درمان درد آرنج از زبان دکتر مسعود اعتدالی

درمان درد آرنج

از آن جا که فرد برای انجام کارهای مختلف از آرنج خود استفاده می کند، درد آرنج مطمئنا می تواند بر زندگی او تاثیر بگذارد. آرنج شما یک مفصل پیچیده است که به شما اجازه می دهد ساعد خود را باز و بسته کنید و دست و ساعد خود را بچرخانید. اغلب حرکات دست، ترکیبی از این فعالیت های بازو و ساعد می باشد و گاهی اوقات برای شما توضیح دقیق عامل اصلی درد دشوار خواهد بود.

تشخیص

پزشک، علایم و علت های درد آرنج شما را مورد بررسی قرار می دهد تا به تشخیص بیماری احتمالی از جمله آرتروز کمک کند.

  • آزمایشات تصویربرداری

پزشک ممکن است از انواع تصویر برداری های پزشکی از جمله اشعه x و یا MRI، برای مشاهده ی ساختار درونی آرنج استفاده کند.

  • آزمایشات بالینی

پزشک شما ممکن است انجام تست خون و یا سایر آزمایشات بالینی را توصیه کند.

راه ها و روش های درمان


فیزیوتراپی

فیزیوتراپیبا تقویت عضلات اطراف آرنج می تواند در درمان درد آرنج مفید باشد. همچنین ممکن است پزشک در مواردی از آسیب های آرنج، از جمله تنیس البو، و یا به منظور کمک به بهبود آرنج پس از عمل جراحی، فیزوتراپی را توصیه کند. عمل کردن طبق برنامه ی درمان درد آرنج با فیزیوتراپی پس از آسیب تاندون، می تواند به تقویت و طویل شدن تاندون برای پیشگیری از آسیب بیشتر کمک کند.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

روشی است که در آن یک جریان الکتریکی ضعیف از الکترودهایی که بر روی پوست قرار داده شده اند، انتقال می یابد. این اعتقاد وجود دارد که TENS باعث جلوگیری از رسیدن گیرنده های درد به مغز می شود. این روش می تواند برای  افرادی که به تنیس البو دچار هستند، برای کنترل کوتاه مدت درد مفید باشد.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی بافت عضله (با عنوان تحریک الکتریکی عصبی عضلانی) در اطراف آرنج می تواند به تقویت عضلاتی که حفاظت مفصل را بر عهده دارند و همچنین به تسکین درد در اطراف مفصل کمک کند. تحریک الکتریکی اغلب بر روی زانو اعمال می شود، اما برای درمان تنیس البو نیز به طور وسع کاربرد دارد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد، علاوه بر کاهش التهاب ناشی از آسیب آرنج، همچنین می تواند برای درمان درد مزمن و با برای تسکسن درد و التهاب ناشی از آرتروز سودمند باشد. در مواردی که درد آرنج فاقد التهاب حاد است، می توان از کمپرس گرم برای تسکین درد استفاده کرد.

لیزر

تاندونیت (التهاب تاندون) یک بیماری بسیار رایج است که هنوز درمان مطمئنی برای آن وجود ندارد. یکی از روش هایی که نتایج حاصل از آن نویدبخش بوده است، استفاده از لیزر سرد و یا لیزر کم توان است. بر اساس مطالعات انجام شده، توانایی لیزر در کاهش درد و درمان درد آرنج ، از بین رفتن قدرت و اختلال عملکردی تاندون ها هنوز مشخص نیست.

خود مراقبتی

در اغلب موارد، درد آرنج با درمان های خانگی بهبود می یابد. از جمله این روش های درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    استراحت. از انجام فعالیت هایی که باعث آسیب آرنج می شوند، پرهیز کنید.
•    کمپرس یخ. در ناحیه ی آسیب دیده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، سه بار در روز از کمپرس یخ استفاده کنید.
•    باندپیچی. از بانداژ برای کاهش ورم استفاده کنید.
•    بازوی خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا به کاهش ورم کمک کنید.

عمل جراحی

چنانچه آرنج دچار آسیب شده و یا آرتروز باعث درد آن شده است، و نمی توان درد را توسط دارو کنترل کرد و یا فرد دچار اختلال عملکردی است، در این صورت عمل جراحی می تواند یک گزینه و یا امری ضروری باشد. برخی از رایج ترین عمل های جراحی آرنج شامل ترمیم شکستگی، آرتروسکوپی و جا انداختن آرنج می باشد.


مطالب پیشنهادی : 

شاک ویو تراپی در چه مواردی کاربرد دارد ؟

کاربرد الکتروتراپی در درمان


شروع رسمی کار مطب دکتر مسعود اعتدالی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *