری ای تحت نظر ایشون قرار بگیره و دوره بارداریشو طی کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *